top of page

Paviešinti raketinių kompleksų „Neptun“ ir „Olkha“ skaičiai, kurie pasieks Ukrainos pajėgas


“Neptun” / Wikipedia.org

Nesenai, Ukrainos žiniasklaidoje buvo paskelbtas interviu su konstruktorių biuro „Luč“ (КБ “Луч”) vyr. konstruktoriumi ir generaliniu direktoriumi p. Olegu Korosteliovu. Pokalbis vyko apie raketinių kompleksų „Neptun“ ir „Okha“ vystymą ir planuojamus šių kompleksų pristatymus Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms (UGP). Straipsnį publikavimui parengė tarptautinės žvalgybos bendruomenės InformNapalm Lietuvos redakcijos savanoriai.


“Neptun”


Anot p. Olego Koresteliovo nepaisant nepakankamo finansimo, raketinių kompleksų „Neptun“ vystymas vyksta laikantis visų grafikų. Pirmas šių kompleksų divizionas bus pristatytas UGP pirmą 2022 metų ketvirtį. Iš viso UGP turėtų gauti 5 tokius divizionus, nors sutartis šiuo metu pasirašyta tik dėl 3. Vieną tokio raketinio komplekso divizioną sudaro:

  1. 6 raketiniai paleidėjai USPU-360;

  2. 6 transportavimo ir užtaisymo priemonės TZM-360;

  3. 6 transporto priemonės TM-360;

  4. Mobili diviziono vadavietė RCP-360.

„Pagal planą, kurį aš pasirašiau su Gynybos Ministerija visas užsakymas turi būti perduotas kitų metų pirmą ketvirtį. Be abejo, mes planuojame dalį įrangos paruošti anksčiau – 30-tosioms Ukrainos nepriklausomybės metinėms. Likus dalis bus perduota remiantis suderintais terminais“ – sakė p. Koresteliovas.


Neptun (ukrainiečių k. «Нептун») yra ukrainiečių priešlaivinė raketa, kurios maksimalus veikimo radiusas iki 280 km. Raketos iš transporto priemonių paleidžiamos iš specialių konteinerių (TLC), kurių išmatavimai 5,300 × 600 × 600 mm. Pati raketa yra 5,050 mm ilgio. TLC su raketa gali būti monuojama laivuose, ant transporto priemonių bei lėktuvuose. Sistema pritaikyta kovai su laivais ir transporto konvojais. Raketa sukurta ant sovieinės priešlaivinės raketos Kh-35 bazės, tačiau ukrainiečių konstruktoriai šią raketą ženkliai patobulino įsk. jos veikimo nuotolį bei visas elektronines sistemas.


“Olkha”


Tuo tarpu raketinės sistemos „Olkha“ tiekiamos UGP jau nuo 2019 m. 2019 m. UGP gavo 48 „Olkha“ raketas, o 2020 – 44. Šiuo metu UGP tiekima „trumpoji“ jos versija, kurios veikimo radiusas iki 70 km. Modifikuota „Olkha-M“ versija šiuo metu yra testuojam ir turėtų pasiektu UGP jau netrukus. Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų modelių yra padidintas „Olkha-M“ veikimo radiusas iki 130 km.


Olkha“ (ukrainiečių k. «Вільха») yra ukrainiečių sunkioji reaktyvinės artilerijos sistema su aukšto tikslumo valdomomis raketomis. Sistema sukurta ant BM-30 „Smerč“ bazės. „Olkha“ su 300 mm kalibro raketomis yra laikoma viena galingiausia savo klasėje artilerijos sistema. Sistema skrita naikinti įvairius nutolusius taikinius. Šios raketos suri galingus variklius ir todėl gali nešti įvairaus tipo galvutes. Raketos turi savyje taip vadinamą inertinę skrydžio korekcijos sistemą, kuri užtikrina stabilumą jos paleidimo bei skrydžio metu. Planuojama šias sistemas naudoti pakrančių, laivyno bazių, pakrančių infrasturktūros apsaugai, o taip pat atremti potencialiems puolimams iš jūros.InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page