top of page

Karinis paradas ir nauja pandemijos banga okupuotose Ukrainos teritorijose


Karinis paradas ir nauja pandemijos banga okupuotose Ukrainos teritorijose

Skelbiame informacinę-analitinę apžvalgą apie COVID-19 Rusijoje ir okupuotoje Ukrainos Donbaso dalyje, kuri 2020 m. birželio 6 d. buvo publikuota svetainėje “Український Тиждень” (vert. iš. ukr k. „Ukrainos savaitė“). Apžvalgą parengė tarptautinės savanorių bendruomenės InformNapalm įkūrėjas Romanas Burko. Jūs taip pat galite pranešti autoriui per „Facebook“ svarbią informaciją ir viešai neatskleistą informaciją iš okupuotų Krymo ir Donbaso teritorijų, kurią galima panaudoti naujose apžvalginėse medžiagose.

 

Kaip Rusijos Federacijoje manipuliuojama statistika ir kodėl pavojinga rengti paradus okupuotame Donbase


Remiantis oficialia birželio 4 d. informacija, pagal užfiksuotų COVID-19 atvejų skaičių Ukraina 188 pasaulio šalių sąraše yra 35-oje vietoje. Nuo koronaviruso infekcijos pradžios Ukrainoje mirė 747 ukrainiečiai, o 38 iš jų buvo medicinos darbuotojai.


Karinis paradas ir nauja pandemijos banga okupuotose Ukrainos teritorijose

Tuo tarpu kaimyninė Rusijos Federacija, su kuria Ukraina yra hibridinio karo stovyje ir turi didžiausią nekontroliuojamą bendros sienos ruožą Donbase, su 441 tūkst. užsikrėtusių asmenų, pagal oficialią statistiką, užtikrintai užima trečią vietą pasaulyje. Dar daugiau, prie šių užsikrėtusių asmenų skaičiaus kasdien prisideda dar apie 8–10 tūkst. naujų ligos atvejų. Visgi tikslus COVID-19 užsikrėtusių ir mirusių Rusijos gydytojų skaičius išlieka mažai tirtas, nes tai siekia nuslėpti Rusijos Federacijos pareigūnai, kurie žino, kad būtent pagal šią piliečių kategoriją, žurnalistai jau ankščiau darė prielaidas apie galimai ženklų sergančių ir mirusių asmenų skaičiaus dirbtinį sumažinimą. Neoficialią statistiką renka svetainė „Spysok pamjati“ (vert. iš rus. k. „Atminties sąrašas“), kurią sukūrė patys Rusijos gydytojai. Birželio 4 d. svetainėje rasta duomenų apie 357 mirusius sveikatos apsaugos darbuotojus Rusijos Federacijoje.


Karinis paradas ir nauja pandemijos banga okupuotose Ukrainos teritorijose

Bet net ir ši statistika yra tik ledkalnio viršūnė. Pavyzdžiui, gegužės pabaigoje žiniasklaida pranešė, kad daugiau nei 3 tūkst. gydytojų Sankt Peterburge (Rusija) susirgo COVID-19. Oficialiais duomenimis tik 8 iš jų mirė. Vis dėlto šiuos duomenis įdomu palyginti su informacija, skelbiama Rusijos valstybiniuose registruose.


Remiantis Sankt Peterburgo miesto civilinių santykių komiteto duomenimis, 2020 m. gegužę užregistruotas 31,8 proc. didesnis gyventojų mirtingumas nei tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais. Be to, mirčių skaičius 2020 m. gegužę ženkliai viršijo mirčių skaičius ankstesniais mėnesiais. Tai gali indikuoti apie realią katastrofišką epidemiologinę situaciją ir mirtingumą visoje šalyje.


Karinis paradas ir nauja pandemijos banga okupuotose Ukrainos teritorijose

Statistiniai duomenys bei diagramos, atvaizduojančios mirtingumą Sankt Peterburge 2019 bei 2020 m. gegužės mėnesiais


Taigi neatsitiktinai gegužės pabaigoje „Rosstat“ iki birželio 15 d. nutarė atidėti duomenų skelbimą apie gegužės mėnesio gyventojų judėjimą, atspindinčioje ir mirtingumo statistiką. Federalinė tarnyba informavo, kad „Rosstat“ darbą pakoregavo „padėtis, susijusi su koronavirusu“ ir kad jie „nespėja“ apdoroti duomenų.


Gegužės pabaigoje internete pasirodė vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas medicinos darbuotojų iš Rusijos pasienio miesto Gukovo (Rostovo sritis) mitingas, kilęs dėl kompensacijų už darbą su koronavirusu nesumokėjimo. O pokalbio su žurnalistais metu, gydytojai iškėlė dar vieną, šį kart jau slaptą ir kone tabu Rusijos Federacijoje tapusią temą, apie pinigų nesumokėjimą už sužeistų kovotojų išvežimą, karo Rytų Ukrainoje metu. „Mes išvežėme sužeistuosius iš Ukrainos teritorijos …“, – teigė protestuotojai.


Tai tapo sensacija, o toks prisipažinimas sukėlė naują stiprią žiniasklaidos pranešimų bangą.


Koronaviruso fone esanti socialinė įtampa Rusijos Federacijoje išryškina tamsias bei slaptas Kremliaus operacijas. Liudytojai ir tiesioginiai dalyviai pradeda pasakoti ir liudyti ne Maskvos naudai.


Kita svarbi naujiena, susijusi su galima didele antrąja Rusijos kariškių susirgimų, po „Pergalės parado“, banga. Taip, nuo gegužės 9 d. praėjo beveik mėnuo, tačiau Vladimiras Putinas nesusitaikė su pažeminimu, įvykdytu Baltarusijos vadovo Aleksandro Lukašenkos, kuris, nepaisant pandemijos Minske surengė savo karinį paradą. Taigi ir Rusijos Federacijos prezidentas nusprendė, kad nors ir vėluodamas, bet surengs savo karinį paradą ir pažvangins ginklais Raudonojoje aikštėje. Plataus masto karinė akcija, skirta paminėti „75-ąsias pergalės Antrajame pasauliniame kare metines“, planuojama įvyks 2020 m. birželio 24 d. Maskvoje bei kituose Rusijos Federacijos miestuose.


Remiantis Rusijos Federacijos Pietų karinės apygardos, kuri ribojasi su Ukrainos valstybine siena, duomenimis, birželio 4 d. Volgograde įvyko pirmosios didelės konsoliduotos karinių vienetų repeticijos, kuriose dalyvavo daugiau nei 1 000 karių. Į šiuos skaičiavimus įtraukti ne tik kariškiai, bet ir Rusijos gvardijos padaliniai, Nepaprastųjų situacijų ministerija bei Dono kazokų kariuomenės Volgogrado skyrius. Įdomu tai, kad būtent Rusijos Federacijos kazokų padaliniai, kaip pagalbinės hibridinės agresoriaus pajėgos, aktyviai dalyvavo Donbaso kare ir Krymo užgrobimo operacijose.


Karinis paradas ir nauja pandemijos banga okupuotose Ukrainos teritorijose

Rusijos Federacijos Pietų karinės apygardos spaudos tarnybos paviešinta parodomojo parado mokymų nuotrauka. Kaip matome, nė vienas iš kareivių nesilaiko „kaukių dėvėjimo režimo“, todėl galima tikėtis, kad valstybės-agresoriaus kariuomenėje iki ir po parado kils nauji užsikrėtimo protrūkiai.


Iš viso birželio 24 d. pasienyje esančioje Rusijos Federacijos karinės apygardos teritorijoje planuojama surengti 10 karinių paradų: Volgogrado, Novorosijsko, Rostovo prie Dono, Novočerkasko, Stavropolio, Vladikaukazo miestuose. Rusijos Federacijos okupacinės pajėgos taip pat planavo surengti paradus pandemijos metu okupuotame Ukrainos Kryme: Simferopolio, Kerčės ir Sevastopolio miestuose.


Skelbta, kad vien Pietų karinėje apygardoje vyksiančiuose paraduose dalyvaus daugiau kaip 49 000 karių.


Žinoma, ir okupuotas Donbasas negalėjo apsieiti be šių „pergalės“ paradų


Birželio 1 d. Kremliaus kontroliuojamas marionetinis DNR lyderis Denisas Pušylinas vienu balsu su Maskva paskelbė, kad birželio 24 d. pagrindinėje Donecko gatvėje taip pat surengs paradą, kuriame dalyvaus apie 2 500 karių ir daugiau nei 100 vienetų karinės technikos. Įdomu tai, kad Vladimiras Putinas nedelsdamas sureagavo į šį pareiškimą, o jo atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas žiniasklaidai pakomentavo naujieną: „Pergalės paradas Donecko Liaudies Respublikoje gali būti suderintas su kariniu paradu Maskvoje. Tai puiki bendra istorija, vienijanti mūsų tautas “.


Marionetinis Luhansko Liaudies Respublikos lyderis Leonidas Pasičnykas šiek tiek vėluodamas taip pat paskelbė apie savo ketinimą birželio 24 d. surengti paradą Luhanske, jis taip pat pabrėžė, kad ši datos sinchronizacija labai susijusi su pranešimu apie sprendimą Rusijoje.


Kartu su pranešimu apie pasirengimą organizuoti paradą Luhansko Liaudies Respublikos lyderis paskelbė „aukštos kovinės parengties režimo“ panaikinimą. Donecko Liaudies Respublika dar nesvarstė panašaus sprendimo, tačiau dar iki Leonido Pasičnyko pareiškimo socialiniuose tinkluose, imta skleisti gandus apie visišką kovinio pasirengimo režimo panaikinimą okupuotoje Donecko srities dalyje. Taigi šiuo atžvilgiu, okupuotuose Donecko ir Luhansko sričių regionuose, suplanuota kovinių veiksmų eskalacija mažinama ir dabar Kremliui pavaldžios grupės kurį laiką bus užsiėmusios Vladimiro Putino užgaidų surengti paradą vykdymu.


Jei šie masiniai renginiai būtų susiję tik su karinėmis okupacinėmis jėgomis, galima būtų tik pasidžiaugti šiuo ligotu Rusijos militarizmo persiorientavimu. Visgi planuojama, kad į masinius renginius pergalės dienai bus savanoriškai privaloma tvarka tradiciškai išstatyti ir suvežti autobusais ne tik kariškiai ir su jais kovojantys asmenys, bet ir kitos gyventojų grupės – „biudžetininkai“ iš okupuotų Donecko ir Luhansko miestų, ir tuomet bus galima laukti ir civilių asmenų užsikrėtimų protrūkio.


Čia taip pat verta atkreipti dėmesį į statistiką, birželio 1 d. Donecko Liaudies Respublikos tinklalapyje buvo paskelbta informacija apie 29 sveikatos apsaugos įstaigas, kuriose numatyta hospitalizuoti sergančius ar galimai sergančius COVID-19. Tik penkios šio sąrašo medicinos įstaigos, esančios Donecke ir Makijivkoje, galės priimti skubaus kvėpavimo gaivinimimo reikalaujančius pacientus.


Norėdama apgyvendinti koronavirusu sergančius asmenis ir jų artimuosius, Donecko Liaudies Respublika tam skyrė tik 4 aštuonviečius boksus bei 1893 lovas palatose, esančiose medicinos įstaigose Torezo, Snižne, Jenakijevo, Šachtarsko, Donetsko, Makijivkos, Horlivkos ir Amvrosijivkos rajonuose.


Tuo pat metu okupacinė administracija nėra numačiusi jokios medicinos įstaigos sergantiems COVID-19 pacientams priimti Dokučajebske, kur gegužės pradžioje buvo užfiksuotas ligos protrūkis tarp medicinos darbuotojų.


Taigi atidėtas „pergalės“ paradas neabejotinai smogs ne tik Rusijos gyventojams, bet ir okupuotiems Donecko bei Luhansko sričių regionams, kurie yra stipriai integruoti į visus Rusijos karinius procesus. Dėl Vladimiro Putino ambicijų šiam paradui, koronavirusas ir toliau žudys ne tik rusus, bet ir ukrainiečius, kurie atsidūrė okupacinės valdžios Donbase ir Kryme įkaitais. Gali būti, kad birželio mėn. mirtingumo lygis kai kuriuose Rusijos miestuose sumuš naujus rekordus. Neatmestina, kad būtent tokio plano ir laikosi Kremlius, tikėdamasis, kad kaip ir karo atžvilgiu galima bus tai nurašyti, tik dabar jau pandemijai.


Tačiau toks kontroliuojamo chaoso žaidimas yra tarsi rusiška ruletė ir bet kuriuo momentu šis chaosas gali tapti nekontroliuojamu, o tada apie Kremliaus nusikaltimus kalbės ne tik pavieniai medicinos darbuotojai, bet ir tie gyventojai, kurie daugiau neturės ko prarasti. Svarbiausia, kad ant bedugnės krašto, į kurią tempia Rusijja, stovinti Ukraina, galėtų apsiginti nuo ligoto militarizmu ir agresija kaimyno.


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page