top of page

Neonacizmas Rusijos samdinių tarpe

 

Tyrimą specialiai „Res Publica“ – Pilietinio atsparumo centrui, atliko Lukas Andriukaitis. Lukas Andriukaitis yra atvirųjų šaltinių tyrėjas ir mokytojas, daugiausia dėmesio skiriantis Kremliaus dezinformacijai ir dalyvavimui kariniuose konfliktuose visame pasaulyje. Pastaruosius kelerius metus jo dėmesys nukreiptas į Rusijos karinį dalyvavimą Ukrainoje, Sirijoje, Libijoje ir Venesueloje.

 Rusijos samdiniai tampa vis aktualesne tema, kadangi jų veiklos pėdsakų galima rasti analizuojant konfliktus visame pasaulyje. Panašu, kad kankinimai ir karo nusikaltimai nėra vienintelė tamsioji šių kovotojų grupių pusė, nes iš įvairių viešai prieinamų šaltinių surinkti įrodymai atskleidžia, kad dalis tokių samdinių prijaučia kraštutinių dešiniųjų bei neonacių ideologijoms.


Kai kuriems ginkluotojų pajėgų nariams daugelyje kitų pasaulio šalių, įskaitant Europą ir Šiaurės Ameriką, yra būdingos radikaliai dešiniosios nuomonės. Tai tampa vis dažnesne problema ir Rusijoje. Dar dažniau tokios Rusijos samdiniams priimtinos pažiūros gali būti siejamos netgi su nacizmu.


Dalies Rusijos samdinių propaguojama ideologija išlieka anatema šalyje, kurioje per Antrąjį pasaulinį karą milijonai paprastų žmonių žuvo kovodami prieš nacistinę Vokietiją. Šūkis „kovoti su fašizmu“ buvo vienas iš pagrindinių emocinio pobūdžio pareiškimų, kvietusių Rusijos savanorius kovoti Donbase prieš „Ukrainos fašistus“. Ironiška, kad Rusijos prezidentas V. Putinas daugybę kartų viešai pavadino Ukrainą fašistine šalimi, tačiau daugybė samdinių, išvykusių kovoti į Donbasą, Siriją ir Libiją, patys yra neonaciai. Šiame straipsnyje analizuojami kai kurie turimi viešai prieinami įrodymai, nušviečiantys kraštutinę Rusijos samdinių ideologiją.


Dmitrijus Utkinas (Wagner)


Dmitrijus Utkinas – liūdnai pagarsėjusios įtakos agentų grupės Wagner įkūrėjas. Tiesa, nėra patvirtinta, ar. D. Utkinas šią grupę sukūrė pats savo noru, ar buvo kažkieno kito marionetė. Šis asmuo taip pat yra abiejų Čečėnijos karų veteranas, dalyvavęs ir Rusijos operacijose, nukreiptose prieš Ukrainą 2014-aisiais. Iki 2013-ųjų jis tarnavo GRU, o po to vadovavo vienam Specnazo būriui, čia įgydamas pulkininko leitenanto laipsnį. Taip pat 2013 metas D. Utkinas prisijungė prie Moran saugumo grupės, o jau kitais metais įkūrė Wagner, taip pavadintą dėl savo senojo šaukinio.


2016 metais D. Utkinas buvo pakviestas į „Tėvynės herojaus“ priėmimą Kremliuje, kur jis buvo nufotografuotas dėvintis savo medalius, gautus už karinę veiklą. Šiame renginyje dalyvavo daugiau nei 300 karių ir civilių, kurie „parodė ypatingą drąsą ir didvyriškumą“. Jiems už tarnybą asmeniškai padėkojo pats Putinas. Tuo tarpu, renginyje D. Utkinas buvo apdovanotas ordinu už drąsą, neva už nuopelnus kare Ukrainoje.

Dmitrijaus Utkino nuotraukos: 1. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas su Wagner grupės nariais ir D. Utkinu (viršuje). 2. D. Utkino nuotrauka dar tada, kai jis tarnavo Rusijos kariuomenėje Dagestane 1999 m. rugpjūtį (apačioje). (scmp.com, Twitter/@RobLee85)


Neseniai pasirodė D. Utkino nuotrauka su tatuiruotėmis nacistine tematika, kas suteikė papildomų įrodymų apie jo ideologinius polinkius. Tų, kurie kurį laiką stebėjo Wagner grupę, šios nuotraukos nestebino, nes minėtosios grupės ideologiniai polinkiai jau buvo seniai žinomi. Iš pradžių nuotrauka pasirodė Rusijos socialinio tinklo VK anketose ir su samdinių grupėmis susijusioje Telegram grupėje, tačiau žiniasklaidos priemonės ja susidomėjo visai neseniai.


Atidžiau pažvelgus į nuotraukas, and D. Utkino kūno galima pastebėti nacių apykaklės skirtukus su Waffen SS logotipu kairėje ir kariniu rangu dešinėje. Žemiau ant krūtinės matyti Reichsadlerio erelis. Visos trys tatuiruotės yra Waffen-SS, Vokietijos nacių partijos kuruotos SS organizacijos karinio padalinio, atributika.

D. Utkino nuotrauka su nacistinės tematikos tatuiruotėmis (Waffen SS apykaklės skirtukais ir Reichsadlerio ereliu). (Twitter/@Kyruer)


Kai ši nuotrauka pasirodė internete, susirūpinta dėl nuotraukoje esančio asmens autentiškumo. Norint patikrinti, ar nuotraukoje esantis asmuo tikrai yra D. Utkinas, sena jo paso nuotrauka buvo patikrinta su Microsoft Azure veido atpažinimo programine įranga. Ši programinė įranga leidžia palyginti dvi nuotraukas ir pateikia įvertinimą, kiek tikėtina, kad abu veidai priklauso tam pačiam asmeniui. Virš 0,7 siekiantis balas yra patikimas rodiklis, kad abiejose fotografijose yra tas pats asmuo. Šiuo atveju Microsoft Azure suteiktas balas buvo 0,71723.

Veidų palyginimas su Microsoft Azure parodė, kad pasitikėjimo balas, jog tai tas pats asmuo, yra labai aukštas (0,71723). (Twitter/@Kyruer, spisok-putina.org, Microsoft Azure)


Galiausiai, 2020 metais pasirodė nuotrauka, kurioje galimai Wagner samdinių grupei Sirijoje vadovavo vyras su Vermachto kepure. Nuotrauka, kurioje greičiausiai samdiniai gauna instrukcijas, pasirodė Milinfolife kanale. Nors tiksli nuotraukos vieta nežinoma, o nuotraukoje esančių samdinių veidai yra neryškūs, įtariama, kad kepurę nešiojantis vyras yra D. Utkinas. Tai parodo plika galva ir nuotraukoje matoma ausies forma.

Nuotrauka su grupe galimų Wagner samdinių Sirijoje, gaunančių nurodymus iš vyro su Vermachto kepure. (lenta.ru)


Janas Petrovskis (Velikyi Slavyan)


Janas Petrovskis, Rusič operatyvinės grupės pavaduotojas, kovojo Ukrainoje remdamas karines operacijas, skirtas padėti Luhansko ir Donecko liaudies respublikoms 2014–2015 metais. Dėl veiksmų Ukrainos teritorijose, okupuotose Rusijos, Ukrainos valdžia jį laikė karo nusikaltėliu. Rusič yra Rusijos neonacių sukarinta grupė, aktyviai kovojusi ne tik Ukrainoje, bet ir Sirijoje. Remiantis Frontline Forensics atliktais socialinių tinklų tyrimais, tarp Rusič ir Wagner grupių egzistuoja esminis kryžminis ryšys.


Norvegijos žiniasklaidos priemonės NRK.no atliktame OSINT tyrime buvo padaryta išvada, kad J. Petrovskis kariavo įvairiuose Sirijos ir Ukrainos regionuose, o dėl su karo nusikaltimais susijusių įvykių jis buvo areštuotas ir deportuotas iš Norvegijos. Be įtikinamų NRK.no atliktų tyrimų, kai kurios patikrintos nuotraukos taipogi rodo J. Petrovskio polinkį į kraštutinių dešiniųjų/nacių ideologiją.


Daugelyje nuotraukų J. Petrovskis užfiksuotas,Sirijoje, besveikinantis nacių pamėgtu būdu. Buvo nustatytos ne tik šių nuotraukų geografinės koordinatės, tiksliai parodančios žmogaus buvimo vietą, bet ir patvirtinta tapatybė, nepaisant nuotraukose užfiksuotų neryškių veidų.

J. Petrovskis ir jo nacistinis pasisveikinimas Sirijoje. (NRK.no)


Be to, J. Petrovskis taip pat pozavo daugybei nuotraukų, pasipuošęs neapykantos simboliais. Vieni iš šio asmens dažniausiai naudojamų simbolių yra vadinamieji Tyro runa ir Valknut. Tyro runa – senovės runų simbolis, sukurtas nacių režimo ir tapęs populiariu tarp baltųjų supremacistų, įskaitant ir Šiaurės pasipriešinimo judėjimą, kraštutinių dešiniųjų politinę grupę Švedijoje ir Norvegijoje. Kita ženklas, Valknut, susideda iš trijų tarpusavyje susijungiančių simbolių, žinomų kaip „nužudytųjų mazgas“. Jis atstovauja pomirtiniam gyvenimui.

J. Petrovskis užfiksuotas daugybėje nuotraukų, kuriose jis dėvi kraštutinių dešiniųjų simbolius: Valknot (kairėje), Tyro runa (dešinėje). (NRK.no)


Runos bei simboliai


Galiausiai, kraštutinių dešiniųjų ideologijos pėdsakus Wagner grupėje galima atsekti matant konkrečius simbolius, kurie gali būti priskiriami neapykantos atributikai, kurios didžioji dalis susijusi su nacių ideologija.


Vieni iš labiausiai paplitusių Rusijos samdinių naudojamų simbolių yra runų skiriamieji ženklai arba pačios runos. Viena dažniausiai naudojamų yra Othala runa, kuri anksčiau buvo naudojama ant SS pėstininkų vėliavos Antrojo pasaulinio karo metais. Ši runa simbolizuoja „paveldą; paveldėjimą, paveldėtą turtą“ ir tapo pamėgtu baltųjų supremacistų simboliu. Šios runos naudojimo pavyzdys, pastebėtas būtent Wagner grupės gretose, yra užfiksuotas Libijoje, kur kai kurios nufotografuotos karinės transporto priemonės buvo pažymėtos būtent šiomis runomis.

Wagner karinis transportas su Othala runos ženklu, užfiksuotas Libijoje. (Twitter/@AbraxasSpa, NorwegianAmerican.com)


Kita paplitusi runa yra Tyras, ir šis simbolis siejamas su karu. Tokia sąsaja atskleidžia ir SS požiūrį, kad tai yra Kampf, arba mūšio runa, simbolizuojanti karinę lyderystę. Rusijos samdinių, kovojančių Centrinės Afrikos Respublikoje, uniformos turėjo būtent šį ženklą.

Rusijos įtakos agentas su runomis ant uniformos duoda interviu Centrinės Afrikos Respublikoje, duodamas interviu su runomis su uniforma. Pirmoji runa yra Siegrune, o antroji – Tyro runa. (Twitter/@RomanPoplkov1, NordFront.se)


Taip pat užfiksuotas runų naudojimas rašant stilizuotus sakinius ir žodžius rusų ir anglų kalbomis. Pavyzdžiui, tokios stilizuotos raidės buvo naudojamos „Wagner“ samdinių grupės arba šūkio „Быть воином – жить вечно“ (rusų k .: būti kariu reiškia gyventi amžinai) reklamavimo tikslais.

Runos, naudojamos kaip stilizuotos raidės angliškiems bei rusiškiems žodžiams. (Twitter/@RaLee85, Twitter/@RuslanTrad)


Galiausiai internete galima rasti daugybę fotografinių įrodymų iš konfliktų zonų, kur Rusijos įtakos agentai niekina namus ir mečetes, naudodami tokius simbolius. Toliau pateikiami pavyzdžiai iš Libijos konflikto, kai Wagner samdiniai savo kontroliuojamose teritorijose paliko svastikos, SS runų ir kitų neapykantos simbolių ženklus. Ant sienos parašyta rusiškai: „Aš matau mečetes Rusijoje, bet geriau jas matyti degančias pragare“. 14/88 yra kitų nacių asocijuojamų neapykantos simbolių derinys: 1) 14 (šūkio „14 žodžių“ trumpinys: „Mes turime užtikrinti savo žmonių egzistavimą ir baltųjų vaikų ateitį“) ir 2) 88 (už „Heil Hitler“). Šį ženklą rusų samdiniai paliko Tripolio priemiestyje.

Wagner narių Libijoje palikti ženklai, įskaitant svastiką, SS runas ir numerius 14/88. (Twitter/@Kyruer)


Išvados


Daugybė kovotojų, tarnaujančių įvairiose Rusijos samdinių grupėse, yra ne tik liūdnai pagarsėję karo nusikaltimais visame pasaulyje, tačiau ir intensyviai seka radikalių dešiniųjų ir net neonacių ideologijomis. Tuo tarpu vienas ryškiausių Kremliaus viešųjų naratyvų siejamas su Rusijos vienatine lyderyste Antrajame pasauliniame kare, kur buvo įveikta nacistinė Vokietija. Stipri panieka nacių ir fašistų atžvilgiu, kurie Rusijoje dažnai būna sinonimai, yra giliai įsišaknijęs visuomenėje. Tačiau surinkti duomenys rodo, kad neonaciams prijaučiantys kovotojai tarnauja su Kremliumi susijusiose karinėse grupėse, įskaitant liūdnai pagarsėjusią Wagner.

InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page