top of page

Rusijos branduoliniai ginklai jau Kryme – tarptautinės jūrų teisės ekspertas primena faktus


Rusijos branduoliniai ginklai jau Kryme – tarptautinės jūrų teisės ekspertas primena faktus

„Rusija ruošiasi branduolinių ginklų dislokavimui laikinai okupuoto Krymo teritorijoje. Rusijos pasirengimas dislokuoti branduolinius ginklus Kryme kelia rimtą pavojų visai Europai ir civilizuotam pasauliui. Rusijos Federacijos bandymas įtvirtinti dominavimą Juodosios jūros baseine yra didelė grėsmė Ukrainos, Turkijos ir kitų Europos šalių ekonomikai “, – 2020 m. gruodžio 18 d. sakė Ukrainos gynybos ministras Andrejus Taranas.


Rusijos branduoliniai ginklai jau Kryme – tarptautinės jūrų teisės ekspertas primena faktus


„2015 m. sausio 26 d. Rusijos portalas „Gazeta.Ru“ pranešė, kad Kryme buvo suformuotas RF Gynybos ministerijos 12-ojo vyriausiojo direktorato (12-osios GU) teritorinis padalinys, kuris yra atsakingas už branduolinį-techninį aprūpinimą ir saugumą. Tada 12-osios GU vadovas Jurijus Syčas leidiniui patvirtino minėto padalinio Kryme sukūrimo faktą, – pažymi Bogdanas Ustimenko. – 2015 m. Balandžio 15 d. vienas iš Krymo totorių nacionalinio judėjimo lyderių Mustafa Džemilevas sakė, kad Rusija, dirbant ištisomis paromis, stengiasi atkurti branduolinių ginklų saugyklą karinėje bazėje Kiziltaše, esančiame tarp Sudako ir Koktebelio. Džemilevas kalbėjo apie objektą, kuris sovietmečiu buvo vadinamas „Feodosia-13“ ir buvo pastatytas 1951–1953 metais asmeniškai kontroliuojant Lavrentjui Berijai “.


Ekspertas priminė, kad Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiasis žvalgybos direktoratas nustatė, kad nuo 2016 m. rugpjūčio Krymo pusiasalyje jau buvo branduolinių ginklų nešėjai – kariniai orlaiviai, laivai ir povandeniniai laivai.


Tarptautinė žvalgybos bendruomenė „InformNapalm“ ir žinomas Krymo ekspertas Andrejus Klimenko taip pat pranešė apie branduolinių ginklų saugyklos atkūrimą ir branduolinių ginklų nešėjus Kryme“, – prisimena Bogdanas Ustimenko. – Taip pat noriu atkreipti jūsų dėmesį į šiuos svarbius faktus. Branduoliniai ginklai skirstomi į strateginius ir taktinius. Strateginiai branduoliniai ginklai apima tarpžemynines balistines raketas (TBR), povandeninių laivų balistines raketas (PLBR) ir orlaivių ginkluotę. Taktiniai branduoliniai ginklai skirti tiesioginėms kovinėms operacijoms, jie nėra tokie galingi kaip strateginiai. Tuo pačiu metu jį nustatyti yra daug sunkiau, palyginti su strateginiu, nes taktiniai branduoliniai ginklai turi tas pačias valdymo sistemas ir aptarnavimo algoritmus kaip ir įprasti (ne branduoliniai) analogai “.


Rusijos branduoliniai ginklai jau Kryme – tarptautinės jūrų teisės ekspertas primena faktus

Iliustracija: radiosvoboda.org (RFE/RL)


Pasak Bogdano Ustimenkos, taktiniai branduoliniai ginklai tikriausiai visada buvo Sevastopolio įlankoje – pirmiausia sovietų, o paskui Rusijos Juodosios jūros laivyno laivuose ir povandeniniuose laivuose. Tai yra, ten buvo dar sovietmečiu. Ir lieka mūsų dienomis.


„Šias aplinkybes patvirtina ir mano kolega Pavelas Lakičiukas, globalizmo studijų centro „Strategija XXI“ saugumo programų vadovas, išėjęs į pensiją karinis jūrininkas“, – pabrėžia Bogdanas Ustimenko. – Tai, kad Rusijos Juodosios jūros laivyno laivuose ir povandeniniuose laivuose yra branduolinių ginklų, taip pat patvirtina, kad Šeštasis departamentas (kitas jo pavadinimas yra Specialusis departamentas) dabar veikia organizacinėje laivyno struktūroje, kad organizuotų branduolinių ginklų priežiūrą ir saugojimą. Taip pat reikia pažymėti, kad šis departamentas egzistavo prieš okupuojant Krymą ir yra įsikūręs Lenino gatvėje 27, Sevastopolyje“.


Eksperto teigimu, minėtų faktų visuma leidžia manyti, kad branduoliniai ginklai yra tiek Kryme, tiek Juodosios jūros akvatorijoje aplink Rusijos okupuotą Ukrainos pusiasalį.


„Feodosia-13“


Primename, kad per JAV rinkimus 2020 m. lapkričio pradžioje ESBO Parlamentinės Asamblėjos atstovams buvo pristatytas leidinys „Crimea Behind the Curtain. Guide to the Occupied Zone“ („Krymas už uždangos. Gidas po okupuotą teritoriją“). Šį leidinį sudarė „Prometheus“ saugumo aplinkos tyrimų centras ir jame yra išskirtinė medžiaga apie Krymo okupaciją ir militarizavimą, kurią „InformNapalm“ bendruomenė surinko OSINT tyrimų metu. Leidinio puslapiuose taip pat yra išskirtinių foto įrodymų, kaip Rosgvardijos Šiaurės Kaukazo regioninės vadovybės kariškis Ivanas Isarovas ir jo kolegos padarė asmenukes „Feodosia-13“ branduolinių ginklų saugyklos fone 2016 metais. Tuo pat metu šiose vietovėse taip pat buvo aptiktas Rusijos karinio personalo aktyvumas iš radiacinės, cheminės ir biologinės apsaugos dalinių, kurie tikriausiai vykdė „Feodosia-13“ objekto iškonservavimą.


Rusijos branduoliniai ginklai jau Kryme – tarptautinės jūrų teisės ekspertas primena faktus

OSINT tyrimo nuotrauka: informnapalm.org


Leidinį „Crimea Behind the Curtain. Guide to the Occupied Zone“ („Krymas už uždangos. Gidas po okupuotą teritoriją“), taip pat galite peržiūrėti ir platinti PDF formatu 5 kalbomis: ukrainiečių, anglų, vokiečių, turkų ir rusų kalbomis.InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page