top of page

Žurnalistas Denisas Ivašinas jau daugiau nei 6 mėnesius yra Lukašenkos režimo nelaisvėje


Rugsėjo 22 d. tarptautinės bendruomenės „InformNapalm“ savanoris, baltarusių žurnalistas Denisas Ivašinas jau 192 dienas yra įkalintas kardomojo kalinimo įstaigoje. 2021 m. kovo 12 d. Baltarusijos Respublikos KGB pareigūnai jį sulaikė ir išvežė į nežinomą vietą, vėliau pavyko sužinoti, kad jis yra Gardino kalėjime. Oficiali sulaikymo priežastis – žurnalistui pareikštas įtarimas pagal Baudžiamojo kodekso 365 straipsnį (kišimasis į vidaus reikalų įstaigų darbuotojų veiklą).


Nuotrauka: Denisas Ivašinas per orumo revoliuciją Ukrainoje. 2014 metai.


Dieną prieš sulaikymą Denisas laikraštyje „Novy Čas“ paskelbė tyrimą apie buvusius Ukrainoje išformuoto specialiojo padalinio „Berkut“ darbuotojus, kurie, pabėgę iš Ukrainos, pradėjo tarnauti Lukašenkos režimui Baltarusijoje. Tyrimas buvo pagrįstas atvirais šaltiniais ir žurnalistas nepažeidė jokių įstatymų, tačiau buvę Ukrainos saugumo struktūrų darbuotojai pradėję tarnauti Lukašenkos režimui, nusprendė atkeršyti ir įmesti Denisą Ivašiną už grotų. Tačiau daugiau nei šešis mėnesius jiems nepavyko surinkti sveiko proto įrodymų apie Deniso kaltę pagal inkriminuotą straipsnį, kuris numato galimybę jį laikyti areštinėje tyrimo veiksmų metu ne ilgiau kaip 6 mėnesius. Šis terminas jau seniai pasibaigęs, tačiau žurnalistas nebuvo paleistas, o teismas taip pat neįvyko.


Yra žinoma, kad per šias 194 dienas jie ne kartą bandė psichologiškai daryti spaudimą Denisui, vykdė tik keletą apklausų pagal įstatymus, o paskui nuolat kviesdavo jį į pokalbius nedalyvaujant advokatui, o tai yra pažeidimas. Jie bandė priversti jį pasirašyti kai kuriuos dokumentus dėl „kaltės“ prisipažinimo. Tačiau žurnalistas aiškiai pabrėžė, kad nėra padaręs jokio nusikaltimo, todėl neturi ką pripažinti. Iš oficialios Baltarusijos žurnalistų asociacijos svetainės tapo žinoma, kad valdžios struktūros, siekdamos toliau laikyti žurnalistą kardomojo kalinimo įstaigoje, nusprendė papildomai apkaltinti Denisą Ivašiną pagal kitą Baudžiamojo kodekso straipsnį, kad toliau galėtų už grotų laikyti nekaltą žmogų. Šis straipsnis apibūdinamas kaip „sunkesnis“, tačiau kol kas nežinoma, kuris straipsnis bus pritaikomas, nes baudžiamosios institucijos vengia tiesioginio atsakymo, visais įmanomais būdais tempdamos procesą. Yra tik žinoma, kad šiame naujame straipsnyje numatytas kardomasis įkalinimas iki 9 mėnesių.

Baltarusijos KGB atsakymo dėl suėmimo termino pratęsimo nuotrauka. Šaltinis: baj.by


Primename, kad Baltarusijos žurnalistas Denisas Ivašinas yra Baltarusijos pilietis, jis taip pat turi užsienio ukrainiečio statusą. Šis faktas ir aktyvi žiniasklaidos reakcija dėl žinomo žurnalisto Deniso Ivašino sulaikymo Baltarusijoje, sukėlė oficialią Ukrainos užsienio reikalų ministerijos reakciją. Lietuvos užsienio reikalų ministerija taip pat viešai išreiškė susirūpinimą dėl žurnalisto sulaikymo.


Prie viešų pareiškimų, reikalaujančių nutraukti žurnalisto Deniso Ivašino politinį persekiojimą, prisijungė žiniasklaida iš Baltarusijos, Lietuvos, Ukrainos, Lenkijos ir kitų šalių.


Išvados


Dabar tęsiama informacinė kampanija, reikalaujant išlaisvinti Baltarusijos žurnalistus, kurie yra Lukašenkos režimo politiniai kaliniai. Žurnalistas Denisas Ivašinas nėra vienintelis, tapęs Lukašenkos sistemos ir jai tarnaujančių saugumo pajėgų politiniu kaliniu. Deja, „didelio susirūpinimo“ išraiška ir viešas Ukrainos, Europos Sąjungos šalių ir JAV pasmerkimas nėra pakankama sąlyga paleisti politinius kalinius Baltarusijoje. Dėl daugybės žmogaus teisių, taip pat žurnalistų teisių pažeidimų Baltarusijoje, būtina didinti sankcijas Lukašenkos režimui, aktyviai reikalauti paleisti politinius kalinius, sutelkiant dėmesį į kiekvieną konkretų atvejį. Lukašenkos režimas remiasi finansine ir karine Rusijos Federacijos parama, o tai savo ruožtu sustiprina Baltarusijos integraciją į „sąjungininkę valstybę“. De facto, tai Rusijos Federacijos ketinimų tęsinys vykdyti hibridinę kaimyninių šalių teritorijų okupaciją. Todėl spaudimas sankcijoms turėtų padidėti ne tik A. Lukašenkos režimui, bet ir V. Putino režimui, kuris yra tikrasis autoritarinio teroro ir demokratinių siekių slopinimo Baltarusijoje naudos gavėjas. Putinas ir jo aplinka neturi slėptis už A. Lukašenkos nugaros, laikydami jį kaip skydą ir žaibolaidį, per kurį jie išvengs sankcijų už hibridinius agresyvius veiksmus, nukreiptus prieš ES šalis. Vakarai turėtų žinoti, kad Lukašenkos režimas vis labiau atveria Rusijai kelią karinei ar hibridinei invazijai į Europos šalis, aprūpindamas ją savo kariniais aerodromais, poligonais ir infrastruktūra.

InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page