top of page

Nuo mokyklos chuliganų iki Putino elito DKRO: “šūdino” parašo evoliucija

Sovietmečio mokyklose visi yra girdėję istorijas apie kietus to meto “pacanus”, kurie pridergdavo ant savo nemėgstamų mokytojų stalų, taip tarsi parodydami savo sumanumą ir nepakartojamą humoro jausmą. Šie pasakojimai buvo tarsi to laikotarpio folkloras. Įdomu, kad šie “žygdarbiai” dar ir dabar įkvepia Putiną ir jo artimiausią ratą.

Šaltinis dzen.ru


DKRO (rus. Департамент контрразведывательных операций; ДКРО, liet. FSB kontržvalgybos operacijų departamentas), kuris tiesiogiai pavaldus Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui yra išgarsėjęs savo išskirtiniais “parašais” - sekamų asmenų namuose paliktomis nuorūkomis, nenuleistomis išmatomis tualetuose ar tiesiog pridergiant į asmeninius užsienio diplomatų daiktus. Specialiųjų tarnybų darbuotojai taip specialiai palieka savo pėdsaką tam, kad sekamas objektas žinotų, jog yra stebimas ir dėl to jaustų įtampą.


Pietų parkas. Cartmanas dergia ant mokytojo stalo. Foto: Youtube.com


DKRO atsakingas už užsienio asmenų stebėjimą Rusijos teritorijoje. Rusijos saugumo analitikas Andrejus Soldatovas, kuris daug metų tyrinėjo šį padalinį, rašo: "DKRO mėgsta veikti ypač prieš JAV pareigūnus, savo pagrindinius priešininkus. Jį sudaro elitas arba kitaip - viso FSB ‘crème-de-la-crème'."


FSB pagrindinė būstinė Maskvoje. Foto: https://newsinfrance.com


Amerikiečių pareigūnai DKRO kaltina įvairiais JAV pareigūnus terorizuojančiais veiksmais, pvz. elektros išjungimu JAV ambasadoje, po pirmojo oficialaus renginio, paskyrus naują ambasadorę Rusijoje Lynn Tracy, ambasados automobilio įžulų persekiojimą žemai skrendančiu sraigtasparniu, taip pat vieno diplomato sutuoktinės sekimą bepiločiais ir vėliau jos automobilio apklijavimą raidėmis “Z”. Amerikiečių pareigūnai įtaria, kad už visų šių incidentų stovi būtent DKRO padalinys.


Amerikiečių diplomatams, paskirtiems į Rusiją, yra pravedami specialūs mokymai, kad išvengtų DKRO ir kitų FSB pareigūnų provokacijų. Yra parengtas neoficialus gairių rinkinys, vadinamas "Maskvos taisyklėmis". Atsižvelgiant į augančią saugumo tarnybų agresyvumą jos nuolat peržiūrimos. Vienas svarbiausių šių taisyklių principas yra - "niekas neatsitinka atsitiktinai.”


Šaltiniai teigia, kad Putinui patinka būti asmeniškai informuojamam apie šios tarnybos veiklą. Žinoma tiksliai, kad apie The Wall Street Journal (toliau - WJS) žurnalisto Evano Gerškovičiaus (angl. Evan Gershkovich) sulaikymą Rusijos prezidentas buvo informuojamas asmeniškai. Be WSJ žurnalisto sulaikymo, DKRO dalyvavo mažiausiai dar dviejų amerikiečių, buvusių jūrų pėstininkų, Paulo Velano (angl. Paul Whelan) ir Trevoro Rydo (angl. Trevor Reed), sulaikyme.


Šios tarnybos veikla rodo Vladimiro Putino polinkį bauginti asmenis, ypač užsienio diplomatus ir jų šeimos narius. Susidaro įspūdis, kad bauginimas jam teikia pasitenkinimą. Prisiminkime garsųjį 2007 m. įvykį Sočyje, kai Vladimiras Putinas į susitikimą su Angela Merkel pasikvietė savo milžinišką šunį Koni, nors puikiai žinojo, kad Vokietijos kanclerė paniškai bijo šunų. Putinas tiesiog mėgavosi situacija, taip darydamas psichologinį spaudimą Angelai Merkel prieš svarbias derybas.


Vladimiras Putinas ir Angela Merkel susitikimas 2007 m. Foto: https://www.businessinsider.com


DKRO veikla ir paties Vladimiro Putino elgesys atspindi psichologinį visos Rusijos visuomenės portretą, kurioje vyrauja smurtas, patyčios bei akivaizdi empatijos ir pagarbos kitam asmeniui stoka. Nesenai pas Marką Feiginą pasakojęs kanalo “Laisvas žmogus” (rus. Свободный человек) svečias pasakė labai įdomią mintį apie bendravimą su taip vadinama “gilumine tauta” (rus. глубинный народ). Jo teigimu, norint, kad pašnekovas pokalbio metu tave gerbtų, turi nustatyti aiškią hierarchiją, taip tarsi parodydamas kas yra pokalbio šeimininkas. Paprastai tai daroma pašnekovą žeminant. Paradoksalu, tačiau žeminamas rusas neįsižeidžia, jis taip supranta, kad jam yra nurodoma žemesnė vieta pokalbyje. Kad tuom patikėti, reikia tai pamatyti savo akimis (šiuos pokalbius galima rasti Youtube kanale @svobodniichelovek_). Tai skamba labai gyvuliškai, bet tokia liūdna yra šios suluošintos visuomenės realybė.


Taigi, jei esate užsienio diplomatas Rusijoje ir radote išmatų ant savo stalo, tualete ar asmeniniuose daiktuose, žinokite, kad laikas skambinti savo šalies saugumo tarnyboms. Gali būti, kad čia nusilengvino elitinio FSB padalinio darbuotojai (crème-de-la-crème) ir jūs asmeniškai galite dominti patį Vladimirą Vladimirovičių Putiną, kuris nori parodyti jums savo vietą, bei pasilinksminti jus erzindamas, žemindamas ir baugindamas.

 

Straipsnį publikavimui parengė Res Publica – Pilietinio Atsparumo Centro savanoriai.

InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page