top of page

„Derkačo šešetas“. Rusijos specialiosios operacijos „Derkačo įrašai“ dalyviai

Šį žiniasklaidos monitoringą ir OSINT tyrimą dėl asmenų, dalyvaujančių Rusijos specialiojoje operacijoje „Derkačo įrašai“, parengė NABU (Ukrainos Nacionalinio Antikorupcinio Biuro) viešosios kontrolės tarybos pirmininkas Markas Savčukas ir tarptautinės savanorių žvalgybos bendruomenės „InformNapalm“ spaudos atstovas Michailas Makarukas.

 

2021 m. sausio 11 d. JAV iždo departamentas įvedė sankcijas eilei Ukrainos politikų ir valstybės tarnautojų už kišimąsi į JAV prezidento rinkimus skleidžiant dezinformaciją. Mes kalbame apie asmenis, susijusius su vadinamųjų „Derkačo įrašų“, kuriose Džo Baidenas ir Petro Porošenko tariamai aptaria daugelį Ukrainos politikos klausimų ir iškelia kompanijos „Burisma“ temą, skelbimą, legalizavimą ir platinimą. Liaudies deputatams Andrejui Derkačui ir Aleksandrui Dubinskiui, buvusiam deputatui Aleksandrui Oniščenkai, buvusiam prokurorui Konstantinui Kulikui ir buvusiam JAV ambasados ​​Ukrainoje darbuotojui Andrijui Teliženko, taip pat daugeliui Andrejaus Derkačo vadybininkų, valdančių jo žiniasklaidos aktyvus, buvo skirtos sankcijos dėl „Derkačo įrašų“ specialiosios operacijos.


2020 m. rugpjūčio mėn. tarptautinė savanorių bendruomenė „InformNapalm“ paskelbė tyrimą, kuriame buvo surinkti įrodymai, kad „Derkačo įrašai“ buvo Rusijos speciali informacinė operacija, skirta kištis į 2020 m. JAV prezidento rinkimus.


Šioje specialioje informacinėje operacijoje dalyvavo nemažai asmenų. Mes kalbame apie organizuotą prorusiškų televizijos laidų vedėjų, tinklaraštininkų, politikų ir žiniasklaidos priemonių savininkų grupę, kurie formaliai yra Ukrainos piliečiai, bet iš tikrųjų veikia Rusijos interesais. Jų suderinti veiksmai, skirti „Derkačo įrašams“ atskleisti, įteisinti ir patalpinti svarbiausiose pasaulio naujienų temose, yra speciali informacinė operacija. Be to, jų tolesni pareiškimai, palaikantys D.Trampą, paskelbiant balsų skaičių nesąžiningais ir melagingais, pabrėžia jų sisteminį dezinformacijos darbą ir tikrąjį jo tikslą: destabilizuoti padėtį JAV, kuri jau kainavo kelių Amerikos piliečių gyvybes.


Kampanija buvo aiškiai nukreipta į dvi pagrindines tikslines auditorijas. Pirmoji yra Ukrainos vyriausybė, kuri buvo tiesiogiai skatinama pradėti tyrimą dėl „Baideno įrašų“. Tikslas buvo sumažinti vieno iš JAV prezidento kandidatų reitingą 2020 m. rinkimuose. Antroji auditorija yra JAV piliečiai, kurie turėjo gauti neigiamas žinutes apie kandidatą ir nebalsuoti už jį rinkimuose.


Orientacinis pagrindinių asmenų, dalyvaujančių legalizuojant ir platinant „Derkačo įrašus“ sąrašas, kuriam JAV sankcijos dar netaikomos:

 1. Šarijus Anatolijus Anatoljevičius yra prorusiškas politikas ir populiarus „YouTube“ tinklaraštininkas, nuolatinis prorusiškų kanalų pašnekovas, kartu su žmona Olga Aleksejevna Šari, kuri yra taip pat populiari „YouTube“ tinklaraštininkė. Jie kartu aktyviai dalyvavo legalizuojant „Derkačo įrašus“ ir pristatant jų turinį JAV auditorijai.

 2. Kazakas Tarasas Romanovičius yra Ukrainos parlamento narys, nominalus Viktoro Medvedčuko aktyvų savininkas, kuriam jau taikomos JAV sankcijos. Aktyvų sąraše ir trys prorusiški televizijos kanalai Ukrainoje. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, remdamasis Ukrainos saugumo ir gynybos tarybos sprendimu, 2021 m. vasario mėn. asmeniškai paskyrė sankcijas Tarasui Kozakui ir jam priklausantiems kanalams, kuriais aktyviai buvo skleidžiama ir legalizuojama informacija apie „Derkačo įrašus“.

 3. Oksana Michailovna Marčenko yra prorusiško politiko Viktoro Medvedčuko, kuriam jau taikomos JAV sankcijos, žmona, nominali reikšmingos vyro aktyvų dalies, įskaitant žiniasklaidą, savininkė.

 4. Portnovas Andrejus Vladimirovičius – buvęs prezidento Viktoro Janukovičiaus administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas, vienas pagrindinių lobistų, veikiančių prieš kovos su korupcija infrastruktūros kūrimą Ukrainoje, nuolatinis daugelio prorusiškų kanalų pašnekovas, kuriems dabar yra taikomos  sankcijos Ukrainoje.

 5. Kolomoiskis Igoris Valerjevičius – Ukrainos oligarchas, įsigijęs nemažai turto Jungtinėse Valstijose už Ukrainoje išplautas lėšas; „1+1“ kanalo savininkas (mažasis akcininkas – jau minėtas Viktoras Medvedčukas), darantis įtaką Aleksandrui Dubinskiui, kuriam jau buvo taikomos JAV sankcijos.

 6. Diordica Nazaras Ruslanovičius – pagrindinis kelių prorusiškų kanalų, esančių Ukrainoje, vedantysis, aktyviai dalyvavęs legalizuojant „Derkačo įrašus“.

Žemiau pateikta informacija patvirtina kiekvieno iš išvardytų asmenų dalyvavimą dezinformacijos operacijoje „Derkačo įrašai“, taip pat nurodo jų santykius ir koordinuotą jų veiksmų pobūdį.

Šarijus Anatolijus Anatoljevičius

Garsus prorusiškas tinklaraštininkas (2,4 mln. „YouTube“ prenumeratorių), nuolatinis pašnekovas prorusiškų kanalų eteryje. Gyvena Ispanijoje.


Vienas pagrindinių spikerių „Derkačo įrašų“ tema, sistemingai besidalinantis informacija apie jų autentiškumą. Šiame sąraše jis nurodytas pirmas, nes jo turinys „YouTube“ transliuojamas rusakalbių auditorijai pačiose JAV. Jo „YouTube“ kanalas yra registruotas Nyderlanduose. Taigi, skirtingai nei dauguma kitų sąrašo narių, jis bandė paveikti JAV rinkimus tiesiogiai.


Šarijus nuolat patenka į rusakalbių „YouTube“ segmento TOP-5, tuo pat metu jis yra vienintelis politinis tinklaraštininkas, kuris nuolat patenka į rusakalbių „YouTube“ segmento TOP-20.


Taigi jo įtaka apima ne tik Ukrainą, kur Anatolijus Šarijus vykdo politinę veiklą, bet ir Rusijos Federaciją bei rusakalbes diasporas, kurie dar nėra prisitaikę prie vietinės kalbinės aplinkos kitose šalyse, įskaitant JAV.

Išanalizavę Šarijaus „YouTube“ kanalo turinį, galite pastebėti, kad jis pradėjo aktyviai veikti kompanijos „Burisma“ atžvilgiu dar prieš „Derkačo įrašų“ paskelbimą. Dar 2019 m. gruodžio mėn., Anatolijus Šarijus išleido vaizdo įrašų santrauką (https://www.youtube.com/watch?v=7OGbl7ZFPdg) su „One America News“ kanalo siužetų rinkiniu, kur tinklaraštininkas daugiausia dėmesio skiria Polo Manaforto pateisinimui ir neigiamai vertina „Burisma“ situaciją. Galima daryti išvadą, kad Šarijus čia veikė kaip temos „stiprintuvas“, nes jo vaizdo įrašas sulaukė apie 600 000 peržiūrų, o panašios „One America News“ kanalo istorijos vidutiniškai turi 150–180 000 peržiūrų.Po „Derkačo įrašų“ paskelbimo Anatolijus Šarijus pirmasis paskelbė, kad balsas „Derkačo įrašuose“ cituojame: „tikrai priklauso Petro Porošenkai“:


„Tai, ką girdėjome, yra baisu. Košmaras. Tai yra visiška išorinė šalies kontrolė. Girdėjome dalykų, kurie patenka į valstybės išdavystės apibrėžimą. … Žinoma, ten girdime balsus … taip, turime pasakyti „panašus“. Bet mes suprantame, kad tai yra Porošenko. Tai nėra kai kurių pabėgusių oligarchų klounų įrašai … Šis įrašas yra tikras … rytoj sužinosime Jungtinių Amerikos Valstijų reakciją. D.Trumpas tikrai užsikabins už šių įrašų. Nes gali būti smūgis tiek Porošenkai, tiek ir Baidenui. Kai girdime, kaip Jungtinių Amerikos Valstijų pilietis Baidenas aiškiai įsakė prezidentui Porošenkai nušalinti generalinį prokurorą … vien todėl, kad jis tyrė „Burisma“ bylą ir ten yra Baideno sūnus, tai yra valstybės išdavystė “. (https://youtu.be/0Dancl3NEWo)


Anatolijus Šarijus reklamavo „Baideno įrašus“ ne tik kanalų eteryje, kur jis veikė kaip kviestinis ekspertas, bet ir savo asmeniniame „YouTube“ kanale.


2.10: Šokinas yra Ukrainos generalinis prokuroras, jis nepadarė nieko neteisėto, tačiau susitarus su Baidenu, jis pašalinamas. Kodėl? Nes Šokinas tyrė „Burisma“ firmą, kurioje dirbo Baideno sūnus. Ir tik tai yra jo kaltė.


6.18: Kokias Šokino darbo „pasekmes“ turi omenyje Baidenas, į kurias reikia atkreipti dėmesį? Žinoma – „Burisma“ tyrimą. Viską reikia sustabdyti, Baideno sūnus – ne prie ko. (https://www.youtube.com/watch?v=HAtaKsbBQcE)


Šarijus taip pat aktyviai nušvietė antrosios „Derkačo įrašų“ dalies išleidimą birželį. Citata iš jo komentuojamo vaizdo įrašo, kuriame minimas buvęs ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas.

„Kas vyksta šiame įraše? Viceprezidentas paskambina ir pasako prezidentui, kad teisėsaugos institucijos, kurioms prezidentas tariamai neturi įtakos, neturėtų patraukti Jaceniuko baudžiamojon atsakomybėn, o prieš tai Jaceniukas kreipėsi į jį, Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidentą, ir pasakė: „Na, aš dabar ten baigiu, o jei jie pradės mane sekti? ” Į tai (Baidenas) atsako – taip jie to nedarys, ir niekam neįdomu, bet gal yra dėl ko? ” (https://www.youtube.com/watch?v=loqD1FDJgcQ)

Po balsavimo JAV prezidento rinkimuose, lapkričio 8 d. Anatolijus Šarijus įrašė dar vieną vaizdo tinklaraštį, kuriame jis tiesiogiai teigia, kad rinkimai buvo suklastoti Baideno naudai. Jis reklamavo „suklastotų JAV rinkimų“ vaizdo įrašą.


„Asmeniškai, mano nuomone, rinkimai yra suklastoti. Šiuos vaizdo įrašus apie klastojimus jau paskelbiau, vėliau jie tapo diskusijų objektu. … Turiu ne be pasididžiavimo pažymėti, kad advokatai, dirbantys su mumis kai kuriuose procesuose, šie teisininkai atstovauja įmonei, kuri tam tikrose valstijose pasiekė perskaičiavimų. Ir kur jie perskaičiavo, kur buvo laimėjęs Baidenas, D. Trumpas gavo pranašumą. Mano nuomonė yra ta, kad šie rinkimai tikrai buvo nesąžiningi “, – sako Šarijus. (https://youtu.be/j5AjoC2w0sM)

Tai išduoda dar gilesnį įsitraukimą į JAV rinkimų klausimą nei gali turėti paprastas Rusijos propagandos ruporas. Anatolijus Šarijus ne tik sistemingai ir atkakliai skleidė dezinformaciją, galinčią turėti įtakos JAV prezidento rinkimų rezultatams. Ir tai, jo paties pripažinimu, buvo derinama su nežinomais asmenimis JAV. Tai patvirtina jo pirmasis vaizdo įrašas kompanijos „Burisma“ tema, kuris buvo paskelbtas metai prieš rinkimus, kuriame jis reklamuoja ne paties populiariausio kanalo „One America News“ žinutes ir kadrus.

Šarijaus ryšiai ir (arba) draugiški santykiai su toliau išvardytais asmenimis atsispindės atitinkamuose skyriuose. Čia bus tikslinga pažymėti, kad Anatolijus Šarijus ir Andrejus Derkačas, kuriam jau taikomos sankcijos, turi bent vieną bendrą kontaktą. Vyriausia Derkačo dukra Tatjana Terechova su Olga Šari (Bondarenko) draugavo maždaug dešimt metų, ir jie vis dar šiltai bendrauja socialiniuose tinkluose. (https://archive.is/4624y)


Sankcijos patekęs Aleksandras Dubinskis taip pat pareiškė esąs Šarijaus šalininkas. 2020 m. gegužės 2 d. jis „NewsOne“ kanalui pasakė, kad būtų įstojęs į Šarijaus partiją, jei ne buvimas partijoje „Tautos tarnas“. (https://www.youtube.com/watch?v=t588f54atT8)


Kozakas Tarasas Romanovičius


Ukrainos parlamento narys, nominalus Viktoro Medvedčuko turto savininkas, kuriam jau taikomos JAV sankcijos. Įskaitant – trijų prorusiškų kanalų, kuriems prezidentas Zelenskis jau įvedė ekonomines sankcijas ir kuriuose buvo aktyviai skleidžiama ir legalizuojama informacija apie „Derkačo įrašų“, savininkas.


2020 m. gegužės 19 d. Kijeve įvyko pirmoji Andrejaus Derkačo spaudos konferencija, kurioje jis pranešė apie tariamus JAV viceprezidento Džo Baideno ir Ukrainos prezidento Petro Porošenkos telefoninius pokalbius, įskaitant apie tai, kaip Baidenas naudojo savo tarnybinę padėtį, kad nutrauktų tyrimą dujų gamybos įmonės „Burisma“ atžvilgiu.


Televizijos kanalai „112“, „NewsOne“ ir „Zik“, kurių nominalus savininkas yra Tarasas Kozakas, tiesiogiai transliavo spaudos konferenciją visai savo auditorijai. Iš viso vaizdo įrašą „YouTube“ žiūrėjo daugiau nei 700 tūkstančių vartotojų. Nuo pat pradžių informacija buvo pateikta ne kaip prieštaringa, bet kaip tikra ir patikima.


Šių kanalų eteryje prasidėjo gerai koordinuota kampanija, užtikrinanti šių įrašų patikimumą. Didžioji dauguma kviestinių ekspertų pabrėžė, kad jie neabejoja įrašų teisingumu ir tikrumu, taip sukurdami tą patį įspūdį auditorijai.


Pavyzdžiai:

 1. Politikos analitikas Ruslanas Bortnikas 112 kanalui sakė, kad sankcijos yra bandymas užčiaupti Derkačui burną: „Jie nori užčiaupti burną, jo įrašai rimtai smogia Porošenkai. Šiandien informacija apie įrašus pasitvirtina. Jo asmeniniam saugumui kyla rimta rizika. Derkačas gali pasirodyti esąs vertingas liudytojas naujose baudžiamosiose bylose. Tai rimta, nepaisant to, kad daugelis bando tai paneigti. Ką veikia Derkačas? Jis praneša apie nusikaltimus, ir mes neturime teisės jų netirti “. (https://youtu.be/4u2R41VvcA4)

 2. Politikos analitikas Aleksandras Lazarevas patikino „Zik“ žiūrovus, kad „Porošenkos išdavystę patvirtina ne vienas faktas“. „Šis žmogus turėjo „Baideno“ stogą. Šie žmonės praturtėjo mūsų gyventojų kraujo ir skurdo sąskaita“, – piktinosi Lazarevas. (https://youtu.be/A7TKu788QZQ)

 3. Politikos analitikas Kirilas Molčanovas kanale „NewsOne“ paaiškino: „Viskas, ką sako Derkačas, yra tiesioginė Generalinės prokuratūros pareiga pradėti baudžiamąjį procesą. Ten yra baisių dalykų, Baideno kišimasis į šalies vidaus reikalus. Jis pasakė, ką atleisti, ką skirti, pinigai buvo išvežami. Jei pakalusyti šių įrašų, tai matosi, kad Porošenka ir Baidenas palaikė šiltus santykius. Matyt, jis dažniau kalbėjosi su Baidenu nei su žmona “. (https://youtu.be/qjjM6kY3iIY)

Tų teiginių visuma leidžia daryti išvadą, kad visi trys kanalai turėjo vieną suderintą komunikacijos politiką, kad patikimumas būtų suteiktas „Derkačo įrašų“ dezinformacijos operacijai. Atitinkamai, bendras televizijos kanalų savininkas Tarasas Kozakas ir tikrasis jų savininkas Viktoras Medvedčukas, Rusijos Federacijos prezidento Vladimiro Putino kūmas, tiesiogiai dalyvavo formuojant šią bendrą politiką.

Portnovas Andrejus Vladimirovičius

Buvęs tuometinio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovičiaus administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas, vienas pagrindinių lobistų, veikiančių prieš kovos su korupcija infrastruktūros kūrimą Ukrainoje, nuolatinis prorusiškų kanalų pašnekovas, kuriems dabar taikomos sankcijos Ukrainoje. Jis aktyviai dalyvavo legalizuojant „Derkačos įrašus“ ir pateikiant juos kaip daiktinius įrodymus.


Portnovas buvo vienas aktyviausių spikerių „Derkačo įrašų“ tema. Jis komentavo juos kaip faktą ir tyrimo veiksmų prieš buvusį prezidentą Porošenką priežastį.


Tipiškas pasisakymas: „Jei būčiau prokuroras, palyginčiau datas, tada iškviečiau kaltinamąjį apklausai. Lygiagrečiai būtina atlikti ekspertizę, kuri su didele tikimybe patvirtins, kad tai jis. Galite paimti jo balso pavyzdžius iš atvirų šaltinių. Mes matome pirkėją, pardavėją, milijardo dolerių sumą “. (https://youtu.be/iduieEvT0KU)


Tuo pačiu metu jis atvirai paskelbė Porošenkos patraukimo baudžiamojon atsakomybėn kaltinimus dėl valstybės išdavystės. Portnovo algoritme suklastoti įrašai jau buvo įvardinami kaip įrodymai baudžiamojoje byloje, o tai būtų jų institucionalizavimo ir oficialaus statuso suteikimo faktas.

Algoritmas aprašytas asmeniniame Portnovo tinklaraštyje straipsnyje „Tyrimo planas, pagrįstas Porošenkos užrašais“. (https://aportnov.com/docs/8292/)


Tuo pačiu metu Portnovas būtų turėjęs pakankamai išteklių, kad bent iš dalies galėtų reklamuoti šį algoritmą, nes jo advokatas ir jaunesnysis partneris Olegas Tatarovas praėjus dviem mėnesiams po juostų išleidimo buvo paskirtas Prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotoju bendravimui su teisėsaugos agentūros. Atitinkamai, Portnovas per Tatarovą galėjo gerai paveikti tyrimo institucijas, nukreipdamas jas jam reikalinga linkme.


Andrejus Portnovas neslepia savo draugystės su anksčiau minėtu Anatolijumi Šarijumi. „Tris mėnesius iš visų televizijos ekranų reikalavau, kad būtų nutrauktos baudžiamosios bylos prieš Šarijų ir Gužvą (nominalus prorusiškų naujienų svetainės strana.ua savininkas), aš remiu jų grįžimą į Ukrainą ir atsiprašymą už jų bylų klastojimą “, – savo tinklaraščio svetainėje sakė Portnovas.


Andrejus Portnovas taip pat viešai kvietė balsuoti Nazarą Diordicą per rinkimus į NABU viešosios kontrolės tarybą, kurio laidose jis anksčiau dalyvavo.


Aleksandras Dubinskis, kuriam jau taikomos sankcijos už kišimąsi į JAV rinkimus, prisipažino, kad su Portnovu turi gerus santykius („Aš jį myliu, man patinka jo nuotraukos. Aš gerbiu“ – (https://youtu.be/jCFxXSUTQu8) ir paskelbė bendrą nuotrauką su Portnovu Austrijoje.


Andrejus Portnovas (kairėje), Aleksandras Dubinskis (centre), Igoris Gužva (dešinėje).


Apibendrindami galime teigti, kad Andrejus Portnovas, būdamas glaudžiai susijęs su anksčiau aprašytais asmenimis, pasinaudodamas privilegijuota  prorusiškų kanalų išskirtinio pašnekovo padėtimi, atvirai ir viešai parengė teisinį algoritmą Ukrainos teisėsaugai, kad „Derkačo įrašai“ būtų galutinai įteisinti kaip daiktiniai įrodymai.


Kolomoiskis Igoris Valerijevičius

Ukrainos oligarchas, isigijęs daug turto Jungtinėse Valstijose, kad galėtų išplauti iš Ukrainos pagrobtas lėšas, kanalo „1+1“ savininkas (mažasis akcininkas – anksčiau minėtas Viktoras Medvedčukas) daręs įtaką Dubinskiui, kuriam jau buvo taikomos JAV sankcijos.


Įteisinant „Derkačo įrašus“ dalyvavo ir Igoris Kolomoiskis. Remdamasis įrašų dialogu, kuriame neva buvo minimas poreikis nacionalizuoti „Privatbank“, Kolomoiskis Generalinei prokuratūrai pateikė prašymą, kuriame jis apkaltino Porošenką ir tuometinę Ukrainos nacionalinio banko vadovybę sąmokslu pasisavinti jo banką.


„UNIAN“ svetainėje, kuri yra Kolomoiskio žiniasklaidos grupės dalis, nuolat buvo pristatomi visi Derkačo pareiškimai dėl jo paviešintų įrašų, o žinia, kad JAV žvalgyba laiko Derkačą Kremliaus agentu, buvo pašalinta.


Kolomoiskis daro tiesioginę įtaką Aleksandrui Dubinskiui, kuriam buvo taikomos sankcijos ir kuris Aukščiausiojoje Radoje yra žinomas kaip neformalios „Kolomoiskio grupės“ lyderis tarp parlamento narių iš valdančiosios „Tautos tarno“ partijos. Dubinskis daugelį metų dirbo Kolomoiskio kanale „1+1“. 2020 m. Dubinskis parlamente tapo žinomas kaip pagrindinis „anti-Kolomoiskio“ įstatymo blokavimo koordinatorius, kurio tikslas – padaryti „Privatbank“ nacionalizavimą negrįžtamu ir sustabdyti banko grąžinimą Igoriui Kolomoiskiui.


Kolomoiskis ne kartą yra pareiškęs, kad nori bendradarbiauti su Andrejumi Portnovu dėl kreipimosi į Europos Žmogaus Teisių Teismą, dėl „Privatbank“ nacionalizavimo.


Viktoras Medvedčukas, kuriam taikomos sankcijos, taip pat yra „1+1“ kanalo mažasis akcininkas per savo žmoną Oksaną Marčenko.


Šiuo metu JAV teisingumo departamentas pateikė Kolomoiskiui trečią ieškinį, kaltindamas jį pinigų, pagrobtų iš „PrivatBank“, įsigyjant nekilnojamąjį turtą JAV, plovimu.


Tai yra, Igorį Kolomoiskį tiesiogiai domina „Derkačo įrašų“ legalizavimas, nestabilumas JAV, leidžiantis išsaugoti jo amerikiečių turtą, palaikant verslo ir draugiškus santykius su kitais asmenimis, susijusiais su įrašų legalizavimu.


Marčenko Oksana Michailovna


Oksana Marčenko (kairėje) ir Viktoras Medvedčukas


TV laidų vedėja. Prorusiško politiko Viktoro Medvedčuko žmona, kuriai jau taikomos JAV sankcijos. Jos vardu yra apiformintos jos vyro verslo akcijos.


Ji yra pagrindinis naudos gavėjas Britanijos Mergelių salų ofšorinėje įmonėje „Bolvik Ventures Ltd“, kuri valdo 10 proc. Kolomoiskio  „1+1“ televizijos kanalo (ООО „Телерадиокомпания „Студия 1+““) akcijų.

Oksano Marčenko vardu registruota dujų gamybos įmonė Rusijos okupuoto Krymo šelfe.


Be to, kaip paaiškėjo 2020 m., daugelis didelių kompanijų, kurios anksčiau buvo laikomos Igorio Kolomoiskio ir jo „Privat“ grupės kontroliuojamomis, pasirodė turintys naujų akcininkų – Kipro ofšorų, kurie turi bendrą galutinį naudos gavėją – Oksaną Marčenko. (https://www.pravda.com.ua/news/2020/06/12/7255382/)


Diordica Nazaras RuslanovičiusTV pseudonimas – Maksas Nazarovas. Pagrindinis prorusiško televizijos kanalo „NAŠ“ vedėjas aktyviai dalyvavo legalizuojant „Derkačo įrašus“ ir pristatinėjo šią temą tarptautiniu lygiu.


Kitą dieną po Derkačo spaudos konferencijos, jau gegužės 20 d., Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pakvietė visų pagrindinių žiniasklaidos priemonių žurnalistus neformaliam susitikimui pievutėje. Tai buvo jo prezidentavimo metinės. Žurnalistai kėlė rankas, prisistatydavo ir užduodavo klausimus, o prezidentas Zelenskis atsakinėjo.


Klausimas apie Baideno-Porošenkos įrašus buvo užduotas šūksniu. Kameros stambiu planu parodė televizijos kanalo „NAŠ“ vedėją Maksą Nazarovą.


„Taip, aš girdėjau apie Porošenką ir Baideną. Manau, kad tai nėra paskutinis skambutis, kurį pamatys ukrainiečiai “,atsakė Zelenskis.


Tuomet tarptautinės žiniasklaidos priemonės, įskaitant „New York Post“ ir „Washington Post“, pasirodė su naujienomis, kad Zelenskis reikalavo atlikti tyrimą dėl nutekintų juostų. Nors, sprendžiant iš vaizdo įrašo, prezidentas paprasčiausiai atsakė į pono Diordicos klausimą.


Taigi Nazaro Diordicos dėka „Derkačo įrašai“ pasiekė tarptautinį lygį.


Be to, po prezidento Zelenskis spaudos konferencijos parlamentaras, kuriam jau buvo taikomos sankcijos, Aleksandras Dubinskis davė ilgą interviu Diordicai:


„Išorinis valdymas. Tai jau buvo valdant Janukovičiui, tada skambindavo iš Kremliaus. Mes to atsikratėme, dabar skambina iš Vašingtono. Ir įrašai tai įrodo “. (https://youtu.be/h4ZWBedsHjA)


Nazaras Diordica, geriau žinomas kaip Maksas Nazarovas, yra glaudžiai susijęs su Anatolijumi Šarijumi. Jis ilgą laiką draugavo su buvusia oficialia Šarijaus partijos įkūrėja ir lydere Antonina Beloglazova. Kai Nazaras Diordica norėjo patekti į NABU Viešosios kontrolės tarybą, Šarijus paragino per savo  Telegram kanalą paremti jo kandidatūrą. Savo asmeniniame kanale Diordica reguliariai pasisako palaikydamas Šarijų. Diordicos tėvai gyvena Rusijoje, netoli Maskvos.


SANTRAUKA


Galime konstatuoti, kad Ukrainoje susiformavo ratas žmonių, kurie 2020 m. tikslingai ir nuosekliai dalyvavo Rusijos informacinėje specialioje operacijoje „Derkačo įrašai“. Šie žmonės stengėsi, kad suklastoti įrašai pirmiausia sulauktų kuo daugiau viešumo ir būtų įtvirtinti visuomenės sąmonėje kaip patikimas faktas, o vėliau rinkimų išvakarėse Amerikos rinkėjams buvo pateikti kaip nepaneigiamas įrodymas, kad vienas iš kandidatų yra korumpuotas. Darbas buvo vykdomas Rusijos Federacijos naudai.

Viena iš auditorijos, kuriai bandė daryti įtaką šie žmonės, buvo Ukrainos vyriausybė. Jų tikslas buvo priversti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį pradėti „Derkačo įrašų“ tyrimą arba bent jau paviešinti šią klastotę, kuris paverstų ją „politiniu faktu“ ir leistų remtis šiuo „tyrimu“. JAV žiniasklaidoje. Iš dalies tinklo dalyviams pavyko pasiekti savo tikslus, prezidentas Zelenskis buvo priverstas viešai atsakyti į vieno iš informacinio tinklo narių užduotą klausimą, ir būtent šis viešojo aukščiausiojo Ukrainos pareigūno bendravimo faktas pavertė šią vietinę temą pasauline, apie kurią buvo pranešama įtakingiausiose žiniasklaidos priemonėse.


Kitas tikslas buvo paveikti rusakalbę ir ukrainietiškai kalbančią auditoriją pačiose JAV, siekiant paveikti rinkimų rezultatus ir sukelti chaosą bei smurtą. Būtent tokią užduotį vykdė kai kurie  „YouTube“ tinklaraštininkai, ypač Anatolijus Šarijus.


Visi šie žmonės yra politiškai ir finansiškai susiję su Rusija. Anatolijus Šarijus, Tarasas Kozakas, Nazaras Diordica, Andrejus Portnovas, Igoris Kolomoiskis, Oksana Marčenko (Medvedčuk) yra tie patys Rusijos įtakos agentai kaip Andrejus Derkačus, Aleksandras Dubinskis ir kiti asmenys, kuriems jau anksčiau buvo pritaikytos sankcijos. Jie taip pat bandė paveikti Amerikos rinkėjų pasirinkimą skleisdami dezinformaciją asmeniškai ar netiesiogiai per savo žiniasklaidos aktyvus ir (arba) dukterines bendroves.


Asmenys:

 1. Kozakas Tarasas Romanovičius, gimęs 1972 m. balandžio 6 d.

 2. Šarijus Anatolijus Anatoljevičius, gimęs 1978 m. rugpjūčio 20 d.

 3. Portnovas Andrejus Vladimirovičius, gimė 1973 m. spalio 27 d.

 4. Kolomoiskis Igoris Valerijevičius, gimęs 1963 m. vasario 13 d.

 5. Oksana Michailovna Marčenko gimė 1973 m. balandžio 28 d.

 6. Diordica Nazaras Ruslanovičius, gimęs 1990 m. rugsėjo 11 d.

Juridiniai asmenys (pateikiami originalo kalba):

 1. «112», «Zik», «NewsOne»

 2. ТОВ «ТРК« 112-ТВ », ЄДРПОУ 38590676

 3. ТОВ «АРІАНДА ТВ», ЄДРПОУ 37771216

 4. ТОВ «ТВ ВИБІР», ЄДРПОУ 37717618

 5. ТОВ «ПАРТНЕР ТВ», ЄДРПОУ 37717583

 6. ТОВ «НОВИЙ ФОРМАТ ТВ», ЄДРПОУ 37771169

 7. ТОВ «ЛІДЕР ТВ», ЄДРПОУ 37725945

Bendri Kolomoiskio ir Medvedčiuko aktyvai, kuriuose Medvedčiuko dalis įregistruota Oksanos Marčenko vardu:

 1. «ТОВ« Телерадіокомпанія «Студія 1 + 1» — 23729809

 2. ПрАТ «Електрометалургійній завод» Дніпроспецсталь»- ЄДРПОУ 00186536

 3. АТ «Запорізький завод феросплавів» — ЄДРПОУ 00186542

 4. ПРАТ «Львівобленерго» — ЄДРПОУ 00131587

 5. АТ «Прикарпаттяобленерго» — ЄДРПОУ 00131564

 InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page