top of page

„Kaukazas-2020“: Rusijos tankas „T-90A“ netyčia pamuštas per pratybas prie Astrachanės


„Kaukazas-2020“: Rusijos tankas „T-90A“ netyčia pamuštas per pratybas prie Astrachanės

Rusijos žiniasklaida, atskiri tinklaraščiai ir šaltiniai socialiniuose tinkluose praneša, kad 2020 m. rugsėjo 16 d. per karines pratybas “Kaukazas-2020”, Kapustin Jar poligone Astrachanės srityje, buvo netyčia pamuštas Rusijos tankas T-90A.  Į jį pataikė  komplekso PTRK Konkurs prieštankinė raketa 9M113M PTUR, sumontuota ant BMP-2.


Pagal vieną versiją, manevruojant kovos mašinoms, kilo dulkių debesis, BMP-2 ekipažas paleido šūvį ir pataikė į T-90A šoną. Pagal kitą versiją, iš kito tanko buvo iššautas fugasinis sviedinys. Tačiau šarvas nebuvo pramuštas, nes T-90A šoną išgelbėjo dėžė su atsarginiais įrankiais ir detalėmis. Tačiau pranešama, kad tanko vadas (kai kuriuose šaltiniuose jis vadinamas Zamiru Urkačajevu) gavo veido ir rankų nudegimus. Oficialiai RF gynybos ministerija šios informacijos dar nekomentavo. Taip pat tinkle pasirodė kelios nuotraukos, iliustruojančios šį įvykį.


„Kaukazas-2020“: Rusijos tankas „T-90A“ netyčia pamuštas per pratybas prie Astrachanės

Yra žinoma, kad rugsėjo 16 dieną į Kapustin Jar poligoną dalyvauti pratybose „Kaukazas-2020“ atvyko Baltarusijos ir Kinijos kariškiai. Atitinkamas vaizdo įrašas buvo paskelbtas oficialiu RF Gynybos ministerijos kanalu. Pranešama, kad pagrindinis pratybų „Kaukazas-2020“ etapas vyks rugsėjo 21–26 dienomis.Nuoroda: lygiai prieš 3 metus, 2017 m. rugsėjo 18 d., pratybų „Vakarai-2017“ metu, Kapustin Jar poligone buvo atliktas sparnuotosios raketos 9M729 (pagal NATO klasifikaciją SSC-8) mokomasis-kovinis paleidimas. Raketa nuskriejo 480 km. Šis įvykis buvo viena iš priežasčių, išprovokavusių Jungtines Valstijas 2019 m. paskelbti apie savo įsipareigojimų sustabdymą dėl vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų atsisakymo, dėl to, kad Rusija nuolat pažeidinėja šios sutarties sąlygas.


Oficialūs RF gynybos ministerijos duomenys apie tankų šaudymo pratybas


Rugsėjo 17 d. RF Gynybos ministerijos svetainėje taip pat pateikiama informacija apie tankų įgulų pratybas dar dviejuose poligonuose. Remiantis oficialiais duomenimis, tankų T-90A įgulos Prudboi poligone Volgogrado srityje, vykdydamos dvišales bataliono taktines pratybas, imitavo priešo sunaikinimą, panaudojant „tankų karuselės“ taktiką. Tai yra, kai pirmasis tankas juda į priekį šaudant šonu, antrasis užima poziciją šaudyti iš vietos. Tuo pačiu metu šaudymo sektoriai, taikinių kėlimo seka ir atstumas iki jų tankų ekipažams nėra žinomi iš anksto, o tai taip pat gali sukelti aukščiau aprašytus incidentus.


Be to, Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad 10 tankų „T-72B3“ įgulų, esančių Juodosios jūros laivyno armijos korpuso tankų kuopoje, vykdė šaudymus Angarsko poligone. Tankistai imitavo priešpriešinį mūšį judėdami sunkiai pravažiuojamoje vietovėje. Taip pat tankų T-72B3 įgulos šaudė į taikinius, imituojančius priešo šarvuotas transporto priemones ir artilerijos sistemas.


Rusijos tankai T-90A ir T-72B3 kovose Donbase


Tarptautinės žvalgybos bendruomenės „InformNapalm“ OSINT tyrimų duomenų bazėje yra įrodymų apie Rusijos karinės technikos pavyzdžių naudojimą karo veiksmuose Donbase. Šia technika nebuvo ginkluota Ukrainos kariuomenė, todėl negali būti laikoma trofėjine. Tarp šių pavyzdžių yra rusiškų modifikacijų tankai T-90A ir T-72B3.


„Kaukazas-2020“: Rusijos tankas „T-90A“ netyčia pamuštas per pratybas prie Astrachanės

2014 m. rugsėjo 3 d. Luhansko srities teritorijoje vietos gyventojai užfiksavo Rusijos karinės įrangos koloną, susidedančią iš 25 vienetų. Kolonoje taip pat buvo nustatyti du tankai T-72B3 ir kitos transporto priemonės.Remiantis Ukrainos Vikipedijos duomenimis apie Rusijos ginklus Donbase, kuriuos surinko tarptautinės savanorių bendruomenės „InformNapalm“ OSINT tinklaraštininkas @ Askai707 ir kitais žiniasklaidos leidiniais, nurodoma, kad 2014 m. rugpjūčio mėn. mūšiuose prie Ilovaisko Ukrainos kariškiai sunaikino kelis RF ginkluotųjų pajėgų tankus T-72B3 iš 6-osios atskiros tankų brigados (karinis dalinys 54096).


Tankais T-72B3 2014 m. vasarą taip pat buvo ginkluota bataliono taktinė grupė iš Rusijos 17-osios atskirosios motorizuotų šaulių brigados (karinis dalinys 65384). O rugpjūčio kautynėse prie Luhansko tankais T-72B3 taip pat buvo ginkluota RF ginkluotųjų pajėgų 200-oji atskiroji šaulių brigada (karinis dalinys 08275). 2015 metų žiemą T-72B3 tankus naudojo RF ginkluotųjų pajėgų 6-oji brigada ir mūšiuose dėl Debaltsevės. Didžiosios Britanijos žurnalistas ir prorusiškas propagandistas Graham‘as Phillips‘as Sanžarovkos kaime netyčia parodė šių tankų koloną. Taip pat yra žinoma apie vieną sunaikintą Rusijos tanką T-72B3 žiemos mūšiuose prie Debalcevės.


Keletą kartų Donbase taip pat buvo pastebėti rusiški tankai T-90A. Šios modifikacijos tankai buvo nufilmuoti geležinkelio pervažoje netoli Lysoje kaimo netoli Novosvetlovkos (Luhansko sritis) 2014 m. rugpjūčio mėn.


Viena ryškiausių Rusijos karinės invazijos į Donbasą iliustracijų buvo nuotraukos, kurias „InformNapalm“ OSINT tyrėjai rado Rusijos kario Vitalijaus Marakasovo profilyje 2014 m. spalio mėn. Nuotraukoje matyti visa Rusijos ginkluotųjų pajėgų 136-osios atskiros motorizuotų šaulių brigados (karinis dalinys 63354) rusiškų tankų T-90A kolona, ​​judėjusi gruntiniu keliu Fabryčnoje srityje netoli Luhansko oro uosto. Ši nuotrauka taip pat atsirado ant „Prometej“ saugumo aplinkos tyrimų centro parengto kelionių vadovo „Donbasas ugnyje“ viršelio.


„Kaukazas-2020“: Rusijos tankas „T-90A“ netyčia pamuštas per pratybas prie Astrachanės

Karas Donbase jau tęsiasi daug metų. Rusija oficialiai neigia aktyviai dalyvavusi karo veiksmuose, tačiau didžiulis per šiuos metus surinktos informacijos kiekis rodo tiesioginį Rusijos kariškių, ginklų ir įrangos dalyvavimą agresijoje prieš Ukrainą. Ir nors dabar Donbase laikinai gana ramu, Rusijos tankai ir toliau dega net pratybų Rusijos teritorijoje metu.InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page