top of page

Pirmą kartą Donbase oficialiai buvo užfiksuota rusiška radijo lokacinė stotis 51U6 „Kasta-2E1“

Tarptautinės žvalgybos bendruomenės „InformNapalm“ savanoriai gavo išskirtinį vizualinį informacijos patvirtinimą apie pirmąjį oficialų Rusijos radijo lokacinės stoties (toliau tekste RLS) 51U6 „Kasta-2E1“ užfiksavimą okupuotoje Ukrainos Donbaso dalyje. Šiandien mes skelbiame šiuos duomenis savo skaitytojams, taip pat papildome informaciją papildomais faktais.


Prisiminkime, kad šią Rusijos RLS pirmą kartą užfiksavo ESBO misijos stebėtojai, naudodami mini dronus. Tekstinė informacija apie tai buvo paskelbta 2021 m. vasario 17 d. ataskaitoje Nr. 38/2021. Šioje ataskaitoje taip pat nurodyta, kad RLS 51U6 „Kasta-2E1“ buvo pastebėta 2021 m. vasario 15 d. poligone netoli Bugajevka kaimo, Luhansko srityje. Jis yra 37 km į pietvakarius nuo Luhansko, laikinai okupuotoje Ukrainos teritorijoje, kurią kontroliuoja Rusijos hibridiniai kariniai dariniai. Taip pat buvo nurodyta, kad stotis yra 30 km nuo kontaktinės linijos Donbase.


„Slepiantis visų akivaizdoje“ * po Ukrainos vėliava


Nuotraukoje matyti, kaip rusų kariškiai **, aptarnaujantys šią radarų stotį Donbase, pamatę ESBO stebėjimo misijos droną, skubiai bando užmaskuoti įrangą, uždengdami brezentu arba plėvele su mėlyna ir geltona Ukrainos valstybinės vėliavos spalvomis. Tikriausiai tokiu būdu jie tikėjosi suklaidinti stebėtojus ir nuslėpti radaro 51U6 „Kasta-2E1“ priklausomybę Rusijai. Įdomu, kad Rusijos okupacinių pajėgų pozicijose Donbase trūksta įprastų maskavimo tinklų, tačiau yra medžiagų „staigiai ukrainizacijai“. Nors tai galėjo būti ir pavienio vado „gudri iniciatyva“.

 

* 2015 m. JAV analitinis centras „Atlantic Council“ paskelbė ataskaitą „Hiding in plain sight: Putin’s war in Ukraine“  („Slepiantis visų akivaizdoje. Putino karas prieš Ukrainą“). Ataskaita buvo paskelbta 5 kalbomis ir joje buvo pateikiami nepaneigiami įrodymai apie Rusijos ginkluotųjų pajėgų buvimą Ukrainos teritorijoje. Oficialų ataskaitos vertimą į ukrainiečių ir rusų kalbas padarė tarptautinės žvalgybos bendruomenės „InformNapalm“ savanoriai, kurių medžiaga taip pat buvo įtraukta į šį tyrimą.

 

** Remiantis daugelio „InformNapalm“ OSINT tyrimų rezultatais, susistemintais į didžiausią pasaulyje atvirą duomenų bazę su Rusijos įrangos ir karių fiksavimo faktais Ukrainoje, yra tvirtų prielaidų, kad sudėtinga įranga, pavyzdžiui, radijo-elektroninės kovos ir radijo lokacinės stotys, Donbase yra aptarnaujamos tik Rusijos kadrinių kariškių.


Aukščiau aptartoje ESBO stebėjimo misijos drono nuotraukoje galite pamatyti stendus su informacija šalia įrangos ir priešgaisrinių skydų, kas leidžia spręsti apie kadrinę karinę organizaciją ir požiūrį į logistinę paramą.

 

Teritorijos koordinačių ir geografinės padėties nustatymas


Tarptautinės žvalgybos bendruomenės „InformNapalm“ savanoriai, pasikliaudami pradiniais šio vaizdo duomenimis (30 km nuo fronto linijos, 37 km į pietvakarius nuo Luhansko), taip pat galėjo geografiškai nustatyti rusiškos RLS 51U6 “Kasta-2E1” vietą ir nustatyti tikslios vietovės koordinates. Koordinatės 48° 24’50,2″N 38 ° 52’36,9″ E.


Pridedame keletą ekrano kopijų, kad būtų galima palyginti ir paaiškinti.Įdomu tai, kad tos pačios vietos 2018 metų palydoviniai vaizdai taip pat rodo, kaip buvo laikomos statinės dyzelino. Netoliese taip pat buvo laikoma nenustatyta karinė technika, uždengta kamufliažiniu tinklu.


Rusijos RLS 51U6 „Kasta-2E1“ dronams aptikti


Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į tai, kad Rusijos decimetrinio diapazono RLS „Kasta-2E1“, specialiai skirta aptikti ore esančius objektus, įskaitant tuos, kurie skraido itin žemame aukštyje. Atsižvelgiant į tai, kad Ukrainos aviacija konflikto zonoje nenaudojama, stotis buvo dislokuota specialiai dronams medžioti.

2020 m. spalio mėn. tarptautinė savanorių bendruomenė „InformNapalm“, remdamasi žvalgybos duomenimis, atkreipė dėmesį į pasirengimo eskalavimui Donbase ženklus ir nurodė, kad Rusijos Federacija greičiausiai ruošiasi smogiamųjų dronų „Bayraktar TB2“ panaudojimui. Neatmetama galimybė, kad Rusijos RLS 51U6 „Kasta-2E1“ pasirodymas okupuotose teritorijose yra reakcija į šiuolaikinę smogiamųjų dronų „Bayraktar TB2“ panaudojimo patirtį vykstant karo veiksmams tarp Azerbaidžano ir Armėnijos.


Techninės savybės


Radijo lokacinės stoties  51U6 „Kasta-2E1“ sudėtyje yra:

  1. transporto priemonė su antenos stiebo įtaisu, ant KAMAZ-43114 važiuoklės

  2. mašina su aparatūra ir papildoma įranga kartu su AD-30 dyzeliniu agregatu ant vienašės priekabos.

Stoties aptarnavimo personalas – 6 kariai.

Iliustracinė RLS 51U6  „Kasta-2E1“ nuotrauka iš tinklapio bastion-opk.ruNepertraukiamo darbo režimu stotis gali veikti iki 20 dienų. Taikinio aptikimo spindulys – nuo 5 iki 150 km, aukštis – iki 6 km.


Radaras 51U6 „Kasta-2E1“ buvo gaminamas 1989–2003 m. Rusijos Federacijos radijo matavimo prietaisų gamykloje „Murom“. Tokios sistemos nebuvo tiekiamos Ukrainai tiek prieš SSRS žlugimą, tiek po jo, todėl šios įrangos fiksavimas Donbase yra nepaneigiamas Rusijos Federacijos agresijos prieš Ukrainą įrodymas. Primename, kad „InformNapalm“ duomenų bazėje yra faktų apie daugiau nei 50 Rusijos ginklų ir įrangos rūšių, kurios negalėjo tapti trofėjumi ir kurios buvo slapta tiekiamos į Donbasą iš Rusijos Federacijos. Taigi, turime dar vieną faktą, kad Rusija visiškai kontroliuoja, finansuoja ir vadovauja karo veiksmams Ukrainos rytuose.


Situacijos Donbase paaštrėjimas ir nuotolinis minavimas


Pasak Jungtinių Pajėgų Operacijos spaudos centro, 2021 m. vasario 23 d. Rusijos Federacijos ginkluoti dariniai dar kartą ciniškai pažeidė paliaubas ir, be Ukrainos kariuomenės pozicijų, iš draudžiamos ginkluotės apšaudė gyvenvietę Volny Chutor Luhansko srityje. Civilių gyventojų apšaudymui Rusijos įsibrovėliai naudojo sunkiuosius prieštankinius granatsvaidžius, taip pat vykdė nuotolinį gyvenvietės teritorijos minavimą. To pasekmėje buvo sunkiai sužeistas ir mirė taikus gyventojas, kurio kieme sprogo minos.


JT duomenimis, nuo 2014 m. balandžio iki 2021 m. sausio 31 d. nuo karo veiksmų Donbase žuvo nuo 13 100 iki 13 300 žmonių.


Hibridinė Rusijos karinė agresija Ukrainos rytuose buvo Ukrainos Krymo užgrobimo ir okupacijos operacijos tęsinys ir, pagal Rusijos vadovybės planą, buvo siekiama nukreipti pasaulio visuomenės dėmesį nuo Krymo klausimo. Kuo aštresnė situacija Donbase, tuo mažiau tarptautinė bendruomenė prisiminė Krymo okupaciją, nors abu šie komponentai yra neatsiejama Rusijos nepaskelbto globalaus karo prieš Ukrainą dalis.InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page