top of page

Pandemija ir kalnakasių protestai okupuotose Ukrainos teritorijose


Pandemija ir kalnakasių protestai okupuotose Ukrainos teritorijose

Skelbiame informacinę-analitinę situacijos okupuotoje Ukrainos Donbaso dalyje apžvalgą, kuri 2020 m. birželio 12 d. buvo paskelbta “Український Тиждень” („Ukrainskij Tyzhden“) interneto puslapyje. Apžvalgą parengė tarptautinės savanorių bendruomenės InformNapalm įkūrėjas Romanas Burko. Jūs taip pat galite pranešti autoriui per „Facebook“ svarbią informaciją ir viešai neatskleistą informaciją iš okupuotų Krymo ir Donbaso teritorijų, kurią galima panaudoti naujose apžvalginėse medžiagose.

 

Kaip okupuotuose Donecko ir Luhansko sričių regionuose prisidengiant COVID-19 vyksta masinės represijos


Ankščiau skelbtoje apžvalgoje buvo prognozuojamas epidemiologinės padėties, susijusios su COVID-19 pandemija, pablogėjimas Donbase, buvo primenama apie ketinimus birželio 24 d. vienu metu organizuoti karinius paradus Rusijos Federacijoje bei okupuotuose Donecko ir Luhansko sričių regionuose. Po dviejų ar trijų savaičių bus galima realiai įvertinti šio „pergalės“ parado pasekmes. Kol vadovaujant Rusijos kuratoriams vyksta absurdiški didelio masto kariniai pasirengimai, okupuotoje Ukrainos Donbaso teritorijoje socialinė ir ekonominė padėtis tik blogėja. Tai skatina represijas ir vis aršesnes kalnakasių protestų nuotaikas, šiurkščiai pažeidinėjamas žmogaus teises. Kasyklų darbuotojai yra laikomi įkaitais, jų darbo jėga naudojamasi neatlygintinai, o tie, kurie bando prisijungti prie taikaus protesto, yra pagrobiami ir kankinami.


Nauja kalnakasių protestų banga Luhansko srityje


Vos spėjo gegužės mėn. nuslopti kalnakasių streikai Zorinsko mieste esančioje įmonėje „Nikanor-Nova“, o birželį okupuotoje Luhansko srities dalyje jau ėmė įsibėgėti kitų kasyklų darbuotojų socialinis nepasitenkinimas. Apie streiką birželio 5 d. Paskelbė „Komsomolska“ šachtos, esančios Antracito mieste, kolektyvas. Daugiau nei šimtas kalnakasių sako neatsisakysią reikalavimų, kol nebus grąžinti įsiskolinimai dėl jiems nesumokėtų atlyginimų. Rusijos gaujos „LNR“ kontroliuojamos okupacinės administracijos atstovai mėgino nuraminti kalnakasius pažadėdami grąžinti dalį skolos, tačiau tai nesustabdė streikų.


Atitinkamos skrajutės okupuotuose Luhansko srities miestuose pradėjo atsirasti birželio 7–8 dienomis.


Pandemija ir kalnakasių protestai okupuotose Ukrainos teritorijose

Nuo birželio 10 d. apie 120 kalnakasių liko šachtose, o jų artimieji ir kolegos įmonės teritorijoje. Be to, kalnakasiai paskelbė apie bado streiką.


Tarptautinės savanorių bendruomenės „InformNapalm“ insaideriai iš okupuotų teritorijų praneša, kad Rovenky ir Lutuhyne miestuose taip pat yra pasirengimo protestams ženklų. Tuo metu Antracite, pasirengimo mažinti anglių pramonę kontekste okupantai planuoja veiksmus dėl dviejų kasyklų – (N23 „Partizanska“) bus uždaryta, o kita („Komsomolskaja“) – pertvarkyta taip, kad taptų pavaldi Rovenky miestui, tokiu būdu stipriai sumažinami atlyginimai ir įšaldomos ankstesnių laikotarpių skolos.


Tačiau kai kuriose Luhansko srities vietose okupacinė valdžia pralenkė net planus: buvo nutrauktos prieigos prie socialinių tinklų ir telefoninis ryšys, o vietos žiniasklaidai buvo uždrausta minėti streikus. Birželio 7 d. Antracito rajone ir Rovenky mieste, prisidengiant karantino dėl COVID-19 atnaujinimu, buvo nutraukti autobusų maršrutai tarp miestų, o gyventojams buvo patarta izoliuotis. Tai keistai sutapo su kalnakasių protestų vietovėmis. Tačiau ginkluoto maišto tikėtis neverta. Priešingai nei teigia Rusijos propagandos klišė didžioji dauguma „kalnakasių-sukilėlių“ nei 2014 m., nei vėliau neėmė į rankas ginklų.


Ginklus ir karinę įrangą tiekė ir toliau tiekia būtent Rusijos Federacija, todėl Donbaso kasyklose nei tankų, nei haubicų ar kitokio ginklo ir nėra. Donbaso Okupacines Luhansko Liaudies Respublikos ir Donecko Liaudies Respublikos pajėgų ir gaujų gretas Donbase sudarė daugiausia marginalai, nuotykių ieškotojai ir nusikaltėliai, įpratę prie lengvų pinigų ir banditizmo. Kalnakasiai savo ruožtu toliau dirbo ir atliko darbus prie kurių buvo įpratę.


Pranešama, kad kalnakasiai dabar nusprendė kreiptis pagalbos į Rusijos Federacijos FSB ir Rusijos Federacijos Tyrimų komitetą. Birželio 9 d. Rusijos regioniniai leidiniai (archyvas) rašė apie baisias represijas prieš Luhansko srities kalnakasius ir šių įvykių detales. Jie pranešė, kad birželio 7 d. Taip vadinama Luhansko Liaudies Respublikos valstybės saugumo ministerija pagrobė 14 kalnakasių ir profesinės sąjungos aktyvistų, kurie organizavo taikų streiką. Pagrobtieji buvo kankinami siekiant nustatyti visus protestuose dalyvavusius asmenis.


Naktį iš 2020 m. birželio 7 d. į birželio 8 d. buvo pagrobti dar septyni žmonės, įskaitant moteris. Naktiniai areštai vyko Sorokine (Krasnodonas), Chrustalnyje (Krasnyj Luč), Rovenky mieste ir kitose gyvenvietėse. Didžioji dalis sulaikymų atrodė kaip pagrobimai, nes kovotojai neparodė jokių dokumentų ar net okupaciniės Luhansko Liaudies Respublikos teisėjų sprendimų, jie tiesiog be paaiškinimų paėmė žmones ir konfiskavo jų telefonus bei kompiuterius.


Birželio 8 d. 22:00 val., Antracito mieste laikinai buvo nutrauktas elektros tiekimas vietoje, kur daugiau nei šimtas kalnakasių „Komsomoskos“ šachtoje streikavo, dėl to buvo sustabdytas vėdinimas ir kanalizacija. Šie veiksmai galėjo lemti masines streikuojančių kalnakasių mirtis. „Donbaso kalnakasių profesinės sąjungos“ pirmininkas Oleksandras Vaskovskis taip pat kalbėjo apie 22 areštuotus kasyklos darbuotojus, kurių buvimo vieta šiuo metu nežinoma. Pasak jo, visų streiką palaikančių asmenų neliečiamumas buvo vienas iš kalnakasių reikalavimų.


Verta priminti, kad dauguma šių nuo 2015 m. socialines problemas patiriančių kasyklų, remiantis Rusijos Federacijos energetikos ministerijos 2016 m. sausio mėn. parengta pažyma, buvo pelningos ir veikiančios. Šios kasyklos nebuvo įtrauktos į „padidėjusios socialinės įtampos zoną“, kurią atitinkamame žemėlapyje taip pažymėjo Rusijos Federacijos energetikos ministerijos analitikai. Kasyklos okupuotoje Luhansko srities dalyje, priešingai nei Donecko srityje, dažniausiai buvo žymimos žalia spalva, t. y. jos veikė ir jų nebuvo planuojama likviduoti.


Pandemija ir kalnakasių protestai okupuotose Ukrainos teritorijose

Pažymėtina, kad teritorijos aplink Donecką, Horlivką, Jenakijevą ir Makijivką buvo apibrėžtos kaip „padidėjusios socialinės įtampos zona“. Nors šiose vietovėse negirdėti apie masinius kalnakasių protestus ar streikus, visgi tiek tose Donecko kasyklose, kurios žemėlapyje pažymėtos žalia spalva, tiek tose, kur planuojami kasyklų uždarymai, tragiški įvykiai dar nesibaigė. Birželio 6 d. Makijivkos mieste esančioje Cholodna Balka kasykloje atsivėrė nuošliauža, kurios metu vienas kalnakasys žuvo, o dar vienas buvo sužeistas ir nugabentas į ligoninę. Tuo pačiu metu, t. y. birželio 6 d., kasykloje „Komsomolets Donbassu“ Chrestivka mieste (Kirovske) įgriuvos metu buvo sužeistas dar  vienas kalnakasys.


Papildomi vaizdo įrašai šia tema
InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page