top of page

Kodėl Rusijos Federacijos atstovybė prie ESBO manipuliuoja?


Kodėl Rusijos Federacijos atstovybė prie ESBO manipuliuoja?

„InformNapalm“ savanoriai išanalizavo manipuliacinius pareiškimus, kurie aktyviai platinami oficialioje Rusijos Federacijos nuolatinės misijos ESBO svetainėje. Manipuliacijos pastebėtos iškart po rezonansinių  žinių apie naujausios Rusijos karinės įrangos fiksavimą Donbase. Įdomu tai, kad Rusijos atstovybė savo pranešimams  naudoja redaguotas 2014 metų nuotraukas. Šios netikros informacijos platinimo  tikslas – atitraukti dėmesį nuo Rusijos okupacinių pajėgų nuolatinių paliaubų pažeidimų Donbase.


2020 m. lapkričio 22 d. oficialioje Rusijos Federacijos nuolatinės misijos prie ESBO Twitter paskyroje pasirodė pranešimai rusų ir anglų kalbomis, kad ESBO misija fiksuoja didelės Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ginklų siuntos transportavimą Donbaso geležinkelio mazguose. Buvo pažymėta, kad „pastarosiomis dienomis buvo dislokuota daugiau nei 70 tankų ir dešimtys didelio kalibro ginkluotės vienetų“.


Nuoroda į pranešimus rusų ir anglų kalbomis:


Kodėl Rusijos Federacijos atstovybė prie ESBO manipuliuoja?

Tarptautinės žvalgybos bendruomenės „InformNapalm“ savanoriams ši informacija pasirodė įtartina. Pirmiausia nusprendėme paieškoti šio vaizdo pirminio šaltinio, naudodami įprastą „Google“ paiešką. Iš karto pavyko rasti vizualiai panašią nuotrauką, kuri skyrėsi tik spalva ir buvo šiek tiek šviesesnė. Nuotrauka iliustravo 2014 m. liepos 10 dienos straipsnį „UApress“ svetainėje su antrašte „Traukinys su Ukrainos tankais juda į Donbasą“ (archyvas).


Kodėl Rusijos Federacijos atstovybė prie ESBO manipuliuoja?

Siekdami objektyvumo, mes neskubėsime daryti išvados apie klastotę, galbūt jie nusprendė panaudoti redaguotą seną nuotrauką, bet pasikliauti tikrais faktais?


Kas rašoma ESBO stebėjimo misijos pranešimuose apie tankus


Mes nusprendėme patikrinti oficialias ESBO stebėjimo misijos ataskaitas, kuriose yra minimas reikšmingas karinės technikos perdislokavimas pastarosiomis dienomis. Atsižvelgdami į tai, kad Rusijos Federacijos nuolatinės misijos ESBO Twitter pranešimuose buvo nurodoma „daugiau nei 70 tankų“, mes atlikome paiešką pagal raktinius žodžius „tankas / tankai“ ir peržiūrėjome 10 oficialių ESBO misijos pranešimų laikotarpyje nuo lapkričio 12 iki 23 dienos.

  1. Lapkričio 23 d. ataskaita Nr. 279/2020: „Misija pastebėjo 3 tankus, dislokuotus prie ginkluotės atitraukimo linijos vyriausybės kontroliuojamoje Donecko srities teritorijoje … 55 kilometrus į šiaurės vakarus nuo Donecko“.

  2. Lapkričio 21 d. ataskaita Nr. 278/2020: „Misija pastebėjo tanką, pažeidžiantį atitraukimo liniją, šalia gyvenamo rajono vyriausybės  nekontroliuojamoje Donecko srities teritorijoje … gyvenvietėje Novogrigorjevka 61 km į šiaurės rytus nuo Donecko“; „Tankas T-64 gyvenamajame rajone Lutugino kaime 20 km į pietvakarius nuo Luhansko”.

  3. Lapkričio 20 d. ataskaita Nr. 277/2020: „5 tankai netoli gyvenvietės Podlesnoje, 70 km į pietvakarius nuo Lugansko “; „15 + 2 tankai T-64 geležinkelio stotyje gyvenvietėje Konstantinovka, 60 km į šiaurę nuo Donecko “,„ 5 tankai geležinkelio stotyje gyvenvietėje Pokrovskas 55 km į šiaurės vakarus nuo Donecko”

  4. Lapkričio 19 d. ataskaita Nr. 276/2020: „10 T-64 tankų geležinkelio stotyje gyvenvietėje Konstantinovka, 60 km į šiaurę nuo Donecko“.

  5. Lapkričio 18 d. ataskaita Nr. 275/2020: „8 T-64BV tankai ir 12 T-64 tankų geležinkelio stotyje gyvenvietėje Konstantinovka, 60 km į šiaurę nuo Donecko “; „22 T-64 tankai geležinkelio stotyje gyvenvietėje Konstantinovka, 60 km į šiaurę nuo Donecko “.

  6. Lapkričio 17 d. ataskaita Nr. 274/2020: „9 tankai šalia  Loskutovkos kaimo, 72 km į vakarus nuo Lugansko”; „21 T-72 tankas geležinkelio stotyje gyvenvietėje Konstantinovka, 60 km į šiaurę nuo Donecko“.

  7. Lapkričio 16 d. ataskaita Nr. 273/2020: „2 tankai poligone netoli Miusinsko kaimo, 62 km į pietvakarius nuo Luhansko, vyriausybės nekontroliuojamoje teritorijoje “; „7 tankai T-64 ir 3 tankai T-72 pramoninio objekto teritorijoje netoli gyvenvietės Krustalny (kolūkis „Krasny Luč“, 56 km į pietvakarius nuo Luhansko, vyriausybės nekontroliuojamoje teritorijoje)“.

  8. Lapkričio 14 d. ataskaita Nr. 272/2020: „4 tankai T-64 objekto teritorijoje Luhansko teritorijoje“.

  9. Lapkričio 13 d. ataskaitoje Nr. 271/2020 nėra informacijos apie tankus.

  10. Lapkričio 12 d. ataskaita Nr. 270/2020 „1 tankas T-64 geležinkelio stotyje gyvenvietėje Konstantinovka, 60 km į šiaurę nuo Donecko “.

Nemažai ukrainiečių tankų buvo užfiksuota geležinkelio stotyse, esančiose 55-60 km nuo kovos zonos (toli už ginkluotės atitraukimo linijos), nors tai gali reikšti ne tik atvykimą, bet ir technikos išsiuntimą remontui. Karinė technika iš jungtinių pajėgų operacijos zonos periodiškai siunčiama remonto darbams.


Pavyzdžiui, 2020 m. spalio mėn. „Ukroboronprom“ pranešė, kad valstybės įmonė „V. Malyševo vardo gamykla“ suremontavo ir modernizavo tankų T-64 partiją, atkeliavusią iš jungtinių pajėgų operacijos zonos Donbase.


Rusijos ginkluotė pažeidžia ginkluotės atitraukimo linijas ir yra dislokuojama gyvenamuosiuose rajonuose.


Tuo pat metu ESBO stebėjimo misijos ataskaitose periodiškai fiksuojami tankai ir kiti Rusijos okupacinių pajėgų ginklai Donbase, ne tik pažeidžiantys atitraukimo linijas, bet ir dislokuoti šalia gyvenamųjų rajonų ir gyvenamuosiuose rajonuose. Tai liudija viena iš naujų ataskaitų Nr. 278/2020, tačiau Rusijos Federacijos nuolatinė atstovybė prie ESBO ignoruoja tą faktą. Šios Rusijos Federacijos atstovybės oficialios svetainės retorika niekuo nesiskiria nuo juodosios propagandos bei melagienų. Pavyzdžiui, lapkričio 19 d. jie parašė dar vieną propagandinę  Twitter žinutę:


«Mes raginame ESBO ir Ukrainos užsienio kuratorius daryti įtaką Ukrainos valdžios institucijoms, kad priverstų užmegzti tiesioginį dialogą su Donbaso atstovais».

Tuo pačiu metu Rusija nepripažįsta faktų, kurie ne kartą buvo pagrįsti įrodymais, kad ji yra pagrindinė karo kuratorė Donbase ir vadovauja hibridinėms ginkluotoms grupuotėms, nuolat naudoja RF ginkluotųjų pajėgų dalinius, ginklus ir techniką okupuotuose Luhansko ir Donecko teritorijose.


Pavyzdžiui, lapkričio 19 dieną tarptautinė žvalgybos bendruomenė „InformNapalm“, remdamasi ESBO misijos ir bepiločių foto įrodymais, pranešė, kad okupuotoje Luhansko srities dalyje, 12 km nuo priešakinės linijos, buvo aptiktas naujausias Rusijos kompleksas „Navodčik-2“, kurį sudaro 7 įvairių modifikacijų „Granat” tipo bepiločiais, kurių veikimo nuotolis yra 10, 15, 25 ir 100 km. Kompleksas skirtas žvalgybos ir specialioms užduotims atlikti, visų pirma, artilerijos pabūklų ir reaktyvinės salvinės ugnies sistemų padalinių ugnies koordinavimui.


Iš viso per karą Rytų Ukrainoje, remiantis vien „InformNapalm OSINT“ tyrimais, buvo nustatyta daugiau kaip 2600 Rusijos karių iš 101-o RF ginkluotųjų pajėgų dalinio ir kitų Rusijos jėgos struktūrų, taip pat 51-a Rusijos ginkluotės ir įrangos rūšis, kurios buvo slapta tiekiamos Donbaso teroristams. Tarp įrangos, kuri buvo perduota Donbaso teroristams iš Rusijos Federacijos, buvo ir 5 modifikacijų tankai, kurie nebuvo naudojami Ukrainos ginkluotosiose pajėgose.

InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page