top of page

Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Skelbiame informacinę ir analitinę apžvalgą, kuri buvo paskelbta žurnalo „Ukrainos Savaitė“ tinklalapyje 2020 m. rugpjūčio 25 d. Apžvalgą parengė Denisas Ivašinas, tarptautinės savanorių bendruomenės internetinės svetainės „InformNapalm“ baltarusiškos versijos redaktorius.


InformNapalm“ redakcija pridėjo temines nuorodas į OSINT tyrimus ir vaizdus, ​​kurie organiškai papildo šią medžiagą.

 

Pastarųjų mėnesių įvykiai Baltarusijoje pradeda aiškiai priminti tiesioginį Rusijos kišimąsi į Ukrainos vidaus reikalus 2004–2005 ir 2013–2014 metais. Susidaro įspūdis, kad Baltarusijoje Rusijos Federacija naudoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų, modifikuotą atsižvelgiant į Baltarusijos ypatumus.


Naujausia rinkimų kampanija Baltarusijoje, kurios pagrindinis tikslas buvo dar vienas „elegantiškas“ diktatoriaus Lukašenkos perrinkimas, pradėjo procesus, grasinančius ištrinti Baltarusijos valstybę iš pasaulio politinio žemėlapio. Tam būtiną pasirengimą prieš dvejus metus aktyvizaco legali Rusijos specialiųjų tarnybų rezidentūra, organizuota Rusijos užsienio reikalų ministerijos padalinių Baltarusijoje pagrindu.


Rezidentūra


Rusijos diplomatinės atstovybės Baltarusijoje vadovas Michailas Babičas, kurio biografija yra glaudžiai susijusi su KGB ir FSB, nuo 2018 metų reikšmingai prisidėjo prie Rusijos užsienio žvalgybos aktyvių priemonių Baltarusijoje įgyvendinimo. Tai yra žvalgyba ir agentų veikla, valstybės karinės ir politinės vadovybės, regioninės nomenklatūros, verslo atstovų, taip pat įtakingų Baltarusijos pilietinės visuomenės atstovų verbavimas.


Būdamas Rusijos Federacijos Saugumo tarybos nariu, Michailas Babičas dalyvavo pradedant specialią operaciją Krymo okupacijai. Būtent ši aplinkybė tapo pagrindine priežastimi Kijevui atsisakyti patvirtinti jo kandidatūrą į Rusijos ambasadoriaus Ukrainoje postą. Minsko pozicija šio „karo ambasadoriaus“ atžvilgiu, priešingai, pasirodė palankesnė.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Michailas Babičas ir Vladislavas Surkovas / Nuotrauka: premier.gov.ru


Per pastaruosius dvejus metus Rusijos ambasada Baltarusijoje buvo persotinta Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Pagrindinio direktorato (anksčiau GRU), SVR (Užsienio žvalgybos tarnyba) ir FSB (Federalinė saugumo tarnyba) darbuotojais. Būdami tiesiogiai Baltarusijoje, jie galėjo išsiaiškinti, kaip įgyvendinti visus įmanomus scenarijus, kad priverstų Lukašenkos režimą visiškai integruoti Baltarusiją į vadinamąją „Sąjunginę valstybę“.


Tam Rusijos Federacijai reikia maksimaliai susilpninti Lukašenkos režimą, sukurti sąlygas atnaujintai tarptautinei izoliacijai, didinti paties diktatoriaus toksiškumą ir, jei reikės, naudoti kontroliuojamą valdžios perdavimą ir jį pakeisti kita prorusiška figūra. Svarbų vaidmenį įgyvendinant šį scenarijų vaidina Rusijos Federacijos įtakos agentai visais Baltarusijos Respublikos valstybinės administracijos lygmenimis.


„Nauja opozicija“


Akivaizdu, kad pagrindiniam smūgiui buvo pasirinkta Lukašenkos perrinkimo kampanija 2020 m. rugpjūčio mėn. Gegužę, likus trims mėnesiams, staiga pasirodė trys nauji dabartinės vyriausybės oponentai, kurie dar niekada nebuvo politinio proceso subjektai ir nebuvo pareiškę savo pretenzijų į aukščiausią valstybės postą. Visi šios „naujos opozicijos“ asmenys vienaip ar kitaip yra susiję su Rusijos Federacija. Akivaizdu, kad „naujoji opozicija“ neturi Baltarusijos nacionalinių demokratinių vertybių, taip pat siekio stiprinti nacionalinį identitetą. Neregistruotas kandidatas į prezidentus Valerijus Cepkalo pradėjo savo karjerą kaip SSRS ambasados Suomijoje darbuotojas. Ambasada tuo metu buvo pilna Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos pirmtako KGB Pirmojo pagrindinio direktorato agentų. Ilgą laiką jis palaikė glaudžius ryšius su Rusijos juodašimtininku Valerijumi Skurlatovu. Kartu su juo jis buvo Rusijos partijos „Renesansas“ valdyboje, kurios tikslas buvo atkurti SSSR su 1945 metų sienomis.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Valerijus Cepkalo / Nuotrauka: UDF.BY


Pusė mėnesio iki rinkimų kampanijos pabaigos Cepkalo pabėgo į Rusiją ir atviru laišku kreipėsi į Putiną, kuriame jis paprašė paremti „laisvų prezidento rinkimų“ rengimą, taip pat pasisakė gindamas Baltarusijoje sulaikytus Rusijos samdinius. Rusijos žiniasklaida aktyviai nušviečia jo politinę veiklą.


Valerijus Cepkalo gali būti vadinamas pagrindiniu pretendentu į pagrindinį vaidmenį „naujojoje opozicijoje“.


Kitas naujai gimęs prezidento ambicijų turintis Lukašenkos oponentas yra verslininkas Sergejus Tichanovskis. Turėdamas savo pagrindinius aktyvus Rusijoje, 2019 m. kovo mėnesį jis staiga pradeda vykdyti žiniasklaidos veiklą Baltarusijoje, kai Michailas Babičas dar buvo Rusijos ambasadoriaus kėdėje Minske. Jo pirmasis vaizdo įrašas „YouTube“ kanale „Šalis gyvenimui“ iškart sulaukia dešimčių tūkstančių peržiūrų, o tai gali rodyti tikslinį kanalo finansavimą. Iki tol, visiškai nežinomas politiniuose sluoksniuose, jis pradeda rengti susitikimus su pagrindinės Baltarusijos opozicijos lyderiais. Fenomenaliai, lygiai po metų, Tichanovskis tampa figūra, kuri pradeda pretenduoti į aukščiausią valstybės postą.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Sergejus Tichanovskis / Nuotrauka: „YouTube“ kanalas „Šalis gyvenimui“


Tarptautinė žvalgybos bendruomenė „InformNapalm“ nustatė, kad Sergejus Tichanovskis 2017 m. neteisėtai lankėsi laikinai okupuotoje Krymo teritorijoje ir įrašė vaizdo pranešimą apie „Rusijos pasaulį“, kuriame jis teigia, kad Baltarusija taip pat yra šio „pasaulio“ dalis.


Jo žmona Svetlana Tichanovskaja sutelkė visą Baltarusijos protesto potencialą ir tapo pagrindine Lukašenkos priešininke. To katalizatoriumi buvo Baltarusijos specialiųjų tarnybų provokacija prieš jos vyrą, įvykdytas 2020 m. gegužės pabaigoje ir jo suėmimas. Susivienijusi „Naujoji opozicija“, susibūrė aplink jos asmenį – vienintelį registruotą kandidatą, kuris išnaudojo sukauptą vyro socialinį kapitalą. Tuo pačiu metu Tichanovskaja visada teigė esanti grynai techninio kandidato statuse. Rugpjūčio 11 dieną ji pasitraukė iš Baltarusijos ir dabar yra fiziškai toli nuo bendro opozicijos štabo.


Nepaisant Tichanovskajos nuosaikios pozicijos, tikėtina, kad ji prisidės įgyvendinant  Baltarusijos taikios revoliucijos scenarijų.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Svetlana Tichanovskaja centre / Nuotrauka: AFP


Viktoras Babariko, dar vienas naujai gimęs prezidento ambicijų turintis Lukašenkos priešininkas, tiesiogiai susijęs su strategiškai svarbia valstybine Rusijos bendrove „Gazprom“, dvidešimt metų vadovavo Baltarusijos dukterinei įmonei „Belgazprombank“. Babariko užėmė vadovaujančią poziciją struktūroje, kurios pajamos, be kita ko, buvo skirtos Rusijos karinei agresijai Gruzijoje, Ukrainoje ir Sirijoje finansuoti. Padedama „Belgazprombank“, Rusija taip pat darė tiesioginį spaudimą Baltarusijai energetikos sektoriuje.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Viktoras Babariko / Nuotrauka: „Reuters“


2010 m. Rusija surengė pilnavertį informacinį karą prieš Lukašenkos režimą padedama „Gazprom“ ir jos dukterinės įmonės „Gazprom-Media Holding“ (NTV televizijos kanalas). Pagrindinis šio karo produktas buvo daugiaserijinis filmas „Krikštatėvis“, kuris tam tikru mastu turėjo įtakos masiniams protestams prieš vyriausybę 2010 m. gruodžio mėn., kai vyko vadinamieji „prezidento rinkimai“. Tuo metu Rusijos Federacija susidūrė su užduotimi sustabdyti pavojingą Baltarusijos Respublikos ir ES suartėjimą, intensyvinti Muitų sąjungos formavimą ir priversti Minską įsitraukti į bendrą ekonominę erdvę.


Žiaurus protestuotojų išvaikymas, pasitelkiant represinį aparatą, 2010 m. gruodžio 19 d., šimtų žmonių areštai visoje šalyje ir jų baudžiamasis persekiojimas įstūmė Lukašenkos režimą į tarptautinę izoliaciją. Rusijos Federacijos tikslai ir uždaviniai buvo visiškai pasiekti. Be to, Rusija įgijo strateginę Baltarusijos dujų transportavimo sistemos kontrolę, tapo vienintele šalies kreditore ir energijos išteklių tiekėja.


Baltarusijos valstybė iš esmės prarado nepriklausomybę užsienio politikoje, daugeliu atžvilgių tapdama Rusijos protektoratu.


Vertimas integruotis


Po 10 metų panašiu būdu Rusijos Federacija naudoja „prezidento rinkimus“ Baltarusijoje savo tikslams ir bando įgyvendinti dabartines geopolitines užduotis. Šiuo atveju tiesioginę pagalbą teikia tiesioginiai Rusijos įtakos agentai, kuriais persmelkta visa Baltarusijos Respublikos valstybinio administravimo sistema. 2020 m. Rugpjūčio 9–12 d. visą pasaulį sukrėtė nežabotas teroras, kurį saugumo pajėgos panaudojo prieš Baltarusijos taikius piliečius. Šiuo metu oficialiai patvirtinta mažiausiai trijų protestų prieš diktatorišką režimą dalyvių mirtis. Tai Aleksandras Taraikovskis iš Minsko, Aleksandras Vichoras iš Gomelio ir Genadijus Šutovas iš Bresto. Šimtai žmonių gavo šautines žaizdas, taip pat buvo sužeisti  granatų sprogimais. Visoje šalyje buvo sulaikyta maždaug 7000 žmonių, nemaža dalis jų buvo kankinami ir žalojami. Daugelis jų buvo laikomi nežmoniškomis sąlygomis, po 50 žmonių – keturvietėse kamerose.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Protestai Baltarusijoje / Photo Belaruspartisan.by


Žmonių mirtis, didelis skaičius sužeistų, absoliučiai nemotyvuotas ypatingas Vidaus reikalų ministerijos dalinių žiaurumas, pirmosiomis dienomis nepateikta informacija sulaikytųjų artimiesiems – visa tai tapo didelio masto taikių protestų, kurių Baltarusija anksčiau nežinojo, sukėlėju. Yra duomenų, kad net elitinės Baltarusijos Respublikos ginkluotųjų pajėgų specialiųjų operacijų pajėgos dalyvavo baudžiamosiose operacijose prieš protestuotojus. Kitaip tariant, prieš taikius žmones buvo pasiųsta net kariuomenė.


Jei pirmosiomis dienomis dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į protestus visoje šalyje, tai po teroro prieš gyventojus šis skaičius padidėjo kartais. Tai taip pat tapo viena iš pagrindinių plataus streikų judėjimo priežasčių.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Protestai Baltarusijoje / Nuotrauka: Kinijos pasaulinis televizijos tinklas


Tolesnė režimo veiksmų, nukreiptų prieš jam sukeltą grėsmę, logika rodo, kad šie veiksmai  yra kontroliuojami Rusijos.


Kaip ir 2010 m., po tam tikro atšilimo santykiuose su Vakarais, Lukašenkos retorika visiškai pasikeitė, pasirodė kaltinimai dėl Lenkijos, Čekijos, JAV ir Didžiosios Britanijos įsikišimo. Akivaizdu, kad baimė dėl vis didėjančio taikaus Baltarusijos protesto potencialo, barikados Minsko gatvėse, gatvių kovos vienu metu keliuose miestuose ir tikros valdžios praradimo pavojus paskatino Lukašenkos režimą kreiptis į Rusijos Federaciją. Jis taip pat perdavė Rusijai anksčiau sulaikytus PKB „Vagner“ samdinius.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Pagal oficialią Baltarusijos tyrimo įstaigų versiją, šis RF ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo generalinio direktorato kontroliuojamas dalinys buvo išsiųstas siekiant destabilizuoti padėtį šalyje. „Vagner“ smogikų perdavimas įvyko nepaisant to, kad padarė didelę žalą santykiams su Ukraina, reikalavusia jų išdavimo.


Daugelis Ukrainoje tai suvokė kaip absoliučiai priešišką žingsnį, kuris Lukašenkos režimą prilygina Rusijai, šaliai-agresorei.


Pirmą kartą Ukraina konsultacijoms atšaukė savo ambasadorių iš Baltarusijos, o ES užsienio reikalų ministrai nusprendė taikyti sankcijas tiems, kurie dalyvauja susidorojant su taikiais protestojais ir klastojant Baltarusijos „rinkimų“ rezultatus.


Antikrizinis Baltarusijos valdymas


Rugpjūčio 12 dieną „InformNapalm“ bendruomenė užfiksavo dviejų Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgų lėktuvų „Tu-134AK“ judėjimą į Baltarusijos teritoriją. Šie specialūs VIP klasės orlaiviai kartu su aptarnaujančiu personalu gabena Rusijos karinį personalą, kurio rangas yra ne žemesnis nei Rusijos Federacijos gynybos viceministro.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Rugpjūčio 16 d. Rusijos pusė oficialiai patvirtino Lukašenkai savo pasirengimą padėti spręsti problemas remiantis Sutartimi dėl vadinamosios „Sąjunginės valstybės“ sukūrimo.


Jau rugpjūčio 18-osios vakarą specialus lėktuvas „Tu-204 / 2014VPU“ nusileido Minsko nacionaliniame oro uoste. Nustatyta, kad orlaivio naudotojas yra Rusijos Federacijos prezidento Administracinio departamento specialusis skrydžio būrys „Rosija“. Jame įrengtas aukšto lygio vadovavimo postas ir jis buvo pastatytas specialiai Rusijos Federacijos FSB. „Rosija“ paslaugomis naudojasi aukščiausi Rusijos Federacijos valstybės administravimo sistemos atstovai. Tai yra, tiek FSB direktorius, tiek Putino aparato nariai galėjo atskristi į Minską skubių derybų.Visa tai liudija faktą, kad Rusija veda intensyvias derybas su Lukašenka, taip pat pataria jam aukščiausiu lygiu. Visai gali būti, kad Rusijos kariniai specialistai, patarėjai ir politiniai strategai buvo atvežti į Baltarusiją, kad vietoje atliktų „antikrizinį valdymą“. Tai gali paaiškinti staigų Lukašenkos palaikymo masinių renginių organizavimą visoje Baltarusijoje pirmą kartą nuo 1994 m.


Savo dvasia, forma ir turiniu jie aiškiai primena anti-Maidano mitingus, specialiai organizuotus sutelkti Janukovičiaus šalininkus ir priešintis orumo revoliucijai. Mitingų dalyviai tiek Minske, tiek regionuose buvo masiškai gabenami autobusais iš skirtingų Baltarusijos regionų. Jų metu buvo plačiai naudojami prorusiško juodašimtinio judėjimo „NOD“ atributai ir Rusijos valstybinės vėliavos.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Mitingas paremti Lukašenką / Nuotrauka: Belsat.eu


Lukašenkos pasirodymas Minsko centriniame prospekte su automatiniu ginklu rankose specialiųjų pajėgų ir vidaus kariuomenės, dalyvaujančios ypač žiauriame taikių protestų slopinime, fone, jį praktiškai paverčia „lauko vadu“, tokiu kaip Kadyrovas ar jau likviduotas Zacharčenka. Tai, tikriausiai, taip pat yra Rusijos politinių technologų, anksčiau sukūrusių Putino superherojaus įvaizdį, darbo rezultatas. Bet kokiu atveju, Lukašenkos toksiškumo padidėjimas jau pasiektas.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

„Karo lauko vadas“ Lukašenka su automatu šalia specialiųjų pajėgų / Nuotrauka: Belta.by


Tuo pačiu Kremliaus strategai bando dirbtinai įžiebti pilietinį konfliktą Baltarusijoje ir sukurti jėgos panaudojimo faktorių visuomenės, palaikančios Lukašenką, vardu. Rusijos Federacija vykdė panašias priemones Ukrainoje per pastarąsias dvi revoliucijas ir tarp jų. Tarptautinės bendruomenės „InformNapalm“ jau publikavo „Rusijos pavasario“ architektų – Putino štabo vadovo Vladislavo Surkovo („SurkovLeaks“) ir NVS instituto atstovo Kirilo Frolovo („FrolovLeaks“) susirašinėjimo medžiagą. Joje pateikiamas visas šio hibridinio karo elementų taikymo mechanizmas.


Šalies perėmimas


Tuo tarpu streikuojančius Baltarusijos televizijos ir radijo kompanijos žurnalistus ir techninius darbuotojus jau pakeitė kelios Rusijos informacinio karo specialistų grupės. Vienas pagrindinių Rusijos propagandos kanalų RT jau tiesiogiai transliuoja iš mitingų, kuriais remiamas Lukašenka. Akivaizdu, kad prioritetiniai Rusijos Federacijos tikslai šiame etape yra nustatyti Baltarusijos informacinės erdvės ir socialinės-politinės srities kontrolę.


Prieš tai Baltarusijos Respublikoje nebuvo įtakingo politinio lauko subjekto, kuris atstovavo ir išreiškė Kremliaus interesus. Todėl Rusija, norėdama daryti reikšmingą įtaką, gali panaudoti esamą potencialą kurdama pseudodemokratinį opozicijos judėjimą, savotišką prorusiškos partijos Ukrainoje „Opozicinė platforma“ analogą. Neatmetama galimybė, kad šis judėjimas gali atsirasti iš „naujosios opozicijos“ struktūrų gelmių.


Akivaizdu, kad pagrindinė Rusijos Federacijos kryptis yra valstybės administravimo sistemos ir Baltarusijos Respublikos valdžios bloko kontrolė. Be to, Rusija, kaip ir 2010 metais, ketina gauti visišką prieigą prie pagrindinių Baltarusijos ekonomikos sektorių.


Šiuo metu Lukašenkos režimo atstovai ir Rusijos žiniasklaida tuo pačiu metu vykdo informacines ir psichologines operacijas, kad sukurtų įsivaizduojamą grėsmę iš NATO ir, visų pirma, iš Lenkijos, kuri tariamai siekia užgrobti vakarines Baltarusijos teritorijas. Siekiant kovoti su šia „grėsme“, Gardino srityje jau dislokuotos reikšmingos Baltarusijos Respublikos ginkluotųjų pajėgų pajėgos. Baltarusijos ir Rusijos visuomenės nuomonė rengiama pateisinti galimą Rusijos įsiveržimą į šalį.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Margaritos Simonian, propagandos agentūros „Rossija Segodnia“ vyriausiosios redaktorės ir televizijos „Russia Today“ vadovės „Twitter“ žinutė.


Visa tai sukuria operatyvinę erdvę provokacijoms, kurios savo ruožtu leis panaudoti Rusijos karius Baltarusijos teritorijoje „Sąjunginės valstybės“ rėmuose. Akivaizdu, kad Lukašenkos režimas gali tuo pasinaudoti, jei praras situacijos šalyje kontrolę.


Ypač reikia pažymėti, kad netoli Ukrainos ir Baltarusijos sienos jau suformuota viena RF ginkluotųjų pajėgų puolimo linija. Netoli Baltarusijos sienos yra dislokuoti RF ginkluotųjų pajėgų 20-osios armijos 144-osios motorizuotų šaulių divizijos smogiamieji daliniai. Karinė technika yra visiškoje karinėje  parengtyje lauko stovyklose Klincy mieste (Briansko sritis) ir Jelnia mieste (Smolensko sritis), šalia pagrindinių susisiekimo kelių, vedančių į Baltarusiją. Antrame ešelone yra pagrindinio Rusijos Federacijos šarvuoto kumščio – 1-osios tankų armijos formuotės.


Rusija Baltarusijoje kartoja Ukrainos hibridinės agresijos scenarijų

Deja, šiuo metu Rusija turi visą pagrindinių jėgų ir priemonių arsenalą, Baltarusijos kontrolei. Rusijos Federacijos geostrateginis tikslas yra visavertis „Rusijos ir Baltarusijos Sąjungos valstybės“ sukūrimas, su tikslu į ją įtraukti ir okupuotą Ukrainos teritoriją.


Baltarusijos šachmatų lenta


Baltarusijos žmonių valia ir išmintis, galinti ir turinti įgyvendinti savo scenarijų ir priimti galutinį civilizacinį pasirinkimą, gali tapti kliūtimi plėtojant šiuos įvykius. Be abejo, galingi išorės veikėjai, visų pirma ES šalys, JAV, Didžioji Britanija, Rusija ir KLR, bandys aktyviai paveikti šį pasirinkimą, žaisdami Baltarusijos politinėje šachmatų lentoje. Baltarusijos pokyčiai dramatiškai veikia jėgų pusiausvyrą visame Europos žemyne.


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page