top of page

Pokalbis su Lietuvos Kariuomenės vadu apie pagrindines kariuomenės įsigijimų kryptis

Aleksandras Matonis, TV laidos "Mūšio Laukas" vedėjas - dalijasi mintimis apie pagrindines Lietuvos Kariuomenės įsigijimų kryptis, kurias šventiniame Kariuomenės dienos interviu, įvardijo kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.


TV laidos "Mūšio Laukas" šventinis interviu su Lietuvos Kariuomenės vadu generolu leitenantu Valdemaru Rupšiu / šaltinis Aleksandro Matonio Facebook paskyra.


Generolas leitenantas Valdemaras Rupšys aiškiai įvardijo, kad pasisako už vienodas ginkluotės sistemas kariuomenėje, tai siekiamybė.

KOMENTARAS: egzistuoja strateginio lygmens supratimas, jog maksimaliai unifikuota ginkluotė palengvina logistiką, karių mokymą ir operacijų planavimą bei vykdymą.

Algirdo ir Birutės batalionų, kurie dabar perginkluojami Boxer-Vilkais, kovinės paramos vienetai bus aprūpinti Boxer platformomis, vadas įvardijo, jog tai bus savaeigiai 120 mm minosvaidžiai, evakuatoriai ir batalionų vadavietės.

KOMENTARAS: vienintelis teisingas sprendimas, atitinkantis doktriną ir logiką.

Dar mažiausiai trys batalionai bus aprūpinti galimai kiek lengvesnio šarvavimo kovinėmis mašinomis su 30 mm pabūklais. Dėl bokštelių tipo (nuotolinio ar "apgyvendinto") nenuspręsta, mašinų tipo taip pat, vyksta rinkos apklausa. Anot vado, bus renkamasi ne prototipai, o serijomis gaminami produktai. Sprendimai 2022 m. pradžioje.

KOMENTARAS: jei būtų pasirinkta ne Boxer platforma, toks sprendimas dėl skirtingų platformų prieštarautų pirmajam punktui ir akivaizdžiai būtų nulemtas trumpalaikių ir netoliaregiškų motyvų dėl kitų platformų šiek tiek mažesnės kainos, tačiau projekto kaštai susivienodintų su Boxer vidutinėje ir ilgalaikėje perspektyvoje dėl skirtingos logistikos, techninio aptarnavimo, mokymo ir kovinio rengimo, etc. Būtų paaukotas vienas iš trijų principų, pagal kurį buvo pasirinkta Boxer platfoma - "Manevringumas, ugnies galia, šarvinė apsauga". Iš realiai serijiniu būdu gaminamų 8x8 ratinių PKM, be Boxer, rinkoje galimi suomių Patria AMV XP ir jų licenciniai lenkiški biudžetiniai klonai Rosomak. Palyginti nedidele serija gaminami ir GDELS Piranha 5, tačiau ši įmonė neturi serijiniu būdu gaminamos mašinos su bokšteliu, tik technologijų demonstratorius.

Vienas iš trijų batalionų, kurie bus ginkluoti kovinėmis mašinomis su 30 mm pabūklais, priklausys Žemaitijos brigadai.

KOMENTARAS: galime spėti, jog tai būtų jau ir dabar iš dalies mechanizuotas Kęstučio batalionas, o Butigeidžio dragūnų ir Margirio liktų lengvieji motorizuotieji, o visa brigada gautųsi "mišri", "lengvoji pasunkinta".

Žemaitijos brigados Brg. gen. Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas bus perginkluojamas savaeigėmis ratinėmis 155 mm haubicomis. Sprendimas 2022 m. pradžioje.

KOMENTARAS: rinkoje patrauklios dvi galimybės - prancūzų Nexter "Caesar" 8x8 arba 6x6 sunkvežimių platformose, variantas patrauklus dėl to, kad Žemaitijos brigada afilijuota su Danija, kuri ką tik įsigijo naują batalioną 8x8 "Ceasar"; Nexter pastaruoju metu daug investuoja į savo gaminamos amunicijos ir ugnies valdymo sistemų visišką suderinamumą su vokiškomis PzH. Alternatyva - savaeigė RCH-155 "Boxer" platformoje, jos privalumai toli nusveria kainą: savaeigį pabūklą valdo tik du kariai, visiškas ugnies valdymo, mūšio valdymo sistemų suderinamumas su PzH (tas pats gamintojas), vienoda amunicija, visiškai vienodas su PzH, tik automatinis, haubicos valdymo mechanizmas, vienoda Boxer platforma, jau įvaldyta vairuotojo ir artileristo mokymo sistema.

Be savaeigių minosvaidžių mechanizuotiesiems batalionams, bus perkami ir velkami 120 mm minosvaidžiai kitiems vienetams, siekiant suvienodinti ir atnaujinti dabar turimą nudėvėtą ir labai mišrią šio tipo ginkluotę.

KOMENTARAS: logiškas ir suprantamas sprendimas.

Bendradarbiaujant su JAV kariuomene, bus įgyvendinamas amerikiečių remiamas daugiamilijoninės vertės karo medicinos pajėgumų stiprinimo projektas, skirtas iš esmės pagerinti sužeistųjų evakuacijos, Rolės 1, 2 ir 3 gebėjimus, parama numato ir šarvuotų medevaco priemonių gavimą.


Esminis skubus Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono galimybių išplėtimas ir sustiprinimas, prioritetą skiriant mobilumo ir kontrmobilumo inžinerinių priemonių įsigijimui; perkėlų kuopos atkūrimas po 2025 m.


Analizuojama galimybė kartu su Baltijos šalimis iš JAV įsigyti salvinių raketinių artilerijos sistemų.


Įvairaus tipo žvalgybos ir kovinių dronų įsigijimas. Dėl kovinių dronų bus ieškoma geriausiai organiškai Lietuvos sąlygoms ir aplinkybėms tinkamų variantų.


Visiškai naujos vokiškos mūšio valdymo sistemos "Adler 3" diegimas Gen. Romualdo Giedraičio artilerijos bataliono haubicose PzH2000, daniškų mūšio valdymo sistemų diegimo užbaigimas SP brigadose ir batalionuose.


TV laidos "Mūšio Laukas" šventinis interviu su Lietuvos Kariuomenės vadu generolu leitenantu Valdemaru Rupšiu / Šaltinis LRT:InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page