top of page

2021 – auksiniai Baltarusijos eksporto metai?

Tuo tarpu, kai visas pasaulis stebi migrantų krizę Baltarusijos ir ES pasienyje, Lukašenkos režimas išgyvena eksporto aukso amžių, kokio galėtų pavydėti kiekviena šalis. Pasirodo, didelis susirūpinimas režimo nelegitimumu bei nehumanišku elgesiu su migrantais nėra kliūtis verslo santykių plėtrai. Straipsnį publikavimui parengė Res Publica – Pilietinio Atsparumo Centro savanoriai.„Baltarusijos eksportas į Europos Sąjungą išaugo beveik dvigubai ir tai gelbėja Baltarusijos ekonomiką nuo nuosmukio bei padeda finansiškai išsilaikyti Lukašenkai valdžioje“ - skelbia Bloomberg. Oficialios Baltarusijos statistikos agentūros „Belstat“ duomenimis, per pirmuosius tris šių metų ketvirčius Baltarusija į Europos sąjungos valstybes eksportavo 96,1% daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį, o visas Baltarusijos eksportas buvo net 36,1% didesnis nei 2020 m. Palyginimui, Lietuvos bendras eksportas par tą patį laikorpį augo 24%, o į ES šalis – tik apie 20%.


Bendrai paėmus beveik visos ES šalys (išskyrus 4) didino importą iš Baltarusijos. Pvz. Nyderlandai iš Baltarusijos importavo net 5,1 karto daugiau nei 2020 m. ir tapo didžiausia Baltarusijos eksporto partnere ES. Sveikinimai Nyderlandams.

Šaltinis: https://www.belstat.gov.by


ES statistikos agentūra „Eurostat“ dar kol kas neturi viso palyginamų duomenų rinkinio. Tačiau tarpiniais duomenimis, importas iš Baltarusijos į 27 ES valstybes iki rugpjūčio išaugo 58 %, palyginti su tuo pačiu 2020 m. laikotarpiu. Iš esmės duomenys labai panašūs. Galimi skirtumai dėl skirtingų skaičiavimo metodikų, bet esmės tai nekeičia. Pavyzdžiui „Belstat“ duomenimis Baltarusijos eksportas į Lietuva augo 41%, kai tuo tarpu Lietuvos statistikos departamentas nurodo – 48% augimą.


2021 m. Baltarusijos eksporto augimas proc. / Šaltinis: https://www.bloomberg.com


Nors kitos regiono ekonomikos taip pat atsigauna po nuosmūkio, kurį patyrė COVID-19 pandemijos metu 2020 m., tačiau Baltarusijos atsigavimas didesnis nei galima buvo tikėtis. Po praėjusių metų politinės suirutės ekonomistai, įskaitant Pasaulio banką, prognozavo šiai šaliai gilią recesiją. Tačiau panašu, kad įvyko visiškai priešingai.


Baltarusija gavo itin didelės naudos iš pasaulinės paklausos ir kainų augimo, kilusio po gamybos sutrikimų Azijoje. Didžiausia Baltarusijos eksporto dalį į ES sudarančios - mediena ir metalai, taip pat šiuo metu yra labai paklausūs. Baltarusija gerai pasipelnė dėl tiekimo grandinės sutrikimų, kurie sumažino konkurenciją iš Azijos ir padidino Baltarusijos produktų, įskaitant baldus ir mašinas, paklausą. Nepakenkė ir Tarptautinio valiutos fondo rugpjūčio mėn. skirta beveik 1 mlrd. eurų paskola, kuri ženkliai papildė šalies valiutos atsargas.


JAV ir ES sankcijos įsigaliojo tik 2021 m. birželį ir buvo mažesnės nei planuota. Pavyzdžiui, sankcijos ES iš Baltarusijos importuojamam kalio produktams buvo pritaikytos taip, kad jos nepaliestų daugiausiai gaminamai kalio rūšiai. Daugiausia „Belaruskalij“ eksportuojamo kalio chlorido, kurio sudėtyje esančio kalio kiekis, išreikštas K2O yra 60% sauso bevandenio produkto masės, tuo tarpu sankcijos pritaikytos kalio chloridui, kurio kalio kiekis viršyja 62%. Ir tai panašu nėra atsitiktinumas. Pasak Bloomberg, derybose dėl tolesnių sankcijų Belgija ir Italija inirtingai blokuoja bet kokį sankcijų išplėtimą kalio ir naftos produktams. Anot šaltinių diplomatinuose sluoksniuose pagrindinis dėmesys skiriamas Baltarusijos nacionalinės oro linijų bendrovės „Belavia“, kuri ir taip yra jau neįleidžiama į ES, stabdymui ir kitų oro linijų spaudimui nustoti gabenti migrantus į Minską iš Artimųjų Rytų. Tuo tarpu Baltarusija vis dar išlieka trečia pagal dydį kalio prduktų tiekėja pasaulyje po Kanados ir Rusijos.


Ar šis Baltarusijos eksporto šuolis bus tvarus ir ilgalaikis - parodys laikas.Kai kurie analitikai teigia, kad visas sankcijų poveikis pasireikš kitais metais. Pavyzdžiui Lenkijoje esantis „Rytų studijų centras“ teigia, kad tai laikinas atsigavimas prieš neišvengiamą recesiją. Bus matyti.


Baltarusijos eksportas į Lietuvą


Lietuvos statistikos departamento duomenimis Lietuvos verslas per pirmus 2021 III ketv.iš Baltarusijos importavo net 48% daugiau nei per tą patį laikotarpį 2020 m. Žemiau lentelėje pateikiamos didžiausią svertinę reikšmę (virš 5 mln eurų) turinčių produktų grupės, kurių importas iš Baltarusijos į Lietuvą augo.

Šaltinis: https://osp.stat.gov.lt

 

Šaltiniai:

2021_baltarusijos_eksportas_saltiniai
.pdf
Download PDF • 342KB

InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page