top of page

Bandymuose kelti nacionalinius konfliktus Ukrainoje ir Sakartvele – Rusijos pėdsakai


Bandymuose kelti nacionalinius konfliktus Ukrainoje ir Sakartvele –  Rusijos pėdsakai

Per pastarąsias kelias savaites, bemaž tuo pat metu, pasirodė pranešimai apie bandymus kiršinti vietinius vengrus ir ukrainiečius Ukrainoje bei neramumus tarp vietinių azerų ir svanų Sakartvele. Abejais atvejais įtariamos – Rusijos spec. tarnybos. Straipsnį publikavimui parengė tarptautinės žvalgybos bendruomenės InformNapalm  Lietuvos redakcijos savanoriai. Straipsnis pirmą kartą publikuotas Res Publica – Pilietinio Atsparumo Centro interneto svetainėje.

 

Ukraina


Gegužės pradžioje Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) Užkarapatėje sulaikė asmenis, kurie Beregovo mieste platino antivengriškus plakatus su tekstu – „Lauk iš Ukrainos žemės! Duodame vieną savaitę ir po to pradėsime nuodyti kaip žiurkės“. Paaiškėjo, kad tai trys vietos gyventojai, iš kurių du – pabėgeliai iš Luhansko.  Kaip pranešė SBU spaudos tarnyba vyrai vykdė Rusijos spec. tarnybų nurodymus už atlygį.


Bandymuose kelti nacionalinius konfliktus Ukrainoje ir Sakartvele –  Rusijos pėdsakai

SBU pareigūnai / Šaltinis 5.ua


Panašių incidentų Užkarpatėje būta ir anksčiau. 2018 m. vasario mėn. nežinomi asmenys į Vengrijos kultūros draugijos pastatą Užhorode buvo įmetę molotovo kokteilį. O praėjusiais metais „YouTube“ kanale buvo išplatintas provokuojantis vaizdo įrašas, kuriame slidininko kauke (balaklava) veidą užsidengęs vyras grąsino vengrams raudonos ir juodos vėliavos fone. Video įraše buvo reikalaujama etininų vengrų atsisakyti autonomijos.


SBU pranešime spaudai teigiama – „Vykstant baudžiamajam procesui, kuris buvo pradėtas pagal Ukrainos baudžiamojo kodekso 161 straipsnio 2 dalį, buvo sulaikyti nusikaltime dalyvavę asmenys ir atliktos kratos jų gyvenamosiose vietose. Kratų metų teisėsaugos pareigūnai paėmė įvairius daiktinius neteisėtos veiklos įrodymus. Įtarimai pareikšti visiems trims kaltinamiesiems. Šiuo metų sprendžiamas klausimas dėl kardomųjų priemonių taikymo“.


Baudžiamojo kodekso 161 straipsnio 2 dalis (piliečių lygybės pažeidimas priklausomai nuo jų rasės, tautybės, religinių įsitikinimų, negalios ir kitų priežasčių) numato laisvės atėmimą iki 5 metų.


Sakartvelas


Bemaž tuo pat metu, gegužės 16 – 17 dienomis, Dmanisi mieste, Sakartvele, kilo riaušės tarp etninių azerų bei svanų. Konflikte dalyvavo didelė masė žmonių, kurie susimušė, panaudoję akmenis, pagalius ir beisbolo lazdas. Apie aukas nepranešama, tačiau žinoma mažiausiai apie 5 sužeistuosius.

Nedelsiant į Dmanisi atvyko Sakartvelo vidaus reikalų ministras Vakhtangas Gomelauri. Buvo dislokuotos gausesnės policijos pajėgos. Tačiau nors policijos jėgos buvo padvigubintos, tokios didelės masės riaušininkų iš karto suvaldyti nepavyko. Į Dmanisį teko siųsti dar daugiau pajėgų ir tik tuomet padėtis kiek aprimo.


Bandymuose kelti nacionalinius konfliktus Ukrainoje ir Sakartvele –  Rusijos pėdsakai

Konfliktas Dmanisyje / Šaltinis civil.ge


Konfliktą pavyko numalšinti pasitelkus į pagalbą vietinius autoritetus ir pravedus tarp jų derybas, kurių metu šalys susitarė dėl paliaubų. Tačiau tokį konflikto sprendimo būdą aršiai sukritikavo Jungtinio nacionalinio judėjimo partijos narė Khatia Dekanoidze. Ji teigė, kad Sakartvelo vyriausybė reikalą sutvarkė „mafijiniais metodais“, užuot pasitelkusi teisines priemones. “Mes vis dar neturime oficialios informacijos apie tai, kiek asmenų policija sulaikė, ką apklausė ar kas organizavo riaušes”, – sakė Dekanoidze.


Bandymuose kelti nacionalinius konfliktus Ukrainoje ir Sakartvele –  Rusijos pėdsakai

Policija blokuoja kelią į Dmanisi miestą besitesiant neramumams gegužės 17 d. / Šaltinis civil.ge


Nors pirminė konflikto priežastis, iš pirmo žvilgsnio, atrodo yra grynai ekonominė, tačiau partijos „Strategy Agmashenebeli“ atstovas Sergo Chikhladze teigė, kad už šių neramumų Dmanisyje galėjo veikti ir Rusijos spec. tarnybos, bandžiusios paskatinti etninę konfrontaciją Sakartvele. Jis paragino valdžios institucijas „laiku reaguoti, įvertinti riziką ir užkirsti kelią panašiems incidentams ateityje“.


Azerbaidžano ambasada Tbilisyje perspėjo šio įvykio nepolitizuoti. Incidentas turėtų būti vertinamas tik atitinkamose institucijose, o nusikaltėliai turėtų būti baudžiami pagal Sakartvelo įstatymus, pabrėžė Azerbaidžano ambasada ir pridūrė, kad ambasada palaiko ryšius su Sakartvelo teisėsaugos institucijomis, „kad būtų išvengta bet kokių neigiamų šio nemalonaus įvykio padarinių”. Azerbaidžano ambasada paragino etninius azerus „nepasiduoti provokacijoms, nepainioti į šį reikalą politikos ir būti atsakingais“.

 

Viršelio iliustracija: SBU atskleidė nusikaltėlius, kurie Užkarpatėje platino antivengriškus lankstinukus / pravda.com.ua nuotr


 

Šaltiniai, pdf


sources_ukraine_georgia
.pdf
Download PDF • 331KB


Comments


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page