top of page

Rusijos „pilkoji kariuomenė“- samdiniai CAR

Straipsnis parengtas remiantis karybos ir ginkluotės eksperto Dariaus Antanaičio mintimis, paskelbtomis jo Facebook paskyroje.

Vagner samdiniai CAR / The Times nuotr.


Rusija kariauja ne tik Sirijoje bei Ukrainoje, bet ir kitose pasaulio vietose. Tačiau daugumoje valstybių, savo tikslams pasiekti, Kremlius nenaudoja tiesiogiai savo karinių dalinių. Vengiant viešumo ir įtampų Rusijos viduje, Rusijos valdžia plačiai naudojasi „pilkąja kariuomene“- samdiniais. Šios organizacijos veikia kaip privačios kariuomenės, nors tokių organizacijų veikla oficialiai Rusijoje uždrausta.


Naudojant samdinius rusai gali neskelbti apie praradimus, Rusijos verslas tiesiogiai perima tų valstybių pelningų objektų kontrolę, tuo metu už samdinius susimoka tų valstybių vyriausybės.


Teigiama, kad tai Rusijos samdinių „Wagner Group“ naudotas sunkvežimis, pastebėtas apiplėštoje „Faca“ bazėje Bangasou mieste, Centrinės Afrikos Respublikoje / Alexis Huguet/AFP nuotr.


Viena iš šalių, kurioje Rusija „neakivaizdžiai“ veikia yra Centrinė Afrikos Respublika (CAR). CAR yra labai vargana valstybė, tačiau ji turtinga gamtinėmis iškasenomis: deimantais, auksu, uranu ir kitais mineralais.

2018 metais JTO taryba leido Rusijai dislokuoti savo karius CAR. Oficialus jų tikslas buvo apmokyti ir patarti CAR kariuomenei.


Paminklas Vagner samdiniams CAR sostinėje / Federalinė naujienų agentūra/Erikas Ngaba/politros.com nuotr.


Tačiau viskas pasisuko šiek tiek kitą kryptimi. Rusai gerokai viršijo leistą karinio personalo skaičių bei atsiuntė savo samdinių organizacijas. Būtent šios organizacijos ir tapo atsakingomis už natūralių iškasenų telkinių bei iškasenų prekybos „perėmimu“ Rusijos verslo naudai, o tas verslas – nauda Kremlių valdantiesiems.


Ko Rusijai reikia CAR? BBC analizė. / Šaltinis BBC.


Tačiau rusams nėra lengva CAR. Be kitų užsienio dalyvių, šioje Afrikos valstybėje veikia ir pasipriešinimo oficialiai valdžiai grupuotės. Kadangi oficialiai Rusijoje paramilitarisitinės organizacijos neegzistuoja, tai ir informacija apie jų veiklą nėra skleidžiama.


Afrikoje esančios naujienų agentūros pranešė, kad ne viskas lengvai sekasi rusams CAR. Pranešama, kad šiais metais 11 Rusijos samdinių buvo nukauta šioje valstybėje. Rugpjūčio 5-ą dieną pasaloje šalia Kamerūno sienos žuvo du Rusijos samdiniai, rugsėjo 1 d. šalia tos pačios vietos vienas samdinys buvo nukautas, spalio 2 d. trys Rusijos samdiniai žuvo pasaloje vakarinėje CAR dalyje, o spalio 12 d. buvo nukauti dar penki Rusijos samdiniai pakliuvę į pasalą tame pačiame CAR regione. Apie sužeistųjų skaičių tarp Rusijos samdinių nėra pranešama.


CAR sukilėliai retina Vagner samdinių gretas / Šaltinis best-mos.ru


Toks efektyvesnis sukilėlių kovos būdas prieš Rusijos „pilkąją“ kariuomenę atsirado dėl sukilėlių prisitaikymo prie naujų grėsmių. Jie atranda vis daugiau Rusijos samdinių silpnųjų vietų, kurias ir išnaudoja.

 

Skaitykite kitus tematinius straipsnius:


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page