top of page

KSSO strateginės štabų pratybos Pietų Kaukaze (dokumentas)


KSSO strateginės štabų pratybos Pietų Kaukaze (dokumentas)

2020 m. spalio pradžioje tarptautinė žvalgybos bendruomenė „InformNapalm“ gavo dokumentus, nutekintus iš Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO, rus. ОДКБ) sekretoriato susirašinėjimo. KSSO yra Rusijos Federacijos, Armėnijos, Baltarusijos, Kazachstano, Kirgizijos ir Tadžikistano karinė – politinė organizacija.


Tuose nutekintuose dokumentuose mus sudomino laiškas su strateginių štabų pratybų operatyvinės užduoties kopija skirta Jungtiniam štabui, KSSO sekretoriatui ir KSSO valstybėms narėms. Šis laiškas buvo datuotas 2020 m. rugsėjo 1 d. Jį KSSO sekretoriatas išsiuntė Armėnijos Respublikos saugumo tarybos sekretoriui.


Laiške buvo kalbama apie planą nuo rugsėjo 15 dienos įvykdyti strateginius štabų mokymus tema: „KSSO organų siūlymai dėl kolektyvinio saugumo sistemos pajėgų ir priemonių formavimo ir dislokavimo Kaukazo regione“.


Planas yra apie KSSO karinės pagalbos suteikimą Armėnijai, atsižvelgiant į didėjančią Turkijos ir Azerbaidžano grėsmę. Strateginės štabų pratybos turėjo vykti nuotolinių susitikimų forma vaizdo konferencijų būdu.


KSSO strateginės štabų pratybos Pietų Kaukaze (dokumentas)

Skenuotos pradinės situacijos žemėlapio kopijos iš pratybų dokumento


Tikėtina priežastis pradėti strategines štabų pratybas buvo Turkijos ir Azerbaidžano karinės pratybos, vykusios 2020 m. liepos 29 – rugpjūčio 10 d. skirtinguose Azerbaidžano regionuose ir KSSO tai suvokė kaip grėsmę Armėnijai. Įdomu tai, kad strateginės štabų pratybos buvo surengtos likus 2 savaitėms iki karo veiksmų eskalacijos tarp Azerbaidžano ir Armėnijos Kalnų Karabacho regione.


Tai, kad KSSO strateginės štabų pratybos buvo reakcija į Azerbaidžano ir Turkijos pratybas, visų pirma rodo didelis dėmesys operatyvinei užduočiai Nachičevano autonominei sričiai, kuri priklauso Azerbaidžano Respublikai (pasak pratybų legendos, ji vadinama „Noiakert Respublika“). Turkijos kariuomenės įvedimas per pratybas į šį eksklavinį Azerbaidžano regioną padarė didelį įspūdį KSSO ekspertų bendruomenei.


Stebina tai, kad krizės regiono situacijos vertinimą KSSO (greičiausiai rusai) parengė gana nevykusiai. Jame yra keletas propagandinių klišių, kurios prisideda prie pernelyg didelio situacijos dramatizavimo. Pavyzdžiui, pažymima, kad priešo pajėgos pritraukia teroristinių organizacijų kovotojus ar samdinius, nors iš tikrųjų to nereikia, nes de facto tiek Turkija, tiek Azerbaidžanas remiasi išimtinai reguliariomis pajėgomis ir techniniu pranašumu.


Todėl, arba Rusija šiuo dokumentu bando manipuliuoti Armėnijos baime, arba Rusijos žvalgyba sąmoningai skatina paranojiškas Rusijos strategų idėjas. Nors šios abi galimybės gali koreliuotis.


Dabar Rusija laikosi laukimo pozicijos, nenorėdama ar negalėdama savo veiksmais palaikyti savo KSSO sąjungininkės. Kad ir kokie buvo pratybų rezultatai, pastebima nervinga Armėnijos vadovybės reakcija: kažkas ne taip įvyko.


Panašu, kad vaizdo konferencijų pokalbiai buvo gana formalus veiksmas nuraminti Armėniją ir užtikrinti jos sąjungininkų palaikymą. Iš tikrųjų planai kovoti su „islamo teroristais“ iš Turkijos pasirodė esą mažai naudingi prieš Turkijoje pagamintus kovinius bepiločius orlaivius …


Galbūt mūsų skaitytojai, tarp kurių yra kariškių ir karo analitikų, galės giliau išnagrinėti šį dokumentą ir padaryti savo išvadas. Siūlome atsisiųsti  failą PDF formatu arba peržiūrėti jį svetainėje. Strateginių štabų pratybų bylos pabaigoje atskleidžiami tikrieji šalių ir karinių blokų pavadinimai.


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page