top of page

Laisvas pasaulis negali leisti, kad Taivanas taptų antra Ukraina

Trupanti pasaulio saugumo architektūra nieko gera nežada pasaulio tvarkai - mažesnės šalys gali būti paaukotos.JAV Atstovų rūmų pirmininkės Nancy Pelosi praėjusios savaitės vizitas į Taivaną neturėtų tapti išskirtiniu, o tik patvirtina išrinktų įstatymų leidėjų teisę skelbti savo paramą demokratinei salai.


Tikiuosi, kad kur kas daugiau laisvės ir demokratijos gynėjų netrukus paseks šiuo pavyzdžiu.


Tačiau po šio vizito, karines pratybas prie Taivano pradėjusi Kinija demonstruoja agresyvius karinius veiksmus, kurie netiesiogiai atsilieps kur kas toliau nei tik Taivano sąsiauryje, Pietų Kinijos jūroje ar net Ramiajame vandenyne.


Pasaulio saugumo architektūra pavojingai trupa. Matome pastangas visur įsiūbuoti tarptautinės taikos ir stabilumo valtį.


Kyla pagunda užmerkti akis į akivaizdžius grasinimus užgniaužti vieną gyvybingiausių laisvų visuomenių ir pažangių demokratijų Taivane.


Kai kam gali atrodyti, kad paminti 23 mln. žmonių siekį gyventi laisvoje demokratiškoje visuomenėje būtų maža kaina siekiant patenkinti Kiniją ir išvengti didelio konflikto.


Tačiau tai grindžiama klaidinga logika.


Rusija paskatinta pradėti karą


Buvo manančių, kad galima paaukoti teisėtus Ukrainos siekius įstoti į Europos Sąjungą ir NATO, kad būtų patenkinta Rusija po jos įsiveržimo į šalį 2014 metais.


Tai neatnešė taikos, bet paskatino autokratinę Rusiją pradėti didžiausią karą Europoje po Antrojo pasaulinio karo, su masiniu kraujo praliejimu, kančiomis ir naikinimais, kuriems galo nematyti.


Nuolaidžiavimo politika neveda prie taikos. Ji skatina tironus manyti, kad laisvas pasaulis yra silpnas ir neryžtingas, ir drąsina juos pradėti naujus, dar didesnius karus. Turėjome to išmokti po 1938 m. Miuncheno, turėjome prisiminti tas pamokas po invazijos į Gruziją 2008 m. rugpjūtį, po Krymo aneksijos 2014 m., bet mums kažkaip nepavyko to padaryti.


Gresia šiurpi perspektyva tokios pasaulio tvarkos, kai mažesnės šalys ir milijonai žmonių gali būti paaukoti siekiant patenkinti autoritarines didybės ir dominavimo fantazijas.


Vienintelis būdas užkirsti kelią tolesniems karams yra neperleisti nė centimetro teritorijos. Žemės perleidimas – tikras ar metaforiškas – veda į karo neišvengiamumą.


Mūsų gebėjimas išlaikyti strateginį dėmesį yra išbandomas vis naujų geopolitinės įtampos ir konfliktų teatrų. Šių bandymų išjudinti pasaulinę saugumo architektūrą akivaizdoje turime rasti savyje jėgų ją apsaugoti. Negalime sau leisti būti priblokšti. Ir mes turime pasiruošti ilgam keliui.


Testas ES


Kinija vykdo prekybos karą prieš Lietuvą nuo tada, kai 2021 metų vasarą tapome pirmąja ES nare, atidariusia Taivano atstovybę pavadinimu Taivano atstovybė.


Tai buvo testas Europos Sąjungai ir apskritai Vakarams.


Jei pasaulinė saugumo architektūra pradės byrėti, jei leisimės į kompromisus, kad nusipirktume taiką, kur tai sustos?


Mums reikia pasaulio tvarkos, kurioje mažesnės demokratijos, tokios kaip Ukraina, Taivanas ar Lietuva, nebūtų paaukotos.


Kad užkirstume tam kelią, turime dabar pasiųsti tvirtą ir aiškų signalą: laisvas pasaulis negali leisti ir neleis, kad Taivanas taptų antra Ukraina.

 

Lietuvos užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio atviras laiškas. Straipsnis pirmą kartą publikuotas „The Telegraph“.

 

Viršelio iliustracija: Kinija per ilgo nuotolio tiesioginės ugnies pratybas iš neatskleistos vietos paleido raketą į Taivano sąsiaurį. Šis vaizdas buvo publikuotas 2022 m. rugpjūčio 5 d. / Reuters.

InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page