top of page

Mitas: „Tarnaudamas kariuomenėje nieko neišmoksiu ir niekur nepanaudosiu“


Tęsiame draugystę su mūsų bendraminčiais Lietuvoje – Locked N’ Loaded partizanais. Publikuojame Locked N’ Loaded straipsnį paneigiantį mitą, kad tarnaujant Lietuvos Kariuomenėje nieko neišmoksite ir niekur to nepanaudosite. Straipsnis pirmą kartą publikuotas Locked N’ Loaded bloge

 

Kartais tenka išgirsti, ypač tarp vyresnių žmonių, kad kariuomenėje nieko neišmoksi, nieko nepanaudosi ir šis laikas neduos jokios naudos civiliniame gyvenime. Nekalbame apie vyresnių žmonių patirtį okupacinėje kariuomenėje, nes ta patirtis yra ženkliai skirtinga nuo to, kas yra mokoma pagal Vakarietišką sistemą.


Dalis mūsų komandos dirba verslo pasaulyje, todėl labai puikiai galima iš šalies įvertinti įgūdžius, kuriuos atsineša kariai po tarnybos. Tad štai keli argumentai:


Komandinis darbas — kur jau kur, bet kariuomenėje teks dirbti komandoje. Skyrius yra tiek stiprus, kiek yra stipriausia jo silpniausia grandis, todėl teks nuolat išmokti vienas kitą ugdyti, padėti. Lipimas per galvas šioje vietoje niekada nepadės. Tiem, kas to nesupranta, padės suprasti protingas vadas per papildomą sportą ar kitas fizines užduotis. Ir už tai ateityje bus galima tik padėkoti. Svarbu ne tik padėti kitiems, bet ir išmokti prašyti pagalbos, nes aukštesni laipsniai dažniausiai nešioja patirtį ir labai svarbu šią patirtį mokėti pasiimti. “Komandinis žmogus” yra viena labiausiai vertinamų savybių civiliniame gyvenime ir toks žmogus visada turės pirmenybę.


„Kartu vieno tikslo link. „Vilkiukių krikštas“: kova dėl teisės nešioti beretę su Geležinio Vilko kokarda. NPPKT kariai atlieka užduotis. Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotasis pėstininkų batalionas. / Vilma Lisauskaitė/LK nuotr.


Atsakomybė už kitus — tai viena esminių savybių, kuri išugdoma kariuomenėje. Versle tenka matyti niurzgantį, kamputyje tyliai scrolinantį pimpačkiuką, kuriam tavo bėdos nerūpi. Kariuomenėje to nepamatysite. Nuo pirmos dienos instruktoriai moko rūpintis ne tik savimi, bet ir kitais. Metodas labai paprastas — jei tavo draugas suklys, iškris iš rikiuotės ar ims daryti nesąmones, kentės visas padalinys, nes įrangos ir ginkluotės kiekis kurį reikia tįsti nesikeičia. Tokia tūkstantmetė karo logika, ir ja nuosekliai sekama. Todėl karys padės nemokančiam ar privers tinginį daryti tai, kas jam priklauso. Toks motyvuotas ir linkęs padėti darbuotojas reikalingas bet kurioje srityje.


Viešas kalbėjimas — o taip. Kalbėti prieš kitus žmones, vadus ar savo komandą teks daug ir dažnai, ypač, jeigu užimsite kažkiek aukštesnes pareigas. Kai išnyksta baimė kalbėti prieš grupę žmonių, išmokstama lengvai ir sklandžiai ir paprastai perteikti savo mintis, nurodymus ar informaciją. Nesvarbu ar kariuomenėje, ar civiliniame darbe, mekentojų niekas nemėgsta, o kuo didesnės ir svarbesnės pareigos, nesugebėjimas kalbėti viešai atrodo gana juokingai. Tad tarnyba yra vienas geriausių būdų pralaužti šį barjerą.


Poilsio vertinimas — civiliniame gyvenime, ypač moderniose įmonėse gan dažnai vyrauja persidirbimo ar viršvalandžių kultūra. Deja, kas tarnavę, iš praktikos žino, kaip greitai trūkstant poilsio galima pradėti priiminėti ne visai adekvačius sprendimus, ką jau kalbėti apie pačią darbo kokybę. Kariai išmoksta miegoti ar ilsėtis kai tik tam yra galimybė, nes tai yra vienas geriausių dalykų tavo produktyvumui didinti. Svarbu ne praleistas laikas prie užduoties, o atlikta nauda, o tai yra laiptelis į sekantį argumentą.


„Miegas – aukso grandinė, jungianti mūsų kūnus su sveikata. LK KASP geriausio pėstininkų skyriaus varžybos / Eriki Čebatorienė/LK nuotr.


Užduoties atlikimas — prioritetas numeris vienas. Kariuomenėje užduoties neatlikimas gali kainuoti gyvybes, todėl kiekvienas karys žino — trūks plyš, vado sumanymą teks įgyvendinti. Nuo fizinės, psichologinės ir motyvacinės būklės priklauso, kaip gerai ir greitai tu tai atliksi. Civiliokai dažnai prisidengia darbu vardan darbo, task’ais ir kt. dalykais neretai nekreipdami dėmesio į tai kas svarbu — atlikti užduotį. Šią savybę visada įmonių vadovai įvertins ir visada turėsi privalumą prieš kitą savo kolegą.


Pasitikėjimas — labai svarbu to nesupainioti su arogancija. Tačiau ką duoda tarnyba, tai priėmus sprendimą, svarbu jo laikytis ir būti juo užtikrintam. Pats blogiausias variantas mūšio lauke yra vadai, kurie nėra užtikrinti savo sprendimais ir nuolat abejoja, tai užkrečia kitus karius. Civiliniame gyvenime tas pats — neapibrėžtumas ir abejonės lems užduoties neatlikimą laiku arba iš viso. Šią savybę kariai išsineša į civilinį gyvenimą ir tokia savybė sukels kitų žmonių pagarbą. Na, žinoma, svarbu dar ir turėti užtektinai žinių tam, ką darai.


Lyderystė — jeigu savo karjeros kelyje teko vadovauti, turimi lyderystės įgūdžiai yra vertinami visur. Ypač trūksta darbuotojų, kurie yra pasitikintys, galintys patys sau išsikelti užduotis, gali vesti žmones paskui save ir motyvuoja žmones atlikti tai, ką jau rašėm — atlikti užduotį. Svarbu tik suprasti, kad lyderystė nėra komandavimas. Tokių „vadovautojų” pilni kampai, todėl svarbu lyderiauti rodant kitiems savo pavyzdį. Lyderystė pagal pavyzdį bus puikiai pritaikoma bet kurioje sferoje — klientų aptarnavime, kokybės užtikrinime, produktyvume bei pačioje įmonės dvasioje. Ši savybė pritaikome bet kuriame lygmenyje ir toks būdas užtikrina tinkamą standartą, kurį kiti gali sekti bet kurioje darbo vietoje.


Pasirengimas. KASP Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės karių savanorių skyrius rengiasi Sausumos pajėgų geriausio pėstininkų skyriaus varžybų startui / Michailas Lysenko/LK nuotr.


Tvarka — tik pradėjus tarnauti, gali atrodyti keistas tvarkos reikalavimas. Tvarkinga uniforma, tvarkingi batai, tvarkingas snukis, tvarkinga lova, švarus ginklas ir t.t. Tai vertinti pradedi tik tada, kai įgundi tai daryti. Labai puikiai apie tai yra pasisakęs legendinis JAV Specialiųjų Pajėgų vadas McRaven’as (http://bit.ly/2X5QD7n), tad šioje vietoje per daug nesikartosim. Mažų užduočių atlikimas skatina teisingai ir profesionaliai atlikti dideles užduotis. Mūšio lauke, atrodytų elementarus barzdos skutimasis skatina tave psichologiškai nesustabarėti. Nes jeigu dar gali tai alikti, vadinas nėra apatijos, dar yra motyvacijos ir gali toliau atlikti užduotis.


Spec. įgūdžiai — įsipjovėte darbe? Reikia kažko aštraus tortukui papjaustyti? Reikia paprotinti naglą tiekėją? Visuomet tokiais atvejais kažkas panikuoja ar mykia. Niekas kitas nei karys čia nepadės. Jam po ranka visada turniketas, o kuprinėlėj visa vaistinėlė. Kišenėje visada truputis aštraus plieno, o porą žodžių naglam asilui pasakyti jam bus net malonumas.


Medicininės pagalbos suteikimo mokymai / šaltinis Lietuvos Kariuomenė


Streso valdymas — tai kelias į proveržį. Tuo tarpu panika yra peilis bet kuriame darbe ar kolektyve. Krizės metu nukrenta kaukės ir pasimato kas yra kas. Kariai nuolat mokosi veikti esant aukštam streso lygmeniui ir jam nepasiduoti, todėl civiliniame darbe šalti nervai ir profesionalumas yra tos savybės, kurios ne tik padeda, bet gali išgelbėti kolektyvą ir tinkamai atlikti užduotį. Dirbant civilinėje sferoje ir esant stresui, kartais prisimeni, kaip visas sušlapęs, sušalęs ir kelias dienas nemiegojęs planavai ir vedei komandą atlikti užduotį, tad iškart pasidaro paprasčiau ir supranti, kad čia niekas nemirs, ir net kojų nesušlaps (nebent myžt myžt :)) todėl viską galima ramiai atlikti.


Greitas prisitaikymas — šiandieniniame pasaulyje yra būtina nuolat ir greitai prisitaikyti prie besikeičiančių technologijų, vadybos ir aibės kitų dalykų. Ko mes puikiai išmokstame kariuomenėje, tai nuolat prisitaikyti prie įvairių ir dažniausiai besikeičiančių situaciją, į jas reaguoti šaltai. Verslo pasaulyje ši savybė taip pat yra viena svarbiausių, nes gebėjimas būti besikeičiančių gūsių epicentre visada liks pastebėtas vadovų.


Problemų sprendimas — žmonės, kurių verslai stringa ar užsidaro yra tie, kurie susidūrę su problema, padaro jų dar daugiau, apkrauna kitus jomis ir taip sutrikdo darbą. Tai retai gresia kariams, kadangi su problemomis tarnyboje tenka susidurti nuolat, o ir susidūrus, tenka sugalvoti, kaip greitai ir efektyviai jas išspręsti, kadangi niekas kitas jas už tave jų neišspręs. Gebėjimas išspręsti problemą ar bent jau pasiūlyti jos sprendimą yra itin vertinama savybė, kuri patikėkit, greitai užtikrins karjeros kelią civilinėse sferose.

Kiekvieno patirtis skirtinga ir neįkainojama ir nesvarbu, ar gera ji ar ne visai. Viskas yra patirtis ir iš jos mes mokomės, kaip būti geresniais.

 InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page