top of page

JAV sankcijų Rusijai apžvalga. 5 dalis. Cheminio ginklo panaudojimas ir platinimas

Šioje straipsnių serijoje apžvelgsime JAV sankcijas Rusijai. Jų atsiradimo chronologiją, kokios jos yra ir pasidomėsime priežastimis kodėl jos tokios priimtos. Straipsnį publikavimui parengė Res Publica – Pilietinio Atsparumo Centro savanoriai.

Tyrėjų komanda dirba po Sergejaus ir Julijos Skripalių apnuodijimo Novičioku / AFP/ Independent nuotr.


1991 metų spalį chemikas Vilas S. Mirzajanovas, daugiau nei 25 metus dirbęs sovietinėje cheminių ginklų programoje, tvirtino, kad Maskva slaptą tęsią sovietinę programą „Foliant“, kurios metu buvo kuriamos itin mirtinos „trečios kartos“ nervus paralyžuojančias medžiagos. Jo teiginius patvirtino dar du mokslininkai – A. Fedorovas ir V. Uglevas. Buvo tvirtinama, kad Rusija toliau kuria cheminį ginklą pavadinimu „Novičiok“. Vėliau jis emigravo į JAV, kur savo knygoje „Valstybės paslaptys“ (angl. State Secrets) paskelbė „Novičiok“ cheminę formulę.


Maždaug 80 procentų Rusijos cheminių ginklų atsargų 90-ųjų pradžioje buvo nervus paralyžuojančios medžiagos. Konkrečiai - sarinas (GB), somanas (GD), klampus somanas, garstyčios (H), lewisitas (L), garstyčių-lewisito mišinys, fosgenas ir rusiška VX verija.
1993 sausio 13 d. Rusija pasirašė Cheminio ginklo konvenciją ir ją ratifikavo 1997 lapkričio 5 d. Bendrai Rusijos Federacija deklaravo 39,967 tonas cheminių ginklų atsargas. 2017 rugsėjo 27 d. Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW) pranešė, kad Rusija sunaikino visas savo turimas cheminių ginklų atsargas.


Rusija pažeidė Cheminio ginklo konvenciją ir toliau tęsė „Novičiok“ programą


Nepaisant šių tvirtinimų, kad visos cheminių ginklų atsargos yra sunaikintos, ilgametis Bellingcat tyrimas, kuris buvo atliekamas bendradarbiaujant su Rusijos „The Insider“, Vokietijos „Der Spiegel“ Laisvosios Europos radiju – nustatė, kad Rusijos kariniai mokslininkai, kurie anskčiau dirbo prie „Novičiok“ programos, tęsia darbus civiliniuose tyrimų institutuose, o kiti mokslininkai maskuoja savo darbą Rusijos gynybos ministerijoje, prisidengdami organinių fosfatų nuodų tyrimais. Iš tiesų, visi jie dirba prie „Novičiok“.


„Bellingcat“ tyrimas nustatė, kad nuo 2010 m. gynybos ministerijos Sankt Peterburgo valstybinis eksperimentinės karo medicinos institutas, galbūt padedamas ir moksinio centro „Signal“, vadovavo tolesniems nervus pralyžuojančios medžiagos „Novičiok“ tyrimams ir jos pritaikymui ginkluotei.

Nustatyta, kad aukščiau minėtos įstaigos bendradarbiauja su 33 -uoju Gynybos ministerijos centriniu eksperimentinių mokslinių tyrimų institutu, kuris anksčiau dirbo su Rusijos cheminio ginklo programa. Tai pat nustatyta, kad jie dirbo ir su Organinės chemijos ir technologijų mokslo institutu, kuris, kaip teigiama, prižiūrėjo tariamą Rusijos cheminio ginklo atsargų sunaikinimą.


Be to, atliekant tyrimą buvo nustatytas dviejų institutų ir karinio vieneto 29155, galimai atsakingo už žudymo operacijas Rusijos karinėje žvalgyboje GRU, veiksmų koordinavimas. Įtariama, kad 29155 padalinys dalyvavo daugelyje labai jautrių ir pavojingų operacijų, įskaitant Rusijos kišimąsi į 2016 m. JAV prezidento rinkimus, pasikėsinimus visoje Europoje, įskaitant pasikėsinimą į Sergejų Skripalį ir galimai mokėjo premijas Talibano kovotojams, kovojusiems prieš JAV pajėgas Afganistane.Prisidengę suklastotomis Ruslano Baširovo ir Aleksandro Petrovo tapatybėmis GRU pulkininkai Aleksandras Miškinas ir Anatolijos Čepiga vykdytojai Sergejaus ir Julijos Skripalių nuodijimo operacijoje / Metropolitan Police via Getty Images nuotr.


„Mūsų gauti telekomunikacijų duomenys rodo, kad pagrindiniai instituto tyrėjai yra integruoti į Rusijos karinės žvalgybos sistemą, įskaitant jos juodųjų operacijų padalinį (slaptą GRU padalinio 29155 padalinį“ - praneša „Bellingcat“. Pavyzdžiui, nuo 2017 m. lapkričio iki 2018 m. kovo mėn., kai Skripalis ir jo dukra buvo apnuodyti Solsberyje, Sankt Peterburgo instituto vadovas Sergejus Čepuras su 29155 skyriaus nariais telefonu susisiekė mažiausiai 65 kartus.


JAV sankcijos


Pirmą kartą sankcijos Rusijai, remiantis 1991 metų „Cheminių ir biologinių ginklų kontrolės ir nuodingųjų medžiagų eliminavimo įstatymu“ (CWB) buvo pritaikytos po to, kai 2018 metais Rusija, panaudodama nervus paraližuojančią medžiagą „Novičiok“, suorganizavo išpuolį prieš buvusį GRU karininką ir dvigubą agentą Sergejų Skripalį. Antrą kartą, 2020 metais, kai panašus išpuolis buvo suorganizuotas prieš Rusijos opozicijos lyderį - Aleksejų Navalną.Aleksejus Navalnas atsigavęs po apnuodijimo / šaltinis Bangkok Post


Su CBW įstatymu susijusios sankcijos apima draudimus eksportuoti šaudmenis bei prekes ir paslaugas, galinčias pakenkti JAV nacionaliniam saugumui, karinį finansavimą ir kitas JAV vyriausybės kredito garantijų programas. Sankcijos taip pat konkrečiai yra taikomos GRU, FSB, dviems GRU pareigūnams, šešiems tyrimų institutams ir septyniems Rusijos vyriausybės pareigūnams.

 

Šaltiniai:

JAV_sankcijos_saltiniai2
.pdf
Atsisiųsti PDF • 435KB


Taip pat skaitykite:


留言


InformNapalm_logo_07.png

Partneris Lietuvoje

bottom of page