top of page

Baltarusijos DOSAAF ir prorusiški hibridiniai kazokų dariniai
Tarptautinės savanorių bendruomenės „InformNapalm“ baltarusių redakcijos savanoriai (kurios vyriausiasis redaktorius žurnalistas Denisas Ivašinas 2021 m. kovo 12 d. buvo areštuotas Baltarusijos KGB ir vis dar yra už grotų, kaip politinis Lukašenkos sistemos kalinys) ne silpnina, bet, priešingai, stiprina savo veiklą ir toliau vykdo savo OSINT tyrimus, kuriuos skelbiame baltarusių kalba, o vėliau išverčiame į kitas mūsų svetainės kalbas. Liepos 26 d. Baltarusijos „InformNapalm“ redakcija paskelbė naują OSINT tyrimą apie hibridinių prorusiškų kazokų darinių integraciją į Baltarusijos Respublikos DOSAAF.


Baltarusijos organizacija “Savanoriška pagalbos Baltarusijos Respublikos kariuomenei, aviacijai ir laivynui draugija” (toliau tekste rusiškas trumpinys DOSAAF), nors ir oficialiai nėra susijusi su panašia DOSAAF struktūra Rusijoje, akivaizdu, kad vadovaujasi jos politika, įskaitant kazokų grupių kuravimą.

Vėliausiai nuo 2017 m. Rusijos DOSAAF išreiškė paramą vadinamajai Rusijos ir užsienio kazokų karių sąjungai (toliau tekste rusiškas trumpinys SKVRiZ), su kuria siejama grupė „Baltarusijos kazokai“, vadovaujama Nikolajaus Ulachovičiaus (internetinis archyvas).Šių metų birželio 1 d. SKVRiZ socialinio tinklo „VKontakte“ puslapyje ši organizacija buvo pavadinta „pagrindiniu DOSAAF partneriu“ (internetinis archyvas).


Savo ruožtu Baltarusijos DOSAAF nuėjo dar toliau ir šiuo metu į savo gretas tiesiogiai įtraukė dviejų kazokų grupių Baltarusijoje narius: tai „karinis-patriotinis klubas „Patriot“ (Lyceviči kaimas, Vileikos rajonas) ir „Tereko kazokų būrys“ (Minskas).


„Karinis-patriotinis klubas „Patriot“ buvo sukurtas 2015 m. Jo vadovas yra „prigimtinis kazokas“ Denisas Šarafanovičius (paskyra OK.ru socialiniame tinkle, internetiniame archyve).


„Patriot“ klubas į DOSAAF regioninę struktūrą pateko ne anksčiau kaip 2017 metų kovo mėnesį. DOSAAF regioninės organizacijos „Vileika“ vadovas Vasilijus Guletskis 2017 m. vasario 24 d., duodamas interviu, sako, kad klubas „Patriot“ buvo sukurtas įstaigos „Lyceviči kultūros namai“ pagrindu (internetinis archyvas).2021 m. birželio 26 d. klubo emblemoje jau yra informacija, kad jis priklauso DOSAAF struktūrai (interneto archyvas). Tai yra, šis įtraukimas galėjo įvykti visai neseniai.


Beje, iš nuorodoje paskelbtų vaizdo įrašų darytina išvada, kad „Patriot“ klubo kazokų treniruotės neturi nieko bendra su Baltarusija.Antra kazokų grupė, prisijungusi prie DOSAAF, yra Baltarusijos „Tereko kazokų būrys“, kuris buvo sukurtas 2020 m. gegužės 30 d., neva norint dalyvauti „kariniuose taktiniuose žaidimuose“ („VKontakte“ puslapis, internetinis archyvas). Faktiškai, tai yra šratasvydžio klubas, turintis simpatijų „Rusijos pasauliui“.

„Tereko“ būrio vadovas yra Aleksandras Baukovas, informacija apie jo paskyrimą paskelbta „SKVRiZ“ puslapyje „VKontakte“ 2020 m. rugpjūčio 25 d. (internetinis archyvas).


Yra pagrindo manyti, kad Aleksandras Baukovas („VKontakte“ paskyra, internetinis archyvas) yra Rusijos pilietis. 2020 m. liepos 1 d. jis savo „VKontakte“ puslapyje paskelbė nuotraukas, iš kurių matyti, kad jis dalyvavo balsavime dėl Rusijos konstitucijos pataisų (internetinis archyvas).Baukovas taip pat turi kitą „VKontakte“ paskyrą „Colter Stevens“ slapyvardžiu (nuoroda, internetinis archyvas).Taip „Terek“ dalyviai apibūdina savo treniruotes: „Buvo sukurti sąveikos elementai, darbas poroje, judėjimas miške, šaudymas į taikinius, kovos peiliais elementai“ (internetinis archyvas).Jie neslepia, kad yra „Rusijos pasaulio“ šalininkai, tai patvirtina 2021 m. sausio 31 d. fotografija, kurioje trys kazokai kartu su „Terek“ emblema laiko Rusijos imperijos vėliavą (internetinis archyvas).
„Tereko“ būrio treniruotėse dalyvių skaičius yra nuo 4 iki 6 žmonių. Be Aleksandro Baukovo, buvo nustatyti šie kazokai – šratasvydininkai:

Šių metų birželio 9 d. „Terek“ savo „VKontakte“ puslapyje paskelbė, kad birželio 8 d. atidaryta pirminė organizacija DOSAAF Minsko skyriaus struktūroje (internetinis archyvas).Išvados


Baltarusijos DOSAAF nuo pat pradžių buvo sukurtas kaip analogiška ir faktiškai pavaldi Rusijos DOSAAF struktūra, ir ši organizacija veikia ne Baltarusijos, o agresyvios kaimynės interesų labui. Dabar, kaip matome, tokia veikla labai suaktyvėjo ir kelia rimtą grėsmę Baltarusijai hibridinės agresijos prieš ją kontekste.


Bet kuri Baltarusijos struktūra, susijusi su Rusija, jau kelia pavojų, kuris tampa vis stipresnis, turint omenyje galimą šalies hibridinį užgrobimą. Jei kalbame apie sukarintas organizacijas, pavojaus lygis daug kartų padidėja. Baltarusijos valstybinio saugumo organai turėtų persekioti minėtas organizacijas ir asmenis už nusikalstamą veiką, tačiau nesant tokių, esame priversti kreiptis į aktyvią pilietinę patriotinę Baltarusijos bendruomenę, kad ši atliktų pilietinę priešiškų šaliai struktūrų priežiūrą.

InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page