top of page

Austrijos kariuomenės pulkininkui, 25 metus dirbusiam Rusijos žvalgybai, paskirta švelni bausmėAustrijos kariuomenės pulkininkui, 25 metus dirbusiam Rusijos žvalgybai, paskirta švelni bausmė

Prisiekusiųjų teismas pripažino 71-erių Austrijos kariuomenės atsargos pulkininką Martiną M. kaltu dėl šnipinėjimo Rusijos karinei žvalgybai, taip pat valstybės bei karinių paslapčių atskleidimo kenkiant Austrijos interesams. Pulkininkas buvo nuteistas 3 metams kalėjimo. Bet, pasak Austrijos žiniasklaidos, nors atsargos pulkininkas ir  pripažintas kaltu dėl ilgalaikio šnipinėjimo Rusijos karinės žvalgybos naudai, jis teismo salėje buvo paleistas į laisvę. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į sprendimą paleisti nuteistąjį lygtinai, įvertinus tai, kad jis atliko pusę bausmės – teismas atsižvelgė į kaltinamojo kardomojo kalinimo terminą  nuo 2018 m. lapkričio 30 d. Anot žiniasklaidos, nors nuosprendis dar neįsigaliojo, teismas neturėjo pagrindo toliau pratęsti sulaikymo atsargos pulkininkui. Tokia švelni bausmė buvo paskelbta 2020 m. birželio 9 d. vakare Zalcburgo apylinkės teisme, praneša Укрінформ („Ukrinform“) korespondentas.


 

Informacija apie bylą


Teismo posėdžiai pulkininko Martino M. byloje vyko už uždarų durų, nes teismo proceso metu buvo keliami valstybės paslapčių ir karinių paslapčių klausimai. Spaudos atstovams buvo leista tik paskelbti nuosprendį.


Buvęs Austrijos kariuomenės karininkas, apkaltintas šnipinėjimu, buvo suimtas 2018 m. lapkričio 30 d., tyrėjams įtariant, kad jis gali vėl įvykdyti nusikaltimą.


2019 m. gruodžio mėn. Zalcburgo miesto prokuratūra baigė tyrimą, o 2020 m. kovo 2 d. Zalcburge prasidėjo prisiekusiųjų teismo procesas. Planuota, kad iki kovo 19 d. bus surengti 5 teismo posėdžiai, tačiau dėl COVID-19 pandemijos teismo procesas buvo sustabdytas.


Zalcburgo prokuratūra apkaltino atsargos pulkininką paviešinus valstybės paslaptis, tyčia atskleidžiant karines paslaptis ir vykdžius slaptą žvalgybą prieš Austriją. Kaltės pripažinimo atveju, 71-erių atsargos kariškiui grėsė nuo 1-erių iki 10 metų kalėjimo.


Austrijos kariuomenės pulkininkui, 25 metus dirbusiam Rusijos žvalgybai, paskirta švelni bausmė

Martinas M. civiliais drabužiais teismo salėje, jo veidas užmaskuotas žiniasklaidoje, vardas ir pavardė neatskleidžiami.


Anot kaltinimo, Martinas M. šnipinėjo Rusijai daugiau nei 25 metus – nuo 1992 m. iki 2018 m. rugsėjo pabaigos. Šiuo laikotarpiu jis pateikė karinio pobūdžio informaciją apie Austrijos federalinę kariuomenę: ypač apie ginklų sistemų ypatumus ir Austrijos sausumos bei oro pajėgų užduotis. Austrijos karininkas iš Rusijos karinės žvalgybos už darbą galėjo gauti apie 280 tūkstančių eurų.


Austrijos atsargos karininko gynyba teigė, kad jis neva neatskleidė valstybės paslapčių, o informaciją rinko tik iš atvirų šaltinių. Nuostabą kelia tai, kad šios tezės padėjo gynybai, nes iš esmės OSINT yra viena pagrindinių informacijos rinkimo priemonių žvalgybai.


Kaltinamasis Austrijos gynybos ministerijoje Vienoje dirbo nuo 1990 m. – pirmiausia Reguliavimo reikalų departamente, o paskutinius penkerius metus prieš pasitraukdamas į pensiją Struktūrinio planavimo departamente. Prieš tai jis tarnavo JT taikos palaikymo misijose Golano aukštumose ir Kipre, taip pat dalyvavo NATO kursuose.


Dėl šnipinėjimo skandalo tuometinė Austrijos užsienio reikalų ministrė Karin Kneissl atšaukė savo vizitą Rusijoje, numatytą 2018 m. gruodžio 2–3 d. Be to, į ministeriją buvo iškviestas Rusijos diplomatas, o į gynybos ministeriją Rusijos karinis atašė. Austrijos federalinis kancleris Sebastianas Kurzas pasmerkė Rusijos šnipinėjimą Europoje, pavadindamas jį nepriimtinu.


Austrijos žiniasklaida taip pat pranešė, kad Austrijos kariuomenės karininkas, kuris galėjo būti įdarbintas 1987 m., bendraudamas su savo kuratoriumi Rusijoje, naudojo ne tik radijo ryšį ir modernią palydovų sistemą, bet ir kitas naujausias šnipinėjimo technologijas.


Šnipas, dirbęs GRU naudai, buvo susektas užsienio žvalgybos tarnybos, kuri užfiksavo Austrijos karininko ir jo Rusijos kuratoriaus (taip pat karininko) operatyvinį susitikimą. Per susitikimą Austrijos pulkininkas iš Rusijos ryšininko gavo 30 000 eurų grynaisiais už pateiktą informaciją.


2019 m. liepos 24 d. Austrijos policija taip pat paskelbė nacionalinę ir tarptautinę 65-erių Igorio Jegorovičiaus Zaicevo, Rusijos karinės žvalgybos pareigūno, kuris laikomas Austrijos šnipo kuratoriumi, paiešką.


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page