top of page

Rusijos kariuomenės telkimas okupuotame Kryme. Analizė (OSINT ir palydovinės nuotraukos)

InformNapalm skaitytojams pateikiame analitinės apžvalgos vertimą, paskelbtą 2021 m. balandžio 28 d. JAV Atlanto tarybai pavaldžios Skaitmeninės kriminalistikos laboratorijos (DFRLab) tinklalapyje. Apžvalgą parengė Michael Sheldon.

 

Rusijos karinių pajėgų telkimas Krymo pusiasalyje. Išsami analizė.


Nuo 2021 m. vasario iki balandžio Kryme ir Voroneže esančiuose poligonuose Rusija ėmė telkti savo karinę techniką ir karius. Į okupuotą pusiasalį persikėlė 76-oji aviacijos šturmo divizija ir 58-osios žemyninių pajėgų kariai, kurie apsistojo atitinkamai Angarsky ir Opuk poligonuose. Tuo tarpu 41-ajam žemyninių pajėgų daliniui priklausantys 35-osios motorizuotų šaulių brigados vienetai buvo perkelti iš jiems įprastos Vidurio Rusijos į Voronežą. Balandžio 22 d. Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pareiškė, kad Rusija išves karius, kurių kiekis aplink Ukrainą per kelis mėnesius ženkliai padidėjo.

Šoigu paskelbė, kad 7-oji, 98-oji ir 76-oji šturmo divizijos, o taip pat ir 41-osios bei 58-osios armijų sausumos pajėgų personalas bus grąžinti į savo nuolatines bazes dar iki gegužės 1 d., tačiau sunkioji 41-osios armijos ginkluotė liks poligone, esančiame netoli Voronežo. Priežastis – 2021 m. rugsėjį regione numatomi kariniai apmokymai „Zapad-2021“, o pajėgų telkimas – pasiruošimas šiems mokymams. Rusijos gynybos ministerija pranešė, jog šiose pratybose dalyvavo „daugiau nei dešimt tūkstančių karių”. Anot Rusijos kariuomenės eksperto ir Londono King’s College doktoranto Rob Lee, tikrasis kariškių skaičius turėtų siekti ne dešimt, o mažiausiai dešimtis tūkstančių.


Remdamasis SAR (Synthetic Aperture Radar) vaizdais, kuriuos pateikė „Capella Space“, ir atviruose šaltiniuose žmonių patalpintais vaizdais, DFRLab išanalizavo Rusijos karinės galios susitelkimą regione.Rusijos kariuomenės telkimas okupuotame Kryme. Analizė (OSINT ir palydovinės nuotraukos)

Žemėlapyje išsamiai aprašytos pagrindinės strateginės vietos aplink Krymą. (Šaltinis: esri, atviras gatvių žemėlapis, DFRLab)


Nors įrodymai apie Rusijos kariuomenės buvimą Kryme ir Voroneže yra kol kas labiausiai tyrimą lengvinanti aplinkybė, padedanti iš anksto nuspėti kariuomenės veiksmus, mokymai buvo tęsiami ir kitose šalies vietose. Ne kartą pasidalinta vaizdo įrašais, patvirtinančiais apie pratybas Rusijos Tolimuosiuose Rytuose bei karinėms reikmėms skirtų transporto priemonių pristatymus į nustatytus punktus. Taip pat neretai pastebima paklaida tarp ekspertų analizės bei Rusijos teikiamų skaičių apie realius pajėgų kaupimo mąstus šalia Ukrainos.

Poligonas „Angarsky“


„Angarsky“ poligonas yra pietrytiniame Simferopolio pakraštyje Kryme. Per pastarąsias kelias savaites 76-osios aviacinio šturmo divizijos daliniai iš Pskovo geležinkeliu pasiekė teritoriją, skirtą neva mokymams. Didelės skiriamosios gebos SAR vaizduose pateikiama išsami ir aiški poligono vaizdinė medžiaga. SAR veikia atspindėdama žemės elektromagnetines bangas ir rinkdama jas vaizdams atgaminti kompiuteriniu būdu, taip užtikrindama kuo tikslesnį vaizdinės medžiagos perteikimą. Sukaupta vaizdinė medžiaga perteikiama skirtingai, atsižvelgiant į tai, kaip jose vaizduojami objektai atspindi palydovo elektromagnetines bangas. Dėl to metaliniai daiktai, pavyzdžiui, automobiliai, tampa tamsiai pilkos spalvos,  žemės atsikišimai – ryškiai balti.


Rusijos kariuomenės telkimas okupuotame Kryme. Analizė (OSINT ir palydovinės nuotraukos)

SAR vaizdas “Angarsky”  poligone, balandžio 21 d. (Šaltinis: „Space Capella“, su DFRLab anotacija)


Vaizdai iš “Angarsky” poligono buvo užfiksuoti 2021 m. balandžio 21 d., ir iš jų buvo aišku, jog vakarinėje minėtojo poligono dalyje buvo buvo gabenamos ilgalaikiam naudojimui skirtos palapinės. Neaišku, kokiais tikslais jos buvo čia perkeltos.


Internetiniai vaizdo įrašai, daugiausia talpinami „TikTok“ vaizdo įrašų bendrinimo platformoje ir bendrinami „Twitter“ tokiose paskyrose kaip „@GirkinGirkin“, leido mokslininkams ir stebėtojams tiksliai atpažinti kariniuose mokymuose naudojamą įrangą. Vienas patikimiausių būdu tiksliam nustatymui buvo užfiksuoti vagonų skaičių traukiniuose, gabenančiuose karinę techniką, mat didžioji dauguma karių bei technikos į nustatytus taškus vyksta traukiniais. Dauguma užfiksuotų traukinių, vykstančių į Simferopolį, buvo susiję su 76-aja aviacine šturmo divizija.


Daugiau nei 100 vaizdo įrašų, fiksavusių eismą traukiniu gabenant karinę įrangą, parodė, ko galima tikėtis iš 76-osios aviacinio šturmo divizijos dalinių. Į Simferopolį važiuojantys traukiniai, gabeno tankus T-72B3, desantines mašinas BMD ir BTR-D, savaeigius 120 milimetrų minosvaidžius „Nona“, 122 mm haubicas D-30, benzinvežius bei pagalbines transporto priemones.

Sraigtasparnių suaktyvėjimas


Netoli Mirno, vakarinėje Krymo pakrantėje esanti aviacinė bazė „Donuzlavo ežeras“ – seniai apleista ir nebenaudojama. Balandžio 15 d. SAR vaizdai, kuriuos pateikė „Capella Space“, parodė, kad bazėje vėl užfiksuotas judėjimas – šįkart pastebėti Rusijos kariniai sraigtasparniai. Dėl skiriamosios gebos paklaidos buvo sunku nustatyti tikslius modelius, tačiau šiaurinėje bazės dalyje esantys sraigtasparniai buvo apie 20 m ilgio, atitinkantys vidutinio dydžio Mi-8 transporto sraigtasparnius. Iš nuotraukų pastebėta, kad į pietus nuo kilimo ir tūpimo tako esantys sraigtasparniai buvo maždaug 33 metrų ilgio – tokio pat ilgio, kaip ir rusų gamybos sraigtasparnis „Mi-26“.


Rusijos kariuomenės telkimas okupuotame Kryme. Analizė (OSINT ir palydovinės nuotraukos)

SAR vaizdas “Donuzlavo ežero” aviacinėje bazėje, 2021 m. Balandžio 15 d. (Šaltinis: „Space Capella“, su DFRLab anotacija)


Minetoji aviacijos bazė yra Kryme, kiek šiauriau nei kiti aktyvūs kariniai objektai – maždaug 85 km nuo Chersono srities, žemyninėje Ukrainos dalyje.


Balandžio 20 dieną Mike’as Eckelis „Twitter“ svetainėje paskelbė didelės raiškos „Maxar“ nuotrauką, kurioje buvo užfiksuoti devyni šturmo sraigtasparniai „Mi-28“ ir keturi „Mi-8“ sraigtasparniai, kurie buvo Kirovsky oro pajėgų bazėje netoli Feodosijos. Tokio tipo oro transporto priemonės nėra įprastas reiškinys Kirovske, kur paprastai būna tik lengvųjų transporto lėktuvų, skirtų krovinių gabenimui.


Rusijos kariuomenės telkimas okupuotame Kryme. Analizė (OSINT ir palydovinės nuotraukos)

Palydoviniai vaizdai su devyniais šturmo sraigtasparniais ir keturiais transportiniais sraigtasparniais Kirovsky oro bazėje (šaltinis: Mike’as Eckel / archyvas)

„Opuk“ mokymų poligonas


Balandžio 16 dieną Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad 58-oji armija vykdė pratybas Kryme, “Opuko” kariniame poligone. Pranešimas pateiktas praėjus kelioms savaitėms po to, kai minėtosios pajėgos atvyko į regioną. Kiek anksčiau „DFRLab“ pranešė apie šiose pratybose dalyvavusių karių tikrąjį skaičių – tai didžiausios apimties mokymai, kurie vyko “Opuke” nuo pat poligono susikūrimo.


SAR pagalba užfiksuoti teritorijos vaizdai labai išsamiai ir tiksliai parodė tikiruosius kariuomenės mastus, atskleisdami ir kai kuriuos objektus į vakarus nuo pagrindinės palapinių linijos. Pastarieji nebuvo aiškiai identifikuoti standartinės raiškos optiniuose vaizduose dėl mokymo metu naudoto kamufliažo. Kol kas „DFRLab“ tiksliai negalėjo identifikuoti minėtųjų objektų.


Rusijos kariuomenės telkimas okupuotame Kryme. Analizė (OSINT ir palydovinės nuotraukos)

SAR vaizdas Opuko poligone, 2021 m. Balandžio 15 d. (Šaltinis: „Capella Space“, anotacija: DFRLab)


Lygiai taip pat, kaip ir tirdami judėjimą “Angarsko” poligone, „DFRLab“ ir „Twitter“ tyrėjai naudojo geležinkelio duomenis ir kitą atvirai prieinamą informaciją, norėdami sekti į Opuką vykstančią karinę įrangą. Didžiąją įrangos dalį sudarė įvairūs 58-osios armijos tankai, šarvuočiai, artilerijos ir pagalbinės transporto priemonės. Taip pat „DFRLab“ užfiksavo radarų kompleksą „Kasta-2E2“, perkeltą iš Domnos Tolimuosiuose Rytuose į Aivazovsko stotį Feodosijoje. Minėtoji stotis – daugelio į Opuką perkeliamų objektų galutinė stotelė. Tai gali reikšti ketinimą ilgą laiką laikyti nemažą skaičių karinės įrangos vienetų Opuke ir tai, jog radaras bus perduotas rusų padaliniams Feodosijoje. Tikėtini abu variantai.


„DFRLab“ ir toliau stebės Rusijos veiklą Kryme ir šalia Ukrainos valstybinių sienų. Nors Rusija paskelbė ketinanti išvesti karius, lieka neaišku, kada tai bus padaryta. Net jei pažadas ir bus įvykdytas, pusiasalis ir toliau bus vis labiau militarizuojamas, – planuojama perkelti 56-ąją aviacinio šturmo diviziją į Feodosiją, kur šis dalinys bus perorganizuotas į pulką.


Autorius: Michael Sheldon, skaitmeninės kriminalistikos laboratorijos „DFRLab“ mokslinis analitikas.

 


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page