top of page

Pandemija okupuotose teritorijose bei Rusijos diplomatinė isterija

Skelbiame informacinę ir analitinę situacijos, susijusios su COVID-19 Rusijoje ir okupuotoje Ukrainos Donbaso dalyje, apžvalgą, kuri buvo paskelbta svetainėje Ukrainsky tyzhden (“Український Тиждень” ) 2020 m. gegužės 29 d. Apžvalgą parengė tarptautinės savanorių bendruomenės InformNapalm įkūrėjas Roman Burko (Роман Бурко).


Pandemija okupuotose teritorijose bei Rusijos diplomatinė isterija

 

Diplomatų isterija

Gegužės 27 d. nuolatinio Rusijos atstovo JTO pavaduotojas Genadijus Kuzminas paragino atšaukti sankcijas Donbasui, atsižvelgus į koronavirusą. JTO Saugumo tarybos posėdžio metu jis aktyviai bandė manipuliuoti COVID-19 pandemijos tema bei spausti tarptautinę bendruomenę, teigdamas, kad sankcijų režimas neva sudaro kliūtis šių teritorijų gyventojams gauti medicinininę pagalbą, patikimus ir nebrangius vaistus, skiepus, individualios apsaugos priemones.

Pandemija okupuotose teritorijose bei Rusijos diplomatinė isterija

Tokia “post-tiesos” politika, apeliuojant į emocijas ir jausmus ir siekiant nukreipti dėmesį nuo tikrųjų konflikto priežasčių yra būdinga Rusijos Federacijai. Vietoj to, kad patrauktų savo kariškius, samdinius ir ginkluotę iš okupuotos Ukrainos dallies, nustotų šaudyti bei užbaigtų karą, nuo kurio kenčia Donbaso gyventojai, Kremlius toliau manipuliuoja sankcijų tema. Tokių Rusijos diplomatų atakų tarptautinėse politikos aikštelėse, aptariant situaciją Kryme ir Donbase, paūmėjimas leidžia daryti išvadą, kad RF bando visomis jėgomis griebtis paskutinio šiaudo – COVID-19 sukeltos pasaulinės krizės, kad įtikintų taptautinę bendruomenę atšaukti sankcijas, kurios kenkia valstybės, vykdančios agresiją, ekonomikai.

Savo ruožtu, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas Kinijos leidinio Global Times straipsnyje, skelbė kitą propagandinę žinutę, teigdamas, kad kai kurioms NATO valstybėms yra uždrausta kreiptis į RF pagalbos kovojant su COVID-19, referuodamas į Italijos spaudą, Rusijos “pagalbą” įvertinusią kaip “neefektyvią” (daugiau apie tai skaitykite čia). Lavrovas ciniškai paskelbė, kad Rusija ”siekia gelbėti tūkstančių paprastų žmonių visame pasaulyje sveikatą ir gyvybes”, o ne tiesiog stipriti savo geopolitinę įtaką ir skaldyti NATO.


Slepiamos aukos

Objektyvios ir patikimos informacijos apie apie COVID-19 plitimą Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose nėra. Lieka tik pakankamai fragmentiška iš ten ateinanti informacija. Šie duomenys leidžia tik spėlioti apie realų pandemijos mastą okupacijoje. Kyla klausimas, ar ši Rusijos isterija susijusi su tuo, kad Kremlius bando perkelti atsakomybę tarptautinei bendruomenei, ar tiesiog vėl išnaudoja palankų momentą savo naudai.


Gegužės 28 d. pagal oficialią RF statistiką okupuotame Kryme koronavirusas yra nustatytas 361 asmeniui. Tuo pat metu okupuotose Donecko ir Lugansko teritorijose viso registruoti 862 COVID-19 atvejai: iš jų 363 atvejai tenka okupuotai Lugansko apskrities, o 469 Donecko apskrities daliai. Tokias duomenis savo svetainėse skelbia nepripažintų, Rusijos okupacinės kariuomenės ir administracijos visiškai valdomų respublikų vadinamosios sveikatos apsaugos ministerijos. Neabejotina, kad ši statistika neatitinka realios padėties. Ankstesnėse apžvalgose Tyzhden atkreipė dėmesį į atskleistą ženklią susirgimų ir mirčių statistikos manipuliaciją pačioje Rusijoje, taip pat į RF ministro pirmininko nurodymą dėl sienos tarp Rusijos ir okupuotų teritorijų kirtimo, kas galėjo lemti susirgimų Donbase skaičiaus augimą.

Pandemija okupuotose teritorijose bei Rusijos diplomatinė isterija

Gegužės 26 d. Rusijos sveikatos apsaugos ministerija pirmą kartą pasklebė, kiek medicinos darbuotojų mirė šalyje nuo koronaviruso infekcijos pandemijos metu. Pagal šiuos domenis – 101 žmogus. Šis skaičius yra mažiausiai tris kartus mažesnis palyginus su statistika, vedama pačių Rusijos medikų iniciatyvos „Atminties sąrašas“ svetainėje.  Šiuo metu ten pateikti duomenys apie 311 Rusijos sveikatos apsaugos darbuotojus, kurių mirtį patvirtino įvairūs šaltiniai. Įdomu tai, kad gegužės 19 d. „Mediazone“, remdamasi šio sąrašo duomenimis, parašė apie 186 mirties atvejus, kuriuos jie galėjo patvirtinti keliais šaltiniais. Žurnalistai pateikė įdomią statistiką, kuri parodė, kad Rusijoje nuo COVID-19 miršta daugiau gydytojų, nei bet kurioje kitoje pasaulio valstybėje. Tai gali reikšti tiek didelio masto manipuliacijas bendra šalies ligų ir mirtingumo statistika, tiek kritinę Rusijos medicinos situaciją, negalint aprūpinti savo sveikatos priežiūros darbuotojų pagrindinėmis apsaugos priemonėmis.


Pandemija okupuotose teritorijose bei Rusijos diplomatinė isterija

Apie jo mirtį pranešė jo dukterėčia savo „VKontakte“ paskyroje. Vadinamosios Donecko liaudies respublikos okupacinė administracija nepranešė apie chirurgo mirtį. Oficialių duomenų apie galimą koronaviruso protrūkį Donecko traumatologijos ligoninėje, kur gydytojas praktikavo, nebuvo. Tuo pačiu metu kitos trys ligoninės, tarp kurių nėra traumatologijos, jau buvo visiškai arba iš dalies uždarytos dėl karantino. Taigi situacija ten gali būti dar kritiškesnė.


Kalbant apie okupuotą Luhansko apskrities dalį, gegužės 19 d. buvo pranešta apie Luhansko daugiaprofilinės ligoninės Nr. 4 vyriausiojo gydytojo mirtį nuo koronaviruso (archyvas). Dėl didelio atgarsio Luhansko Liaudies Respublikos okupacinė administracija negalėjo nuslėpti šios bylos ir tai lėmė dar trijų mirties atvejų, kuriuos sukėlė COVID-19, pripažinimą.


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page