top of page

Švedijos pilietis, kaltinamas šnipinėjimu Rusijos Federacijos naudai

Buvęs Švedijos technikos universiteto mokslininkas, dirbęs automobilių pramonės konsultantu, buvo apkaltintas šnipinėjimu Rusijos Federacijos naudai. Pasak nacionalinio saugumo agentūros prokuroro Mato Jungkvisto, kaltinamasis Rusijos Federacijos žvalgybai duomenis renka nuo 2017 m. Apie tai praneša „Expressen TV“.


Kaip nustatyta tyrimo metu, konsultantas turėjo perduoti įslaptintą medžiagą iš savo darbo kompiuterio „Volvo Cars“ ir „Scania“ ofisuose į asmeninį kompiuterį, kuriame informacija buvo perkelta į USB laikmenas. Norėdamas neužsiregistruoti IT sistemose, konsultantas taip pat fotografavo informaciją tiesiai iš savo darbo kompiuterio ekrano.


Pinigų perdavimas restorane Stokholme


2019 m. vasario 26 d. konsultantas lankėsi Stokholmo restorane „Kristall“ kartu su Rusijos ambasados ​​patarėju Evgenijumi Umerenko. Kai konsultantas gavo voką iš savo pašnekovo, vyrus areštavo civilinės saugumo tarnybos pareigūnai. Voke buvo 27 800 SEK. Tai buvo apmokėjimas už „Volvo“ ir „Scania“ konfidencialią informaciją, sakė prokurorai. Anot saugumo policijos, taip buvo atskleistos komercinės paslaptys, kenkiančios nacionaliniam saugumui.


Kaltinamasis, įtariamas dalyvavęs Rusijos šnipų tinkle, nukreiptame į Švedijos įmones, per savo konsultacinę įmonę vykdė plačią prekybą akcijomis. Tai taikoma daugiamilijoniniams sandoriams, kai bendrovės akcijų sąskaitos likutis per kelias dienas svyravo nuo minus 2,3 mln. SEK iki 726 000 SEK.

Žvalgybos pareigūnas, kurio specializacija – technologinis šnipinėjimasRusijos ambasados ​​patarėjas Jevgenijus Umerenko netrukus buvo paleistas dėl diplomatinio imuniteto ir vėliau paliko šalį. Saugumo policijos kontržvalgybos duomenimis, Umerenko buvo žvalgybos pareigūnas, dirbantis po diplomatine priedanga. Tai plačiai paplitusi Rusijos žvalgybos praktika.


Patarėjas Rusijos ambasadoje Stokholme dirba nuo 2016 m. balandžio mėn. Jis yra technologinio šnipinėjimo ekspertas ir, anot naujienų agentūros AP, anksčiau taip pat vykdė šnipinėjimo veiklą, pristengdamas diplomatine tarnyba, Vokietijoje.


Umerenkos diplomato darbas tikriausiai jau baigtas, nes dabar jam nebus leista gauti akreditacijos nė vienoje Vakarų Europos šalyje.
InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page