top of page

Organizacijos „InformNapalm“ atstovas: mobilizacija Rusijoje žlugo

Mobilizacija Rusijoje žlugo, o kas antras į Europą nuo šaukimo kariauti pabėgęs asmuo gali būti provokatorius. Tokios nuomonės laikosi tarptautinės savanoriškos organizacijos „InformNapalm“ atstovas spaudai Mychailo Makarukas.


Vyriausiasis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas Valerijus Zalužnas ir „InformNapalm“ atstovas spaudai Mychailo Makarukas / InformNapalm nuotr.


„Milijonas išvykusių rusų galėtų padaryti kolosalią revoliuciją, nuversti Vladimirą Putiną ir jo nacistinį režimą“, – įsitikinęs jis.


„InformNapalm“ yra savanoriška iniciatyva, kurios tikslas – plačiajai auditorijai pateikti informaciją apie Rusijos agresiją prieš Ukrainą. Norėdami informuoti užsienio skaitytojus, projekto autoriai verčia medžiagą į dešimtis pasaulio kalbų, įskaitant japonų ir kinų.


Projektas taip pat užsiima propagandinių naratyvų identifikavimu. „Galiu konstatuoti tik viena – aštuntaisiais karo metais Ukraina laimi prieš Rusijos propagandą“, – sako M. Makarukas.


Interviu LRT RADIJO laidai rusų kalba tarptautinės savanoriškos organizacijos atstovas kalbėjo apie savo požiūrį į šaukimo į karo tarnybą vengiančius rusus, kodėl nepavyko mobilizacija ir kaip pasikeitė Rusijos propagandos retorika karo metu.


– Kuo užsiima jūsų savanoriška organizacija „InformNapalm“?


– Daugiausia dėmesio skiriame tyrimams, kurie turi didžiausios reikšmės karo frontui, analizuojame informaciją, susijusią su Ukrainos ginkluotųjų pajėgų taktinėmis ir strateginėmis operacinėmis užduotimis: vadovavimo punktų, sandėlių, ginklų, šaudmenų saugojimo bazių identifikavimui, vadų asmens duomenų atskleidimui.


Jeigu kalbėtume apie informacinį karą, tai rusai šiuo metu atsisako agresyvios retorikos ir koncentruojasi į tai, kad ne visi rusai blogi ir kad ne viskas taip vienareikšmiška. Be to, Europoje aktyviai dirba Rusijos agentai, pavyzdžiui, Vokietija pareiškė nebegalinti priimti ukrainiečių pabėgėlių, tačiau yra pasiruošusi priimti nuo mobilizacijos bėgančius rusus. Tai – dvigubų standartų politika, ir labai šlykštu tokius dalykus stebėti.


Prasidėjus karui Ukrainoje, Europai patikėjome saugoti švenčiausią dalyką, kurį turime, – savo moteris ir vaikus. Taip pat šiuo metu populiarūs pasisakymai apie Ukrainos pasipriešinimo beprasmiškumą ir pagalbos Ukrainai nutraukimą. Įdomiausia tai, kad šios tezės nėra naujos, jas sovietų propaganda naudojo Žiemos karo (tarp Sovietų Sąjungos ir Suomijos) metu.


Dabar propagandistai stengiasi į informacinę erdvę įvesti naują idėją apie milžinišką skaičių Ukrainoje kovojančių juodaodžių samdinių, taip pat privačias Lenkijos, Lietuvos ir Švedijos kariuomenes. Anksčiau Rusija kaltino Ukrainą galimu cheminio ginklo naudojimu, dabar kaltina kasdieniu apšaudymu, kurio vykdyti Ukrainos ginkluotosios pajėgos tiesiog fiziškai nepajėgtų. Galiu konstatuoti tik viena – aštuntaisiais karo metais Ukraina laimi prieš Rusijos propagandą.


– Jei kalbėtume apie mobilizaciją Rusijoje, kaip vertinate palaikančių bėgančius nuo šaukimo į kariuomenę argumentus, kad kiekvienas išvykęs iš Rusijos yra minus vienas karys fronte?


– Aš manau, kad kas antras išvykęs į Europą gali būti provokatorius. Yra užfiksuotas ne vienas atvejis, kai neblaivūs rusai įžeidinėja ir muša ukrainietes, o Europos, ypač Vokietijos, valdžia į tai žiūri pro pirštus. Tai, kad bėgantys nuo karo tarnybos yra prieš karą, – tik tušti žodžiai, nes dabar jie neš „rusų pasaulį“ į Europą. Jei jie iš tiesų būtų prieš karą, seniai būtų išėję protestuoti prieš dabartinę valdžią. Milijonas išvykusių rusų galėtų padaryti kolosalią revoliuciją, nuversti V. Putiną ir jo nacistinį režimą.


– Kaip vertinate pranešimus apie branduolinės kolonos judėjimą per Rusijos teritoriją Ukrainos link?


– Ukrainos ginkluotosiose pajėgose panikos nėra. Mes ir toliau vaduosime savo žemes, nieko nepaisydami. Pasaulyje šis karas vadinamas Rusijos ir Ukrainos karu, o mes jį vadiname karu už Ukrainos nepriklausomybę. Labai tiksliai pasakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas – jei Rusija nustos kovoti, nebus karo, bet jei Ukraina nustos kovoti, nebus Ukrainos. Tai karas už mūsų išlikimą. Mūsų žudyti atėjusius karius erzina pats ukrainiečių, kaip tautos, egzistavimas. Jie mus suvokia kaip „nepilnaverčius rusus“, kaip žemiausią žmonių, kurie turėtų jiems tarnauti, rūšį.

Ufiksuotas tariamas Rusijos branduolinio konvojaus judėjimas / Rybar Telegram kanalo įrašo stop kadras

Ir nesakykite, kad dėl visko kaltas V. Putinas – jis yra Rusijos kultūros produktas. Rusų kultūros išdava – nuomonė, kad Kaukazo gyventojai yra kvaili čiurkos, ukrainiečiai – chocholai, kurie turėtų jiems paklūsti. Daugelį piktina tai, kad ukrainiečiai gyvena geriau nei žmonės „didžiojoje Rusijos imperijoje“.


– Kaip vertinate Volodymyro Zelenskio pareiškimą, kad jis derėsis tik su nauju Rusijos prezidentu?


– Jis viską daro teisingai. Dialogas su Ukraina gali prasidėti tik tokiu atveju, jei visos okupuotos teritorijos bus išlaisvintos, Ukraina gaus reparacijas, o visi karo nusikaltėliai bus išduoti tarptautiniam tribunolui.


– Kaip manote, kodėl Rusijos propaganda atkreipė dėmesį į mobilizacijos proceso pažeidimus?


– Todėl, kad mobilizacija Rusijoje žlugo. Nepavyko surinkti tų 200 tūkst. žmonių, apie kuriuos buvos skelbta. Imami visi iš eilės ir su totaliais pažeidimais, kad kyla visuomenės nepasitenkinimas, todėl reikia rasti atpirkimo ožį. Propagandistai grįžta prie senojo scenarijaus – caras geras, bajorai blogi. Kai karas nelietė kiekvienos šeimos, daugelis patriotų, sėdėdami ant šiltos sofos, šaukė „už Rusiją“, o kai prireikė eiti kariauti, iš karto atsirado daug nepatenkintų.


– Kiek tęsis sėkmingas Ukrainos kontrpuolimas ir kiek truks karas?


– Karas tęsis tol, kol visiškai deokupuosime visas Ukrainos teritorijas, įskaitant Ukrainos miestą Sevastopolį ir Krymo Respubliką. Viskas priklausys nuo to, kaip sąjungininkai palaikys Ukrainą kovoje su priešu, padės ginklais ir amunicija.

 

Interviu pirmą kartą publikuotas portale LRT.lt. Straipsnį publikavimui parengė Res Publica – Pilietinio Atsparumo Centro savanoriai.

InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page