top of page

Kino propaganda Rusijos samdinius CAR pristato kaip didvyrius

Pastatytas filmas, šlovinantis „rusų gladiatorius“ Centrinės Afrikos Respublikoje, kuriuos JT kaltina plėšimais, prievartavimais ir žudymais. Straipsnį publikavimui parengė Res Publica – Pilietinio Atsparumo Centro savanoriai.

 

2021 gegužės 15 dieną Centrinės Afrikos Respublikos (CAR) sostinėje Bangi buvo pristatytas naujas rusų kovinis filmas „Turistas“. Filmas pasakoja apie rusų karininką šaukiniu „Turistas“, kuris atvyksta į CAR kaip neva instruktorius mokyti CAR ginkluotasias pajėgas (FACA). Pagrindinis šio filmo veikėjas papuola į pilietinio karo verpetą, iš kurio garbingai ištrūkti jam reikia didelės drąsos. Filme rusų „instruktoriai“ vaizduojami kaip garbingi kareiviai, demonstruojantys žmogiškumą net ir beviltiškose situacijose.


Visiškai priešingą paveikslą piešia 2021 kovo 31 dieną JT paskelbta ataskaita apie sunkius žmogaus teisių ir tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus CAR, kuriuos darė rusų kariai. Įvardijamos trys su Rusija siejamos karinės bendrovės  – Wagner Group, Sewa Security Services (Wagner filialas) ir Lobaye Invest SARLU. Tarp šių pažeidimų yra pranešimai apie masines egzekucijas, linčo teismus, savavališkus sulaikymus, kankinimus tardymo metu, žmonių dingimus, masinio prievartavimo išpuolius.


Filmas net ir pačioje Rusijoje vertinamas labai prieštaringai. Viename iš kino-teatro forumų (kino-teatr.ru) buvo galima rasti tokio pobūdžio vertinimų:„Bijokite Dievo, ponai, šio filmo „šedevro“ „kūrėjai“: kokie jie „rusų gladiatoriai“, jūsų „turistai“? Samdiniai – taip, žudikai – žinoma, karo nusikaltėliai – tikrai taip! Taigi aš tiesiog nesuprantu, kokiomis moralinėmis ir etinėmis vertybėmis vadovavotės, kai sutikote statyti šią žemos kokybės toksišką politinę propagandą…“.

Centrinė Afrikos Respublika / dw.com


Kaip skelbiama prancūzų leidinyje RFI (Radio France Internationale), remiantis jų šaltiniais, viso CAR pilietiniame kare dalyvauja tarp 800 ir 2000 Rusijos samdinių. Tuo tarpu Maskva tikina, kad oficialiai CAR dirba tik 535 „instruktoriai“, kurie neva karo veiksmuose nedalyvauja, išskirus atvejus, kuomet yra puolami.


CAR ir Rusijos draugystė


CAR bendradarbiavimas su Rusija siekia dar Sovietų Sąjungos laikus (1960–1970). Jis buvo atnaujintas 2017 metais, kai Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas susitiko su prezidentu Touadera Sočyje.


Praėjus vos dviems mėnesiams po šio susitikimo, nepaisant galiojančio ginklų embargo, Rusija gavo Jungtinių Tautų leidimą tiekti CAR ginklus – karabinus „Kalašnikov“, pistoletus, raketų paleidiklius ir raketas „žemė-oras“.

Rusų samdiniai kartu su vietiniais saugumo daliniais saugo prezidentą Touadera / dw.com


2018 metų gegužę Touadera vėl nuvyko į Rusiją susitikti su Putinu. Susitikimo metu abu lyderiai greitai susitarė dėl kasybos licencijų Rusijos įmonėms mainais už karinę paramą aukso, deimantų ir urano telkiniais gausiuose šalies regionuose.

Touadera ir Putinas Sočyje / dw.com


Jau 2018 m. liepos mėn. Putinas į CAR išsiuntė pirmuosius Rusijos „Wagner“ kompanijos karinius patarėjus ir samdinius, kad užtikrintų Rusijos kompanijų saugumą bei mokytų Centrinės Afrikos karius ir saugotų aukščiausius vyriausybės pareigūnus.


Šaltiniai:

 

Viršelio iliustracija: Stop-kadras iš filmo „Turistas“ / riafan.ru

 
Comments


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page