Okupuotoje Luhansko srities dalyje, 12 km nuo fronto linijos, pirmą kartą per karo veiksmus Donbase buvo užfiksuota naujausia Rusijos sistema „Navodčik-2“, į kurią įeina 7 „Granat“ tipo įvairių modifikacijų bepiločiai, kurių veikimo diapazonas yra 10, 15, 25 ir 100 km. Kompleksas skirtas žvalgybos ir specialioms užduotims atlikti, visų pirma, artilerijos pabūklų ir reaktyvinės salvinės ugnies sistemų padalinių ugnies koordinavimui.
Pirmieji tekstai (be nuotraukų) apie „Navodčik-2“ antžeminio valdymo komplekso panaudojimą pasirodė ESBO stebėjimo misijos ataskaitoje Nr. 272/2020, pateiktoje 2020 m. lapkričio 14 d. Buvo teigiama, kad pagal atnaujintus misijos duomenis įrangos pavyzdys, kuris lapkričio 10 d. ESBO stebėjimo misijos pranešime Nr. 268/2020 buvo nurodytas kaip radioelektroninės kovos kompleksas „RB-341В„ Leer-3 “, vėliau, išsamiau išanalizavus, buvo nustatyta, kad tai antžeminio valdymo kompleksas „Navodčik-2“.
Tarptautinė žvalgybos bendruomenė „InformNapalm“ gavo vizualų šios tekstinės informacijos patvirtinimą. Bepiločio nuotraukos dėka pavyko patvirtinti, kad Donbase iš tikrųjų naudojamas naujausias Rusijos kompleksas „Navodčik-2“. Prie valdymo posto taip pat buvo matyti trys dėžės, skirtos bepiločiams laikyti ir gabenti.
Ši informacija yra nepaprastai svarbi plečiant daugiakalbę „InformNapalm“ įrodymų bazę, kurios vienas skyrius skirtas rusiškos įrangos ir ginklų, aktyviai naudojamų Donbase, fiksavimui.
„Navodčik-2“ ir RB-341V „Leer-3”
Svarbu pažymėti, kad skirtingai nei „Navodčik-2“, kuris pirmą kartą buvo užfiksuotas Donbase, Rusijos RB-341V „Leer-3“ kompleksas, turintis tris „Orlan-10“ bepiločius, buvo ne kartą pastebėtas kovos zonoje Ukrainos rytuose. Jis dažnai buvo minimas „InformNapalm“ OSINT tyrimuose nuo 2015 m., o 2018–2020 m. jis gana dažnai įtraukiamas į ESBO stebėjimo misijos ataskaitas. Šio tipo įranga taip pat buvo įtraukta į „InformNapalm“ ataskaitą su Rusijos kariuomenės buvimo Donbase įrodymais, kurią Ukrainos parlamentinė delegacija pristatė NATO Parlamentinėje asamblėjoje Stambule 2016 m., taip pat kitose tarptautinėse organizacijose 2016–2019 metais. Publikacijos apie RB-341V Leer-3 panaudojimą okupuotame Donbase, remiantis „InformNapalm“ tyrimais, taip pat buvo paskelbtos vokiečių tabloide „Bild“ ir „Associated Press“ puslapiuose. Todėl šis kompleksas, kaip įrodymų bazės elementas, jau yra gerai žinomas.
Stop kadras iš Rusijos propagandininkų vaizdo įrašo 2015 m., kuriame matyti Rusijos teroristų dalinio mokymai iš RF ginkluotųjų pajėgų 1-ojo Armijos Korpuso Donbase. Į kadrą netyčia pateko rusiškas radioelektroninės kovos kompleksas RB-341V „Leer-3“.
Kalbant apie „Navodčik-2“ kompleksą, pranešimuose iš kovos zonos Donbase jis buvo paminėtas tik vieną kartą: turint omenyje į 2017 m. balandžio mėn. „Granat-1“ bepiločio nustatymą Svetlorado rajone, kuris yra šio komplekso dalis. Tačiau tokio tipo bepiločio nustatymas nėra absoliutus viso komplekso panaudojimo įrodymas, nes šie bepiločiai orlaiviai taip pat naudojami atskirai. Pavyzdžiui, 2015 m. „InformNapalm“ užfiksavo Rusijos teroristų pajėgų vienetų Donbase naudojimąsi bepiločiais „Granat-1“ ir „Granat-2“. Tyrinėjant medžiagą, susietą su Rusijos Federacijos Rostovo srities Kuzminskio poligono teritorija, buvo rasta fotografinių įrodymų su geolokacija. Tai įrodo, kad dar 2014 m. gruodžio mėn. Rusijos gynybos ministerija mokė teroristus naudoti bepiločius „Granat-2“ vykdant karo veiksmus Donbase.
„InformNapalm“ OSINT tyrimo nuotrauka, įtraukta į knygą „Donbas v ogne“, kuri buvo išplatinta 5 kalbomis 82 šalyse.
Identifikavimas
Atsižvelgiant į tai, kad ESBO stebėtojai savo kasdienėje ataskaitoje iš pradžių padarė klaidą nustatydami įrangą, tačiau po kurio laiko pateikė patikslinančius duomenis, galima pabrėžti, kad „Navodčik-2“ kompleksui būdingas bruožas yra jo išdėstymas ant sunkvežimio „KamAZ-4350“ važiuoklės (ratų išdėstymas 4X4), tuo tarpu Rusijos RB-341V „Leer-3“ kompleksas yra KamAZ-5350 važiuoklės (ratų išdėstymas 6X6).
Prieš Donbasą Rusijos Federacija 102-ojoje karinėje bazėje Armėnijoje aktyviai naudojo „Navodčik-2“
„Navodčik-2“ kompleksas pradėtas tiekti RF gynybos ministerijai 2014 metais. Jis buvo iškart dislokuotas Armėnijoje 102-oje Rusijos karinėje bazėje Giumri mieste. Nuo to laiko informacija apie šio komplekso naudojimą tiek Rusijos žiniasklaidoje, tiek oficialioje RF Gynybos ministerijos svetainėje buvo susijusi tik su Armėnija. Tik keletą kartų šis kompleksas buvo paminėtas vykdant pratybas Rusijos Federacijos 4-osios karinės bazės teritorijoje, dislokuotoje okupuotame Gruzijos Cchinvalio regione.
Kompleksą sudaro:
antžeminio valdymo stotis
„Granat-1“, „Granat-2“, „Granat-3“ ir „Granat-4“ tipų bepiločiai (kompleksas iš viso apima septynis bepiločius).
Naujausias Rusijos kompleksas „Navodčik-2“ buvo eksponuotas kariniame-techniniame forume „Armija-2019“ / Nuotraukų šaltinis bastion-karpenko.ru
Išvados
Šiame straipsnyje pateikiami unikalūs ir svarbūs duomenys, įrodymai apie vykdomą slaptą Rusijos Federacijos karinę veiklą okupuotoje Ukrainos Donbaso dalyje. Karinė Rusijos Federacijos agresija prasidėjo 2014 m. pavasarį ir tęsiasi iki šiol, nepaisant Rusijos karinės-politinės vadovybės viešo neigimo dalyvaujant tiesioginiuose karo veiksmuose Rytų Ukrainoje.
Tarptautinė žvalgybos bendruomenė „InformNapalm“ atkreipia plačios auditorijos, ekspertų, diplomatų, žurnalistų, Ukrainos užsienio reikalų ministerijos ir Ukrainos atstovų tarptautinėse organizacijose dėmesį, siūlydama maksimaliai panaudoti ESBO stebėjimo misijos ataskaitų duomenis ir „InformNapalm“ OSINT tyrimų medžiagą tarptautiniam diplomatiniam spaudimui agresoriui. Tai padėtų sustiprinti sankcijas ir kitas politines priemones, kurios prisidės prie tikros taikos pasiekimo, o tai įmanoma tik po to, kai iš Ukrainos teritorijos bus išvesti Rusijos kariai, ginklai ir technika ir jos samdiniai.