top of page

JAV sankcijų Rusijai apžvalga. 2 dalis. Sankcijos dėl karo Ukrainoje

Šioje straipsnių serijoje apžvelgsime JAV sankcijas Rusijai. Jų atsiradimo chronologiją, kokios jos yra ir pasidomėsime priežastimis kodėl jos tokios priimtos.Straipsnį publikavimui parengė tarptautinės žvalgybos bendruomenės InformNapalm  Lietuvos redakcijos savanoriai. Straipsnis pirmą kartą publikuotas Res Publica – Pilietinio Atsparumo Centro interneto svetainėje.JAV sankcijų Rusijai apžvalga. 2 dalis. Sankcijos dėl karo Ukrainoje

 

Sankcijų Rusijai pradžia yra karas Ukrainoje. Nuo 2014 m. į JAV ir ES sankcijų sąrašus įtraukta per 1100 juridinių ir fizinių asmenų, sankcijos taikomos dvigubos paskirties prekėms bei ištisiems ekonomikos sektoriams. Skaičiuojama, kad Rusijos ekonimika dėl sankcijų poveikio praranda apie 50 milijardų JAV dolerių kasmet. 

 

JAV šiuo metu taiko sankcijas Rusijai susijusias su 2014 m. invazija į Ukrainą, kibernetinėmis atakomis ir įtakos aperacijomis (įsk. kišimasi į rinkimus), žmogaus teisių pažeidimais, cheminio ginklo panaudojimą, ginklų platinimą, prekybą su Šiaurės Korėja, Sirijos ir Venesuelos vyriausybių palaikymą bei energijos eksporto kaip politinio įrankio naudojimą.


JAV sankcijų Rusijai apžvalga. 2 dalis. Sankcijos dėl karo Ukrainoje

Privačių ir juridinių asmenų, įtrauktų į Europos Sąjungos ir JAV sankcijų sąrašus Rusijai, skaičius 2021-05-21 d. pagal tikslines grupes / Šaltinis statista.com


Po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą 2014 m. Prezidentas Barakas Obama išleido eilę įsakų (Nr. 13660 (2014-03-06), 13661 (2014-03-16), 13662 (2014-03-16), įšaldančių turtą ir lėšas bei draudimą atvykti į JAV verslininkams bei politikams prisidėjusimes prie šios karinės invazijos arba ją atvirai rėmusiems.

Vieni pirmųjų į sankcijų sąrašą tuomet pateko tokie asmenys kaip Rusijos Dumos deputatai – Jelena Mizulina ir Leonidas Slutskis, Rusijos Federacijos tarybos Konstitucinės teisės, teisminių ir teisinių reikalų bei pilietinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas – Andrejus Klišas, Rusijos Dūmos pirmininkė – Valentina Matvijenko, premjero pavaduotojas – Dmitrijus Rogozinas, Rusijos Prezidento padejėjas – Valdislavas Surkovas bei Prezidento patarėjas – Sergejus Glazjievas. Vėliau šį sąrašą papildė tokie žinomi Rusijos oligarchai kaip Olegas Deripaska, Igoris Rotenbergas, Viktoras Vekselbergas ir kt. Į sankcijų sąrašą įtrauktos ir su jais susijusios įmonės.


Sekantis esminis įvykis paskatines sankcijų griežtinimą buvo Mailaizijos avialinijų MH17 keleivinio lėktuvo numušimas 2014 liepos 17 d. Kaip atsaką į šį teroro aktą JAV, nedelsiant, liepos 29 d., įvedė sektorines sankcijas Rusijos ekonomikai, o konkrečiai ginkluotės, energetikos ir finansų sektoriams. Rugpjūčio 8 d. JAV įvedė draudimą eksportuoti į Rusiją technologijas, susijusias su naftos ir dujų gavyba. Rugsėjo 12 d. sekė draudimai JAV įmonėms sudaryti bet kokius sandorius su Gazprom, Lukoil, Transneft, Gazprom Neft, Surgutneftegaz, Novatek ir Rosneft. O 2014 gruodžio 19 d. buvo išleistas įsakas Nr. 13685, kuriuo buvo uždrausta bet kokia prekyba su Kryme registruotomis bendrovėmis.


Vėliau visos šios sankcijos buvo pildomos ir tęsiamos. Visi šie prezidentiniai įsakai 2017 m. buvo patvirtinti taip vadinamu CAATSA (angl. „Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act“) įstatymu ir dabar jas gali atšaukti tik JAV Kongresas.

 

Viršelio iliustracijos šaltinis ukraine-eu.mfa.gov.ua

 

Taip pat skaitykite:Commentaires


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page