top of page

Europos žmogaus teisių teismas priėmė pirmąjį sprendimą byloje „Ukraina prieš Rusiją“


Europos žmogaus teisių teismas priėmė pirmąjį sprendimą byloje „Ukraina prieš Rusiją“

2021 m. sausio 14 d. Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) paskelbė pirmąjį Ukrainai palankų sprendimą byloje dėl Ukrainos ieškinio Rusijos Federacijai Nr. 20958/14 (dėl Krymo okupacijos).

Strasbūro Europos žmogaus teisių teismo didžioji kolegija paskelbė priimanti nagrinėjimui skundą dėl žmogaus teisių pažeidimų okupuotame Kryme. Remdamasis priimtu sprendimu, EŽTK turi toliau nagrinėti visus Ukrainos kaltinimus Rusijos Federacijai. Teismas taip pat pripažino, kad Rusija de facto kontroliuoja Krymo teritoriją nuo 2014 m. vasario 27 d., tai yra, dar prieš Rusijos Federacijos oficialų sprendimą dėl neteisėto okupuoto pusiasalio aneksijos.


Ukrainos užsienio reikalų viceministras Jevgenijus Jeninas savo „Facebook“ puslapyje pasveikino Teisingumo ministeriją su šia tarpine pergale ir sakė, kad dabar EŽTT toliau svarstys bylos esmę, o Ukrainos vyriausybė pateiks poziciją dėl tiesioginių Rusijos Federacijos žmogaus teisių pažeidimų laikinai okupuotoje Krymo Autonominės Respublikos teritorijoje ir Sevastopolyje.

Ukrainos teisingumo ministras Denisas Maliuska pabrėžė, kad be svarbaus teisinio aspekto, EŽTT sprendimai taip pat yra galingas smūgis mitologijai, kurią Rusijos Federacija naudoja hibridiniame kare prieš Ukrainą.


„Teismo sprendimai nėra politiniai pareiškimai. Anksčiau ar vėliau tokie sprendimai turės teisinių pasekmių aukščiausiems šalies agresorės pareigūnams … Krymas yra ginkluotos agresijos ir šiurkščių žmogaus teisių pažeidimų istorija, o ne „referendumo“ ir „taikaus valios išreiškimo“, – pabrėžė Denisas Maliuska.


Europos žmogaus teisių teismas priėmė pirmąjį sprendimą byloje „Ukraina prieš Rusiją“

2021 m. sausio 14 d. nuotraukoje: Ukrainos teisingumo ministras Denisas Maliuska, Ukrainos teisingumo viceministras – Europos žmogaus teisių teismo komisaras Ivanas Liščina ir sekretoriato vadovo pavaduotoja – Ukrainos atstovybės tarpvalstybinių reikalų biuro vadovė Margarita Sokorenko.

Primename, kad dar 2018 m. interviu Ukrainos laikraščiui „Ukrainos Savaitė“ Ukrainos teisingumo viceministras – Europos Žmogaus Teisių Teismo komisaras Ivanas Liščina žurnalisto paklaustas, ar Teisingumo ministerija naudojasi nevyriausybinių organizacijų duomenimis Ukrainos EŽTT ieškinyje prieš Rusiją, pabrėžė:


„Tam tikrą duomenų kiekį mums pateikė tarptautinė savanorių žvalgybos bendruomenė „InformNapalm“. Tai rimta informacija apie tam tikras ginklų kategorijas, kada ir kur jie buvo aptikti, su nuotraukomis ir patvirtinimais“.


„InformNapalm“ savanoriai toliau renka ir dokumentuoja naujus Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą Donbase ir Kryme įrodymus. 2020 metais mes dar daugiau dėmesio skyrėme naujų Rusijos dalinių ir karinio personalo, dalyvavusio Krymo užgrobimo operacijoje, nustatymui.


Taip pat 2020 m. savanoriai perdavė Ukrainos pastoviosios delegacijos atstovams ESBO Parlamentinėje Asamblėjoje leidinį anglų kalba „Krymas už uždangos. Okupuotos zonos vadovas“ („Crimea Behind the Curtain. Guide to the Occupied Zone“), į kurią įtraukta išskirtinė medžiaga apie Krymo okupaciją ir militarizavimą. Šis leidinys buvo pristatyti ESBO Parlamentinės Asamblėjos atstovams iš viso pasaulio, stebintiems JAV rinkimus.


Laukdami Europos žmogaus teisių teismo rūmų posėdžio ir tikėdamiesi teigiamo sprendimo, 2021 m. Sausio 13 d. „InformNapalm“ bendruomenės savanoriai „Twitter“ surengė informacinį flash mob‘ą, aktyviai skelbdami 2014 m. vasario 27 – kovo 16 d. laikotarpyje surinktą medžiagą ir liudijimus anglų kalba, kuriuose buvo užfiksuoti Rusijos Federacijos nusikaltimai, padaryti Krymo užgrobimo operacijos metu. Įrodymų publikacijos buvo išplatintos su oficialia EŽTT „Twitter“ puslapio @ECHR_CEDH žyma, siekiant atkreipti teismo ir visos pasaulio bendruomenės dėmesį į teigiamo sprendimo svarbą Ukrainos byloje prieš Rusiją.


Tarptautinė savanorių bendruomenė „InformNapalm“ sveikina Teisingumo ministerijos ir Vyriausybės ombudsmeno biuro EŽTT reikalams komandas su šia svarbia pergale ir dėkoja visiems teisininkams ir diplomatams, kurie tęsia darbą šioje svarbioje byloje.InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page