top of page

Manevrai COVID-19 metu: Rusijos ginkluotųjų pajėgų patikrinimas, „See Breeze 2020“ ir karas Donbase


Manevrai COVID-19 metu: Rusijos ginkluotųjų pajėgų patikrinimas, „See Breeze 2020“ ir karas Donbase

Skelbiame informacinės situacijos apžvalgą okupuotoje Ukrainos Donbaso dalyje ir informacinėje erdvėje, COVID-19 kontekste, kuri buvo paskelbta tinklapyje „Ukrainos Savaitė“ 2020 m. liepos 24 d. Apžvalgą parengė Romanas Burko, tarptautinės savanorių bendruomenės „InformNapalm“ įkūrėjas. Su apžvalgos autoriumi, jo „Facebook“ paskyroje, galite pasidalinti svarbia informacija ir įžvalgomis iš okupuotų Krymo ir Donbaso teritorijų. Tai bus galima panaudoti naujose apžvalgose šia tema.

 

Kodėl Rusija ir toliau žaidžia jėgos žaidimus prie Ukrainos sienų


Ankstesnėje apžvalgoje buvo kalbama apie Rusijos Federacijos karinę ir informacinę agresiją, taip pat apie Rusijos įsilaužėlių bandymus pavogti duomenis ir sutrikdyti vakcinos nuo COVID-19 kūrimą. Tuo tarpu vėl kilo skandalas dėl galimo Rusijos specialiųjų tarnybų ir vyriausybės dalyvavimo, finansuojant terorizmą, skiriant ​​premijas Talibano kovotojams už Amerikos karių nužudymus Afganistane. Buvęs JAV valstybės departamento specialusis pasiuntinys Ukrainoje Kurtas Volkeris šiuos naujus Rusijos agresijos faktus siūlo užkardyti naujomis sankcijomis, kurios asmeniškai paliestų ir Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.


Tuo tarpu Putinas toliau rodo raumenis prie Ukrainos sienų. Liepos 17 d., per šeštąsias teroristinio išpuolio metines, kai Rusijos raketa iš oro gynybos raketų sistemos „Buk“ numušė Malaizijos lėktuvo MH17 reisą, Rusijos prezidentas paskelbė  netikėtą kariuomenės patikrinimą. Manevruose dalyvavo 150 000 kareivių, kurie dalyvavo 50 rūšių skirtingo lygio pratybose. Tai daugiausia buvo sausumos manevrai, kurių metu buvo visiškai ignoruojami sanitariniai apribojimai, atsižvelgiant į COVID-19 pandemiją.


Manevrai COVID-19 metu: Rusijos ginkluotųjų pajėgų patikrinimas, „See Breeze 2020“ ir karas Donbase

Kariniai manevrai Rusijos Federacijos pietinėje karinėje apygardoje. Nuotrauka: Rusijos Federacijos gynybos ministerijos.


Dabar Rusija užima ketvirtą vietą pasaulyje. Pagal oficialią statistiką apie ligos plitimą, koronavirusas patvirtintas daugiau nei 795 tūkst. Rusijos gyventojų.


Liepos 20 d. Putinas atvyko į okupuotą Krymą, kur Kerčės mieste dalyvavo naujo universalaus desantinio laivo – sraigtasparnių nešėjo „Priboi“, statybos pradžios ceremonijoje. Šis laivas po septynerių metų turėtų tapti Rusijos Juodosios jūros laivyno dalimi. Taigi okupuotame pusiasalyje toliau nelegaliai tęsiama militarizacija ir karinės galios auginimas. Aneksuotasis Krymas dabar yra ne tik kaip potencialus tramplinas išplėsti karinę agresiją prieš Ukrainą, bet ir pagrindinis atspirties taškas agresijoje Sirijoje ir kituose karuose Viduriniuose Rytuose ar Afrikoje.


“Sea Breeze 2020”


Tuo tarpu liepos 20 d. Juodojoje jūroje prasidėjo 20-osios tarptautinės Ukrainos ir JAV pratybos „Sea Breeze 2020“. Priešingai nei Rusijos didelio masto manevrai, kuriuose poligonuose, nepaisant COVID-19 pandemijos,  vaikomi daugybė karinių dalinių, tarptautinės pratybos „Sea Breeze 2020“ apsiribojo tik jūrų laivyno manevrais, dalyvaujant aviacijai.


Manevrai COVID-19 metu: Rusijos ginkluotųjų pajėgų patikrinimas, „See Breeze 2020“ ir karas Donbase

Pratybų „Sea Breeze 2020“ jūrinis etapas. Nuotrauka: Ukrainos gynybos ministerijos


Pratybos vyksta tik Juodojoje jūroje, minimizuojant personalo kontaktus. Tai esminis skirtumas požiūryje į karių gyvybes ir sveikatos apsaugą. Rusija laikosi masto principo, nepaisydama epidemiologinės situacijos ir žmonių sveikatos, o NATO šalys, prie kurių standartų taip pat siekia prisijungti Ukraina, atvirkščiai, vertina karių gyvybes ir sveikatą bei stengiasi lanksčiai optimizuoti pratybų procesą.


Tuo metu, kai Rusija demonstravo raumenis prie rytinių Ukrainos sienų, Ukraina kartu su sąjungininkais taip pat privertė agresorių nerimauti. Liepos 22 d. JAV oro pajėgų vienetai, įsikūrę oro bazėse Europoje, vykdė pratybas „Sea Breeze 2020“. 31-osios JAV oro pajėgų aviacijos sparno naikintuvai F-16 veikė tarptautinėje oro erdvėje virš Juodosios jūros. Į pratybų vietą taip pat atvyko „MQ-9 Reaper“ atakos dronas iš karinės bazės Lenkijoje ir lėktuvas „MC-130J Commando II“ iš 352-ojo specialiųjų operacijų sparno. Neutraliuose Juodosios jūros vandenyse esantis patruliavimo lėktuvas „Poseidon P-8“ taip pat suerzino Rusijos kariuomenę, nes jie pakėlė naikintuvus „Su-27“ jo perėmimui.


Donbasas ir eilinis pareiškimas apie „paliaubas“


Tuo metu, kai Juodojoje jūroje yra palaikomas sąlyginis paritetas ir stabili saugumo situaciją, Donbase vyksta tikras karas, kurio metu Ukraina susiduria akis į akį su klastinga Rusijos agresija. Liepos 22 d. Jungtinių pajėgų operacijos vadovybė BBC Ukrainos naujienų tarnybai sakė, kad karo mediko, nesenai nužudyto agresorių, kūnas buvo sugrąžintas išniekintas. Buvo išpjaustyti kai kurie kaulai ir audiniai. Tai greičiausiai buvo padaryta bandant nuslėpti faktą, kad medikas buvo nužudytas Rusijos gamybos minos POM-2, kurią draudžia Otavos konvencija.


Tuo pačiu metu, liepos 22 d., oficialioje Ukrainos prezidento svetainėje buvo paskelbta apie „proveržį Minsko procese“. Jie net pažadėjo visiškas paliaubas kontaktinėje linijoje nuo liepos 27 dienos.


Atsižvelgiant į tai, verta prisiminti, kad lygiai prieš metus, skambėjo tokie patys pažadai. Po pirmosios „paliaubų“ savaitės oficialiuose Jungtinių pajėgų operacijos vadovybės pranešimuose buvo teigiama, kad nėra apšaudymų iš separatistų pusės. Tuo metu „InformNapalm“ savanoriai atkreipė dėmesį į šią informacijos anomaliją ir ištyrė, ar Rusijos hibridinės ginkluotosios grupuotės nešaudė į Ukrainos gynėjų pozicijas. Kaip paaiškėjo, Jungtinių pajėgų operacijos vadovybės ataskaitose per pirmąsias „ugnies nutraukimo“ savaites buvo sąmoningai slepiami apšaudymų faktai, turbūt siekiant įtikti „greitos taikos“ politikai, kurią propagavo prezidentas Zelenskis. Galų gale, tik penktąją „paliaubų“ savaitę,  į viešumą iškilus teisingos informacijos slėpimui, Jungtinių pajėgų operacijos spaudos centras pradėjo teikti objektyvesnius duomenis, kurie koreliavo su tarptautinių stebėtojų teikiama informacija.


Todėl ir dabar turėtume būti labai atsargūs dėl garsių pareiškimų apie „visiškas paliaubas“. Taikos raktas yra tik Maskvoje ir būtų naivu tikėtis, kad agresorius staiga atsisakys savo planų.


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page